Home  /  Entertainment  /  Existuje spousta hloupých sportů, ale Power Slap League je k tomu ještě nebezpečná

Existuje spousta hloupých sportů, ale Power Slap League je k tomu ještě nebezpečná

Facky se v USA staly pochybným sportem díky lize Power Slap League.
08.05.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Power Slap League PR

Dostali jste někdy facku? Nemluvíme o přátelské facce mezi přáteli. Mluvíme o opravdu ošklivé facce, kdy se po vás někdo natáhne, aby vám dal facku. Je to šíleně bolestivé a také ponižující. No a teď si představte, že proti sobě stojí dva dospělí muži, navíc mistři bojových umění, a dají si takovou facku, že nezřídka jeden z nich přijde o vědomí. Tohle má být nový sport. Právě byla založena liga Power Slap League, kterou v Německu vysílá sportovní kanál DAZN. Sport v tom není vidět ani za mák a lékaři jsou krajně znepokojeni.

Sport nebo nebezpečné fackování?

Power Slap League založil Dana White. Ten skutečně není v kruzích bojových umění neznámým mužem. Je šéfem UFC, Ultimate Fighting Championship, kde proti sobě v klecích bojují muži a ženy. I tam se hraje o hodně. White dobře ví, že jeho liga je kontroverzní, a pro své kritiky má vzkaz: "Pokud se vám to nelíbí, dívejte se jinam. Nikdo vás nenutí, abyste se na ni dívali nebo se jí účastnili". Nepochybně má pravdu a skutečně ne každý může přihlížet surovým fackám. Sám White má s fackováním také osobní zkušenost. Před několika týdny byl natočen, jak se v baru hádá se svou ženou a oba si pak dají facku.

Bolí to už jen pohled: fackování, které se tváří jako sport

Aby celá věc dostala profesionální nádech, jmenuje se Power Slap League a souboj má svá pravidla. Od nedávna se ho mohou účastnit i ženy.

  • Fackovaný má ruce za zády
  • Soupeř má na úder 30 sekund
  • Není dovoleno udeřit pod bradu nebo nad oko
  • Ruka musí být otevřená
  • Zasažená osoba nesmí ucuknout, uhnout ani odvrátit tvář
  • Zasažená osoba má 30 sekund na to, aby se vzpamatovala a byla připravena úder vrátit
  • Celá věc má tři kola
  • Na konci rozhodčí vyhlásí vítěze

A tak se muži postaví proti sobě a vší silou si dají facku. Nejenže to celé bolí, když se na to díváte, ale ve zpomaleném záběru vidíte, jakou silou je facka uštědřena a co musí hlava vydržet. Lékaři jsou tím vším zděšeni. Sportovní novináři a boxerští komentátoři, kteří se bojovým sportům věnují profesionálně, vyzývají k bojkotu. Při pohledu na komentáře pod videi se zdá, že s nimi nikdo nesouhlasí. Zápasy však přesto pokračují.

Takto pochybný "sport" v Power Slap League vypadá

Otřesy mozku a facky jako sport

Jak můžete vidět na videu, muži - těžko můžeme říci sportovci - nemají na sobě nic, co by jim chránilo hlavu. Lékaři byli na nohou už při ohlášení Power Slap League. Odborníci na úrazy vidí reálné nebezpečí, že takový úder může být smrtelný. Dr. Kerry Peek, výzkumník úrazů hlavy v Sydney, používá zpomalená videa, aby své studenty naučil, co se děje v reálném čase, když hlava dostane nekontrolovaný úder. Při silovém úderu však není problémem jen samotný úder, ale i stání na místě. V jiných bojových uměních, jako je například box, existují obranné pohyby, které umožňují vyhnout se úderu a snížit riziko úderu plnou silou. Následky jsou katastrofální. V zápasech Power Slap League může dojít k pohmožděninám a zlomeninám kostí. Když ale vidíte, jak se muži potácejí, obracejí oči v sloup a ztrácejí vědomí, tušíte, že to může být mnohem horší. Odborníci tvrdí, že důsledkem může být poškození sluchu, problémy se zrakem a dokonce slepota. Kromě toho může mít fyzický boj negativní dopad na duševní zdraví, a pak se mluví o depresích a dokonce o posttraumatické stresové poruše.

Ospravedlňovat úrazy hlavy a facky je šílenství

V jiných bojových uměních existují příslušné postupy, co se musí stát, když je člověk tvrdě zasažen. Je však třeba říci, že rvačky à la Fight Club nejsou ničím novým a probíhají ilegálně. Profesionální nádech, který Dana White své lize fackování dává, ji však posouvá na úplně jinou úroveň. Ať už byste na tyto živé akce povolení dostali, nebo ne, džin už možná unikl z láhve. Za prvé, DAZN má Power Slap League ve svém programu a za druhé, jsou tu sociální média. Tam se videa sdílejí během několika sekund. Bez ohledu na to, kolikrát dětem a mladým lidem řeknete, že na videích jsou profesionálové, hrozí, že je budou napodobovat. Samozřejmě i americký fotbal nebo lední hokej mají své momenty násilí. Rozdíl je však v tom, že smyslem těchto sportů není zmlátit soupeře.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best