Home  /  Entertainment  /  Co se stane se stadiony po skončení MS?

Co se stane se stadiony po skončení MS?

Některé budou demontované, některé upravené a jen několik jich zůstane tak, jak je vidíme na Světovém poháru.
08.12.2022
Text: Alex Mayer
Foto: FIFA

Mistrovství světa v Kataru je nyní v plném proudu, objevují se překvapivé výsledky, favorité vypadávají a outsideři překvapují. Ale stadiony postavené pro toto mistrovství světa se i nadále drží v popředí zájmu. Působivé a moderní stavby, které s sebou zároveň přinášejí otázku: co s nimi bude po skončení soutěže, vzhledem k malé fotbalové kultuře v arabské země? Odpověď dává sám Katar, který předložil dokumentaci, v níž podrobně popisuje, jak hodlá postupovat po závěrečném hvizdu tohoto mistrovství světa.

Obecně jde o to, aby se nestalo to, co v posledních třech ročnících nejvyšší mezikontinentální soutěže. Pro Rusko 2018 bylo na výstavbu a rekonstrukci 12 stadionů vynaloženo zhruba 11,6 miliardy dolarů; k dnešnímu dni se využívá pouze osm z nich se sníženou kapacitou, což pro zemi neznamená prakticky žádnou ekonomickou návratnost. Podobně tomu bylo i s objekty postavenými pro mistrovství světa v Jihoafrické republice a Brazílii, přičemž mnohé z nich přestaly být okamžitě využívány a byly prakticky opuštěny. Říká se jim "bílí sloni", gigantické stavby postavené v pustých oblastech bez skutečného dlouhodobého účelu a bez všech doprovodných služeb, které by z nich udělaly spojovací článek měst. A Katar si klade za cíl právě to, aby tato díla nebyla vyhozena do luftu, přičemž sedm stadionů bylo postaveno od základu a jeden existuje již od 70. let minulého století, a to prostřednictvím dobře definovaného plánu rekonstrukce těchto staveb. Prvním krokem bude snížení kapacity zařízení, která zůstanou stát, a to na 40 000 míst, přičemž všechna sedadla odvezená a získaná z těchto redukčních prací budou věnována chudším zemím, které potřebují sportovní infrastrukturu.

Nejunikátnějším stadionem Kataru 2022 je jistě Stadion 974, jehož název je odvozen jednak od 974 ocelových přepravních kontejnerů použitých při jeho stavbě, jednak od mezinárodní telefonní předvolby hostitelské země. Jedná se o první zařízení, které lze kompletně rozebrat, a tudíž bude po skončení mistrovství světa odstraněno a nebude již existovat. Záměrem arabské země je vyčlenit tuto plochu pro projekt komerční výstavby na pobřeží v souladu s projektem ekologické udržitelnosti, kterým se chce toto mistrovství světa řídit. Stadion Al Bayt, který hostil historicky první zápas Kataru na mistrovství světa proti Ekvádoru a který svým tvarem napodobuje Bayt Al Sha'ar, tradiční stan beduínských kočovníků v zemi, se po skončení soutěže dočká snížení kapacity z 60 000 na 40 000 míst, přičemž celý první prstenec bude využit pro různé aktivity: od nemocnice pro sportovní medicínu až po luxusní hotel, obchodní centra a různé další aktivity.

The Education City Stadium se nachází v univerzitním komplexu Qatar Foundation a po skončení mistrovství světa bude pokračovat ve svém "vzdělávacím" účelu. Stadion s kapacitou 40 000 míst bude zmenšen na polovinu a bude sloužit jako zázemí pro studenty místní univerzity. Stadiony Ahmad Bin Ali Stadium a Al Janoub Stadium budou naopak pokračovat ve svém fotbalovém životě. Kapacita těchto zařízení se rovněž sníží na přibližně 20 000 míst a bude sloužit k rozšiřování katarské fotbalové kultury. Poté je budou využívat týmy katarské ligy hvězd, přičemž oba stadiony převezmou Al Rayyan a Al Wakrah. Co se stane se stadionem Al Thumama, kromě klasického snížení počtu míst, zatím nebylo upřesněno. Objekt by měl být využíván pro sportovní akce v zemi a měla by v něm být umístěna i sportovní klinika.

Stadion v Lusailu, zařízení s kapacitou přes 80 000 míst, které bude hostit finále mistrovství světa ve fotbale v roce 2022, téměř zcela opustí svou sportovní koncepci a stane se komunitním centrem. Vnitřní prostory budou upraveny pro občany vybudováním bytů, školních prostor, obchodů, kaváren a zdravotnických zařízení. Mezinárodní stadion Chalífa, jediný stávající objekt, který byl pro mistrovství světa ve fotbale výrazně rekonstruován, žádnými změnami neprojde. Po skončení soutěže zůstane ve všech svých částech nedotčen, nebude upravován a zůstane stadionem katarské reprezentace připraveným hostit velké fotbalové a obecně sportovní akce. A zatímco se odehrávají rozhodující zápasy, stadiony, které je hostí, zůstávají mezi katarskou snahou o modernost směřující k ekologické udržitelnosti a pracovními podmínkami pro výstavbu těchto zařízení nejviditelnějším příkladem mistrovství světa plného rozporů.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best