Home  /  Entertainment  /  Co můžeme očekávat od filmového festivalu v Benátkách 2023?

Co můžeme očekávat od filmového festivalu v Benátkách 2023?

Mezinárodní filmový festival v Benátkách je nejstarším filmovým festivalem na světě a tento týden začíná jeho 80. ročník.
29.08.2023
Text: Josef Šlaich
Foto: Getty Images

Festival zahájí 30. srpna premiéra italského filmu z druhé světové války "Comandante" režiséra Edoarda De Angelise. Akce potrvá do 9. září a zakončí ji španělsky mluvené drama společnosti Netflix "Society of the Snow". Akce se koná na benátském Lidu - takzvané benátské pláži - tenkém bariérovém ostrově v Benátské laguně, který je vzdálen jen kousek lodí od centra Benátek. Na rozdíl od samotných Benátek mají na Lido přístup auta. Festival je začátkem sezóny filmových cen a pravidelně se na něm objevují největší favorité na Oscary. Osm z posledních jedenácti ocenění za nejlepší režii na Oscarech získaly filmy, které debutovaly v Benátkách.

Filmové hvězdy a režiséři tradičně rádi cestují do města na laguně, aby zde uvedli své filmy. Letos to však bude o něco méně zářit než obvykle, protože stávka hollywoodských herců zabrání mnoha hvězdám, aby zde propagovaly svá díla.

Jaké filmy byly na festival vybrány?

Oficiální výběr promítaných filmů tvoří několik kategorií, z nichž nejvyšší jsou ty, které se ucházejí o prestižní ocenění Zlatý lev.

Esquire vám připravil výběr nejzajímavějších filmů:

"El Conde" (Chile) režie: Pablo Larrain

Než se chilský režisér Pablo Larraín zaměřil na slavné ženy, které se ocitly v záři reflektorů, a natočil filmy "Jackie", "Spencer" a připravované životopisné drama o Marii Callas "Maria", natočil volnou trilogii "Tony Manero", "Post Mortem" a "No", která reflektuje Pinochetův režim. K tomuto tématu se vrací s osobitým nadhledem v této černé komedii plné hororu, která využívá satiru a politickou frašku, aby si brutálního diktátora představila jako upíra žijícího v izolaci, který se živí svými oběťmi, aniž by byl postaven před soud. Zvrat spočívá v tom, že ve věku 250 let prožívá existenciální krizi, která ho nutí pochybovat o tom, zda má cenu pokračovat v životě.

"Ferrari" (USA) režie: Michael Mann

Michael Mann, známý dynamickou energií, niternými texturami a virtuózní technikou svých stylových dramat, se zdá být ideální volbou pro vyprávění příběhu italského podnikatele v oblasti sportovních vozů Enza Ferrariho, který vznikl na základě životopisu Broka Yatese, novináře zabývajícího se automobilovými sporty, z roku 1991. Adam Driver hraje bývalého jezdce Formule 1 v létě 1957, kdy jeho společnost balancuje na pokraji bankrotu a jeho bouřlivé manželství s Laurou, kterou hraje Penélope Cruzová, je rozvráceno tragickou ztrátou jejich syna, což ho přiměje k tomu, aby vsadil kostky na poslední zákeřný závod. V obsazení se dále objeví Shailene Woodley, Gabriel Leone, Patrick Dempsey a Jack O'Connell.

"The Promised Land" (Dánsko) režie: Nikolaj Arcel

Komorní kostýmní drama Nikolaje Arcela Královská aféra z roku 2012 bylo výjimečným dílem žánru a spojilo Madse Mikkelsena a Alicii Vikander v napínavém a psychologicky bohatém příběhu dvorských intrik, romantiky a tragédie. Dánský režisér se s Mikkelsenem znovu setkává v této epické kronice z poloviny 18. století, v níž chudý voják usiluje o bohatství a čest tím, že kultivuje neúrodné jutské vřesoviště a zůstává neústupný ve svém odhodlání i poté, co si získá mocného nepřítele v podobě krutého místního statkáře a riskuje svůj život tím, že ukrývá jeho uprchlé služebníky.

"Poor Things" (Velká Británie) režie: Yorgos Lanthimos

Poté, co v roce 2018 v Benátkách ohromil filmem The Favourite, se přední představitel Greek Weird Wave Yorgos Lanthimos znovu setkává se scenáristou Tonym McNamarou a jednou z hlavních představitelek tohoto filmu Emmou Stone v tomto fantastickém příběhu o mladé ženě z 19. století, kterou přivedl zpět k životu podivínský vědec v podání Willema Dafoea a která utíká se zhýralým právníkem Marka Ruffala za zkušenostmi a emancipací. V adaptaci románu skotského spisovatele Alasdaira Graye z roku 1992 se dále představí Ramy Youssef, Christopher Abbott, Jerrod Carmichael a Margaret Qualley.

"Maestro" (USA) režie: Bradley Cooper

Bradley Cooper v Benátkách zaujal již svým režijním debutem A Star is Born z roku 2018, v němž si zahrál hlavní roli po boku okouzlující Lady Gaga. Jeho dalším filmem je opět intimní pohled na celebrity, který se soustředí na složitý vztah zázračně nadaného amerického skladatele a dirigenta Leonarda Bernsteina, jehož hraje Cooper, s herečkou Felicií Montealegreovou v podání Carey Mulligan. Jejich manželství vydrželo 27 let, přestože věděla, že její manžel je gay, a přestože měl pletky s muži. Mezi producenty filmu patří Martin Scorsese a Steven Spielberg, v hereckém obsazení se dále objeví Matt Bomer, Maya Hawke a Sarah Silverman.

