Home  /  Entertainment  /  Filmy Antonia Banderase, po jejichž zhlédnutí si zamilujete španělskou kinematografii

Filmy Antonia Banderase, po jejichž zhlédnutí si zamilujete španělskou kinematografii

Dětský sen Antonia Banderase stát se slavným fotbalistou v rodném Španělsku překazilo zranění. Další přání se mu naštěstí (pro nás všechny) splnilo - vystudoval herectví a stal se z něj světově uznávaný herec.
10.08.2022
Text: Jakub Pástor
Foto: Getty Images

Antonio Banderas se po více než třiceti letech na scéně zařadil mezi opravdovou hereckou elitu. Svou kariéru zahájil v 80. letech v rodném Španělsku spoluprací s režisérem Pedrem Almodóvarem a zanedlouho se objevil v řadě kasovních hollywoodských trháků jako Philadelphia (1993), Interview s upírem (1994), Desperado (1995) nebo Evita (1996).   

Banderas, který je jedním z mála španělských herců, jež dosáhli stejně úspěšné kariéry jak ve Španělsku, tak v Hollywoodu, má na kontě téměř 100 filmů – od velkorozpočtových akčních dobrodružství až po psychologické romance, takže je rozhodně z čeho vybírat. Ať už ztvárňuje charismatické hrdiny v maskách, hraje zvrácené postavy nebo propůjčuje hlas jedné z nejúspěšnějších animovaných postav v dějinách kinematografie, pokaždé se jedná o nezapomenutelnou podívanou.   

Podívejte se na výběr filmů, v nichž Banderas opakovaně dokazuje, že je opravdu všestranným a geniálním hercem.

Spy Kids: Špioni v akci (2001)  

Pokud patříte mezi mileniály, je pravděpodobné, že jste se s Banderasem seznámili právě v tomto dobrodružném rodinném filmu Roberta Rodrigueze. Hraje zde Gregoria Corteze, špiona ve výslužbě, který žije se svou ženou – bývalou špionkou Ingrid (Carla Gugino) – a jejich dětmi (Alexa Vega a Daryl Sabara). Když jsou povoláni zpět do akce, je na dětech, aby zachránily své rodiče před padouchem Felixem Floopem (Alan Cumming). Úspěch filmu dal vzniknout třem pokračováním, ale žádné z nich se nedokázalo vyrovnat zábavnosti a spontánnosti prvního dílu.

Desperado (1995)  

Film je součástí trilogie El Mariachi a není v žádném ohledu mistrovským dílem, ale pro milovníky Banderase je skvělou podívanou. Film z roku 1995, který režíroval Robert Rodriguez, je kronikou života kytaristy, který se snaží zabít místního překupníka drog, jenž zavraždil jeho milenku. Film, který vydělal přes 25 milionů dolarů, je pozoruhodný také tím, že Salmě Hayekové poskytl její průlomovou roli.

Zákon touhy (1987)  

Pedro Almodóvar se jako queer režisér nikdy nevyhýbal představování LGBTQ komunity ve své tvorbě a ve filmu Zákon touhy ji vplétá do příběhu o nebezpečí fandovství. Eusebio Poncela hraje Pabla, proslulého režiséra, který má problémy se svým milencem Juanem (Miguel Molina) a svou transsexuální sestrou Tinou (Carmen Maura). Do jeho života vstoupí Antonio (Banderas), sexuálně náruživý mladý fanoušek, jehož obsedantní obdiv se rychle změní ve vražednou zavislost

Matador (1986)  

Tato erotická černá komedie je dalším Almodóvarovým dílem s originální vizuální stránkou a silným hereckým obsazením. Banderas hraje Ángela, matadora ve výcviku, který má sklony k násilí a problémy s pamětí, což ho vede k přiznání k útokům, které nespáchal. Ústředními tématy jsou sadismus, masochismus, býčí zápasy a sexuální násilí. Ačkoli je tento film samotným režisérem uváděn jako jedno z jeho nejslabších děl, rozhodně se jedná o režisérovo novátorské dílo.

Labyrint vášní (1982)  

Co dostanete, když spojíte smrt čtyřicetiletého diktátora Francisca Franca, španělskou sexuální revoluci a výjimečné nadání scenáristy a režiséra Pedra Almodóvara? Labyrint vášně, který sleduje dobrodružství zpěvačky závislé na sexu (Cecilia Roth), homosexuálního prince ze Středního východu (Imanol Arias) a mladého teroristy, který se do něj zamiloval (Banderas).

