Home  /  Entertainment  /  Ceny české filmové kritiky ovládl Arvéd, uspěl také Banger a Podezření

Ceny české filmové kritiky ovládl Arvéd, uspěl také Banger a Podezření

Ceny české filmové kritiky za rok 2022 ovládl netradiční životopis Arvéd, který se stal filmem roku a navíc získal další dvě ceny. Třikrát uspěly i projekty Michala Blaška, který se stal objevem roku díky filmu Oběť a minisérii Podezření.
05.02.2023
Text: Redakce
Foto: Benedikt Renč

Film Vojtěcha Maška o Jiřím Arvédu Smíchovském, rozporuplném okultistovi a udavači, si vedle nejvyšší trofeje za nejlepší dílo roku připsal ještě ceny za scénář a za herecký výkon Michala Kerna v titulní úloze Arvéda.

Nejlepším režisérem byl vyhlášen Adam Sedlák za rapový příběh mladého drogového dealera Banger, natočený na iPhone.

Mezi dokumenty vyhrál KaprKód, dokumentární opera Lucie Králové o skladateli Janu Kaprovi. Jiný dokument, střihový projekt Good Old Czechs, který konfrontuje válečné zkušenosti dvou českých letců působících za druhé světové války v britské RAF, zvítězil díky střihu v kategorii audiovizuálních počinů.

Režisér Michal Blaško se scenáristou Štěpánem Hulíkem opanovali s televizní minisérií Podezření kategorii Mimo kino. Ukrajinka Vita Smačeljuková se stala nejlepší herečkou díky Blaškově celovečernímu debutu Oběť a sám Blaško za oba tituly získal Cenu innogy pro objev roku.

Nejlepším krátkým filmem se stal studentský snímek Petra Januschky Ostrov svobody, ve kterém se za totality v letadle na Kubu setká dvojice, již představují Judit Bárdosová a Jiří Mádl.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best