"The Killer" (USA) režie: David Fincher

Michael Fassbender hraje bezejmenného profesionálního zabijáka, který cestuje po světě jako ledově chladný smrtonoš bez svědomí. Překvapivě však nelítostného zabijáka v poslední době trápí pochybnosti o jeho práci. Nově se probouzející morální výčitky svědomí ho přivedou k selhání při práci. Selhání s následky, protože nyní se musí zodpovídat svým nevypočitatelným klientům. Snadný odchod z branže nepřipadá v úvahu a náhle je to on, kdo je pronásledován nájemnými vrahy.

"The Beast" (Francie-Kanada) režie: Bertrand Bonello

Bertrand Bonello je sice častou tváří filmového festivalu v Cannes, ale letos vyměnil Croisette za Lido. V centru sci-fi romance The Beast, která se odehrává v rozmezí několika desetiletí, jsou Gabrielle (Léa Seydoux) a Louis (George MacKay), mezi nimiž vznikne milostný vztah v blízké budoucnosti, kde se emoce staly hlavní hrozbou. Na základě této premisy se zdá, že devátý celovečerní film francouzského autora bude jeho dosud nejambicióznějším.

"Evil Does Not Exist" (Japonsko) režie: Ryusuke Hamaguchi

Japonský režisér Rjúsuke Hamaguči navazuje na své mistrovské dílo Drive My Car, oceněné Oscarem za rok 2021, které pojednává o umění a práci jako cestě k překonání zármutku, příběhem osamělého otce a jeho malé dcery, žijících na venkově u Tokia. Klid a jednoduchost jejich života v souladu s přírodními cykly a ekologická rovnováha oblasti s nedotčenými lesy, horami a jezery jsou ohroženy plány společnosti, která zde chce vybudovat luxusní kemp jako únik pro obyvatele měst. Ve filmu hrají Hitoshi Omika, Ryo Nishikawa, Ryuji Kosaka a Ayaka Shibutani.

"Priscilla" (USA-Itálie) režie: Sofia Coppola

Intimní přístup k vnitřnímu životu mladých žen je charakteristickým rysem filmografie Sofie Coppoly a její třetí celovečerní film Marie Antoinetta z roku 2006 se vymyká životopisným filmům napínavým a nekonvenčním způsobem. Tyto vlastnosti podněcují očekávání od režisérčina portrétu Priscilly Presley, který nově zpracovává jeden z nejikoničtějších amerických popkulturních příběhů nikoli na Elvisovi, jehož hraje Jacob Elordi, ale z pohledu středoškolačky, jejíž život změnil milostný vztah a nakonec i manželství s králem rokenrolu. Cailee Spaeny hraje hlavní roli, která je označována za průlomový výkon pozoruhodné síly.

"Origin" (USA) režie: Ava DuVernay

Ava DuVernay se v posledních šesti letech věnovala především televizi a nyní se vrací k hranému filmu, který se zdá být příznivou volbou režiséra a látky, a to díky adaptaci bestselleru Caste: The Origins of Our Discontent od Pulitzerovou cenou ověnčené autorky Isabel Wilkerson z roku 2020, která zkoumá nevyslovené hierarchické rozdělení, jež formovalo Ameriku a dodnes zhoubně určuje společenský řád země. Drama s hereckým obsazením, které zahrnuje Jona Bernthala, Aunjanue Ellis-Taylor, Niecy Nash-Betts, Veru Farmigu, Connie Nielsen, Audru McDonald a Blair Underwood, se zdá být obzvláště naléhavé vzhledem k politickým machinacím v některých státech USA, jejichž cílem je vymazat kritickou rasovou teorii.

"Memory" (Mexiko-USA) režie: Michel Franco

Mrazivá brutalita a emocionální strohost dramat Michela Franca o společenských třídách, traumatech a smrtelnosti vynesly mexickému autorovi pověst latinskoamerické odpovědi na Michaela Hanekeho. Francovy neúprosné filmy jsou však zcela jeho vlastní a tento třetí anglicky mluvený film (po snímcích Chronic a Sundown) slibuje, že tomu nebude jinak. Jessica Chastain a Peter Sarsgaard v něm hrají dva lidi, kteří se po letech znovu setkávají na srazu ze střední školy a otevírají si dveře do minulosti, zatímco se snaží navázat důvěru potřebnou k vybudování vztahu. Ve slibném vedlejším obsazení se objeví Merritt Wever, Josh Charles, Jessica Harper a objev filmu "Eighth Grade" Elsie Fisher.

Stejně jako na jiných festivalech je i v Benátkách vyhrazeno několik míst pro zajímavé filmy, které se promítají mimo soutěž. Letos je v nabídce například " The Caine Mutiny Court-Martial" amerického režiséra Williama Friedkina, který tento měsíc zemřel; "Coup de Chance", první francouzsky mluvený snímek Woodyho Allena; "The Palace" Romana Polanského; "The Wonderful Story of Henry Sugar", krátký film Wese Andersona; "Aggro Dr1ft", který režíroval Harmony Korine a v němž hraje rapper Travis Scott.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best