Home  /  Entertainment  /  Don’t do drugs - just watch! Toto jsou nejlepší filmy o drogách

Don’t do drugs - just watch! Toto jsou nejlepší filmy o drogách

Doba je těžká. Rostoucí inflace, válka na Ukrajině, nejraději byste se teď přenesli někam daleko. Někam do teplých krajin. Dalo by se také říct - k pocitu, jaký si člověk představuje po požití drog. Ale protože se nám drogy samozřejmě hnusí, raději se díváme, jak se jim v umění oddávají jiní.
27.08.2022
Text: Daniel Schieferdecker
Foto: DDP Images

1. Trainspotting (1996)

Žádný seznam filmů o drogách se neobejde bez Trainspottingu. Všechno je tu tak, jak má být: skvělý scénář podle románu Irvina Welshe, výborní herci, brilantní vizuální nápady, šokující drama, černý humor, cool-as-ass look... to je jen pár z nich. Není divu, že drama vyvolalo ve své době opravdový rozruch a dnes je - zcela právem - považováno za klasiku.

Vypráví příběh Marka (Ewan McGregor), závislého na heroinu, který se v Edinburghu 90. let snaží zbavit závislosti - což v kruhu jeho drogové bandy není snadné. Fantastická je nejen vizuální realizace emocionální jízdy na horské dráze závislého člověka, ale také intenzivní herecké výkony hlavních hrdinů - a v neposlední řadě hudba. Kdyby byl Trainspotting drogou, byli bychom na něm závislí do konce života.

2. Reqiem for A Dream (2000)

Na začátku se vše zdá tak snadné. Tak je tomu i ve filmu Requiem For A Dream. Mladí lidé v tomto filmu prostě dělají to, co mladí lidé dělají: paří, jsou svobodní, baví se. Ale to, co zpočátku vypadá téměř jako komedie, se najednou otočí - a zasáhne vás přímo do rozervaného nitra se smrtící vehemencí. Působí až perfidně, jak člověk s rozechvěním sleduje úpadek čtyř hlavních hrdinů (mezi nimi Jared Leto a Jennifer Connelly). Je to rozklad na všech úrovních: sociální, psychické i fyzické. Film od režiséra Darrena Aronofského, esteticky umocněný použitím rozdělených obrazovek, časových prodlev a rychlých střihů, se hluboce zařezává do nitra duše.

3. My děti ze stanice Zoo (1981)

Aktuálnější už to být nemůže - vždyť na Amazon Prime právě začíná seriálová adaptace legendárního příběhu o Christiane F. Ale zatímco seriál svůj příběh rozvíjí mnohem šířeji a vypráví i o osudech dalších dětí ze stanice Bahnhof Zoo a jejich rodin, životopisný film zhušťuje obraz především kolem tehdy třináctileté Christiane F. Jde o klasický příběh odstrčeného osudu v drogovém prostředí, který v 70. letech, kdy se příběh dostal na veřejnost, vyvolal velké ohlasy. Na jedné straně byla znepokojivá realita drog a prostituce příliš blízká, než aby ji bylo možné ignorovat. Za další, šlo o osud třináctileté dívky, tedy dítěte - a zdaleka nešlo jen o smutný příběh jednotlivce. Intenzita tohoto dramatu tehdy otřásla celým Německem a působí dodnes.

4. Spun (2003)

Dvacetiletý Ross (Jason Schwartzman) je feťák. Ztroskotanec, který vypadl ze společenského žebříčku. Jedinou konstantou v jeho životě je neustálé hledání drog, hledání dalšího drogového rauše. Když se však setká s drogovým dealerem The Cookem (geniální Mickey Rourke), rázem se ponoří do sfér, v nichž se návštěva pekla jeví jako wellness dovolená. To, co režisér Jonas Åkerlund, který na sebe v 90. letech upozornil především hudebními klipy pro skupiny jako The Prodigy (Smack My Bitch Up) a Robbie Williams (Come Undone), předvádí divákům ve filmu Spun, není nic pro slabé povahy. Åkerlund své hrdiny opakovaně dostává za obvyklé hranice dobrého vkusu. Otázky morálky a odpovědnosti jednoduše ignoruje. Místo toho rozehrává filmový výlet do pekla plný hektiky, obscénností a agrese.

5. Cheech & Chong Up in Smoke (1978)

Žádný seznam filmů o drogách by nebyl úplný bez nejikoničtějšího drogového dua: Cheech & Chong. První film ze série o dvou náruživých huličích je o jejich vzájemném poznávání: Chong právě utekl z domu svých měštáckých rodičů a potkává Cheeche, který se převléká za ženu na kraji silnice a doufá, že ho sveze. Padnou si do oka, dají si skleničku a pak se dějí různé bizarní věci, jak už to v podobných filmech bývá. 

6. Enter The Void (2010)

Režisér Gaspar Noé je pro mnohými považován za filmového avantgardistu a extrémistu - což působivě dokázal nejen svým drásavým mistrovským dílem Irreversible z roku 2002, ale i jeho surrealistickým pokračováním Enter The Void. Vypráví o bratrovi a sestře Oskarovi a Lindě, kteří si po nešťastné smrti rodičů přísahali věčnou věrnost. Ale poté, co oba uvíznou v Tokiu - on jako drogový dealer, ona jako striptérka - se jejich kdysi důvěrný vztah začne rozpadat. To, co následuje v průběhu filmu, je halucinogenní výlet do asociativní spirály třpytivých obrazů. Transcendentální odysea do neznáma. Enter The Void trvale zkoumá hranice zobrazitelného - až po úplné rozpuštění tělesnosti.

7. Human Traffic (2002)

Human Traffic není film o drogách v pravém slova smyslu, ale spíše komediální portrét klubové kultury 90. let. Ale každý, kdo byl v 90. letech v klubu, ví, že drogy patřily k základní výbavě každého "seriózního" klubera, stejně jako dnes. Human Traffic sleduje pět přátel během jednoho víkendu a dokumentuje všechny bláznivá seznámení, okamžiky osvícení a krize - to vše samozřejmě pod vlivem různých látek. Za zmínku stojí i soundtrack k filmu, který obsahuje mnoho známých klubových hitů desetiletí.

8. Fear & Loathing In Las Vegas (1998)

Film Terryho Gilliama Fear & Loathing In Las Vegas, natočený podle knihy Huntera S. Thompsona, je filmovou LSD jízdou plnou bizarních tvarů a barev. Všechno bliká, všechno se rozmazává - Strach a hnus v Las Vegas je zvrácené delirium, ve kterém hrozí, že Johnny Depp a Benicio del Toro shoří v ohni drogové extáze. Tráva, meskalin, LSD, koks, éter, poppers... švédský stůl drog je stejně přeplněný jako filmové stylistické prostředky, kterými se Gilliam snaží zvládnout surrealistickou sílu románu. Zda se mu to podařilo, není možné dodnes s určitostí říct.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best