Home  /  Entertainment  /  Co můžete očekávat od seriálového spin-offu Pána prstenů?

Co můžete očekávat od seriálového spin-offu Pána prstenů?

Připravte se na návrat do Středozemě. Premiéra fantasy seriálu Pán prstenů: Prsteny moci od Amazonu se pomalu blíží a fanoušci si tak mohou vychutnat první preview z připravovaného spin-offu.
04.08.2022
Text: Jakub Pástor
Foto: Amazon Studios

V roce 2017 se společnost Amazon Originals pochlubila zprávou, že za 250 milionů dolarů koupila globální práva na televizní adaptaci Pána prstenů. Moderní filmy Pán prstenů, režírované Peterem Jacksonem a adaptované podle oblíbených románů J. R. R. Tolkiena, patří k nejvýdělečnějším a nejoceňovanějším filmům všech dob. Význam těchto děl nelze podceňovat, jelikož jsou to mistrovská fantasy díla, která se zasloužila o uvedení žánru do moderní doby.   

Jakmile se objevila zpráva o koupi práv Amazonem, fanoušci se zajímali o možné zapojení režiséra Petera Jacksona. Jackson nejprve prohlásil, že se na projektu vůbec nepodílí: „Chápu, že se mé jméno mohlo objevit, ale na tomto projektu nijak nespolupracuju.“ Později však změnil názor a řekl: „Myslím, že nám pošlou nějaké scénáře, abychom zjistili, jestli jim můžeme pomoci. Přeji jim všechno nejlepší, a pokud jim můžeme pomoci, určitě se o to pokusíme. Je to velký úkol.“

Na rozdíl od filmů Pán prstenů nebo spin-off trilogie Hobit nejsou Prsteny moci založeny na konkrétní knize.. Místo toho příběh staví na některých Tolkienových dodatcích, zhruba 150 stran, které se hluboce zabývají tisíciletou historií. Když Tolkienova rodina dala práva na dodatky (a na to, co autor označoval jako „Druhý věk Středozemě“) do dražby, získala je společnost Amazon za cenu 250 milionů dolarů. Tolkien, který zemřel v roce 1973, je s prodejem knih v rozmezí 250-300 milionů obecně považován za otce moderní fantasy. Filmy natočené podle Tolkienových knih - včetně oscarové trilogie - vydělaly v pokladnách kin miliardy a daly vzniknout několika televizním spin-offům.    

Aby si Amazon zajistil práva, musel souhlasit s produkcí pěti sezón seriálu a zahájit výrobu do dvou let od podpisu smlouvy. Podle magazínu Empire myslí tvůrci seriálu na pět sezón dopředu. „Dokonce víme, jaký bude náš poslední záběr poslední epizody,“ řekl Payne.  

Děj nové série je zatím držen pod pokličkou. V současné době víme, že půjde o prequel k Hobitovi a Pánovi prstenů, který se bude odehrávat v druhém věku Středozemě, tisíce let předtím, než se Frodo a jeho kumpáni vydali k Hoře osudu. Oficiální synopse popisuje seriál nasledovně: „Prsteny moci zavedou diváky do doby, v níž se utvářely velké síly, království stoupala ke slávě a padala do záhuby, hrdinové procházeli zkouškami, a největší padouch, který kdy vzešel z Tolkienova pera, hrozil, že zahalí celý svět do temnoty.“   

Jak již bylo zmíněno, seriál se odehrává ve Druhém věku a budeme svědky kování dvaceti prstenů moci. To zahrnuje tři pro elfy, sedm pro trpaslíky, devět pro smrtelníky a jeden pro Saurona. Víme tedy, že uvidíme Sauronův vzestup k moci. V seriálu se také objeví epický příběh o Númenoru (ostrov podobný Atlantidě) a Posledním spojenectví elfů a lidí.

„Seriál je bohatou, podmanivou směsicí palácových intrik, magie, válečnictví a mytologie - a je v něm dost záhad na to, aby vystačily na tisíc podcastů. Některé postavy vám budou povědomé a budou počáteční atrakcí, protože diváci budou sledovat, jak se jejich legendární osudy vyvíjejí. Ale zcela nové tváře se nakonec mohou stát ještě poutavějšími, protože jejich osudy jsou doslova nepopsané,“ napsal o spin-offu magazín Vanity Fair, který se zúčastnil promítání prvních tří epizod. 

V Prstenech moci budeme celkově sledovat osudy 22 hlavních postav. Pokud jde o známé tváře,  objeví se zde mladá Galadriel (Morfydd Clark), Elrond (Robert Aramayo) nebo Isildur (Maxim Baldry), a to dlouho předtím, než si ze Sauronovy ruky odřízne jediný prsten, který bude vládnout všem. A fanoušci knih jistě poznají Celebrimbora (Charles Edwards), elfského kováře, který byl podveden, aby Saurona naučil vyrábět prsteny.  

Některé castingové novinky a změny v seriálu budou opravdu vítané - konkrétně snaha rozšířit představu o tom, kdo ve Středozemi žil. Ismael Cruz Córdov, který hraje Arondyra, bude první nebělošský představitel, který si zahraje elfa na plátně v tolkienovském projektu. Herečka Sophia Nomvete hraje trpasličí princeznu jménem Disa, což z ní dělá první Afroameričanku, která hraje trpaslíka v tolkienovském projektu. Sir Lenny Henry zase ztvární postavu Sadoca Burrowse, kterého Tolkien popsal jako hobita s tmavší pletí. „Přišlo nám přirozené, že adaptace Tolkienova díla bude odrážet to, jak svět ve skutečnosti vypadá,“ řekla pro Vanity Fair Lindsey Weber, výkonná producentka seriálu. „Tolkien je pro každého. Jeho příběhy jsou o tom, že jeho fiktivní rasy jsou nejsilnější, když opustí izolaci svých vlastních kultur a spojí se.“

Jestli vás zajímá, na kolik vyjde celková produkce seriálu, kromě částky 250 milionů dolarů za získání práv (která také umožňují Tolkienově rodině zachovat si podíl na směřování série) to není úplně jasné. Vanity Fair uvádí výrobní náklady prostřednictvím novozélandských produkčních dokumentů ve výši 462 milionů dolarů, které byly kompenzovány slevou na dani ve výši 108 milionů dolarů. S marketingovou kampaní a dalšími sezónami se však odhaduje, že cena seriálu se zatím pohybuje kolem 1 miliardy dolarů.  

Seriál bude mít premiéru 2. září na Amazon Prime Video.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best