Evita (1996)  

Film vypráví skutečný příběh Evy Perón (Madonna), která se provdala za argentinského prezidenta Juana Peróna (Jonathan Pryce). Banderas hraje postavu Che, který působí jako vypravěč, díky čemuž herec v průběhu příběhu zastává různé role. Přestože Banderas získal nominaci na Zlatý glóbus za muzikálového herce, na Oscarech nebyl oceněn.

Ženy na pokraji nervového zhroucení (1988)  

Pedro Almodóvar je jedním z nejčastějších Banderasových režisérských spolupracovníků a Ženy na pokraji nervového zhroucení jsou jeho dosud asi nejoblíbenějším a nejobdivovanějším filmem. Jedná se o černou komedii, která sleduje televizní herečku (Carmen Maura), jež si vezme smrtící koktejl prášků na spaní a gazpacha poté, co ji opustí její přítel Ivan (Fernando Guillen). Její pokus o sebevraždu naštěstí zastaví sled událostí, mezi něž patří i příjezd syna jejího bývalého milence Carlose (Banderas). Film získal nominace na Oscara, Zlatý glóbus a cenu BAFTA za nejlepší cizojazyčný film.

Tenkrát v Mexiku (2003)  

Robert Rodriguez uzavřel svou mexickou trilogii (která začala filmy Mariachi a Desperado) tímto zábavným spaghetti westernem. Banderas si zde zopakoval roli nájemného vraha, který se zaplete do mezinárodní špionáže, když ho agent CIA (Johnny Depp) naverbuje, aby zabil mexického drogového bosse (Willem Dafoe), jenž plánuje zavraždit mexického prezidenta. Zároveň se chce pomstít zkorumpovanému generálovi, který zabil jeho ženu (Salma Hayek) a dceru.

Zorro: Tajemná tvář  (1998)  

Legenda o Zorrovi režiséra Martina Campbella je jedním z nejobdivovanějších a nejkreativnějších akčních a dobrodružných filmů vůbec, přičemž Banderasův výkon v roli Dona Alejandra de la Vegy patří k jeho nejpamátnějším. Snímek sleduje Alejandra, pronásledovaného smrtí svého bratra, kterého vezme pod svá křídla stárnoucí uprchlý lidový hrdina a vycvičí ho, aby se stal mocným ochráncem lidu. Existuje spousta diváků, kteří k tomuto filmu chovají velkou nostalgii, což z něj dělá bezpochyby jeden z nejlepších Banderasových filmů.

Interview s upírem  (1994)

Film sleduje 200 let starého Louise de Pointe du Lac (Brad Pitt), který vypráví sanfranciskému novináři (Christian Slater) o svém upírském životě. Jeho příběh začíná v New Orleans na konci 17. století, kde noční lovec Lestat (Tom Cruise) poprvé zatne zuby do krku nebohého Louise. Jeho staletá cesta ho zavede do Paříže, kde se setkává s Armandem (Banderas) a Santiagem (Stephen Rea), kteří vedou tajné podzemní společenství upírů. Díky nápaditému příběhu, geniálnímu hereckému obsazení a stylové režii se jedná o jeden z nejúchvatnějších romantických hororů, jaké kdy byly natočeny. Snímek byl nominován na Oscara za výpravu a hudbu.

Bolest a sláva (2019)  

Banderas získal svou první nominaci na Oscara za hluboce osobní film Bolest a sláva, který natočil jeho dlouholetý spolupracovník Pedro Almodóvar. Hraje zde Salvadora Malla, režiséra, jehož kariéra upadá kvůli silným fyzickým bolestem. Zatímco čelí možnosti, že už nikdy nebude pracovat, přemýšlí o své minulosti, včetně dětství ve vesnici Paterna, o své lásce k filmu a o nevydařeném vztahu s bývalou milenkou. Role přinesla Banderasovi řadu nominací na Zlaté glóby a také na Oscara v kategorii nejlepší herec, což byla jeho první a jediná oscarová nominace.

Kůže, kterou nosím (2011)

Ve filmu Kůže, kterou nosím podává Banderas jeden ze svých nejlepších výkonů v roli Roberta Ledgarda, geniálního plastického chirurga s děsivou minulostí. Od chvíle, kdy při požáru přišel o vlastní ženu, se snaží vyvinout novou kůži, která chrání tělo před ohněm, ale přesto je citlivá na dotek. Jeho metody však mají daleko k etice a jeho testovací subjekt byl více než 12 let vězněn v jeho domě. Jak příběh nabírá jeden šokující zvrat za druhým, stává se Kůže, kterou nosím filmovým zážitkem, na který pravděpodobně nezapomenete. Přestože snímek získal nominaci na Zlatý glóbus a vyhrál cenu BAFTA jako nejlepší cizojazyčný film, na Oscarech nebyl oceněn.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best