Home  /  Entertainment  /  Harry Styles: Těchto 10 skladeb utvářelo jeho kariéru - a měli byste je znát i vy
Harry Styles

Harry Styles: Těchto 10 skladeb utvářelo jeho kariéru - a měli byste je znát i vy

Třetí sólové album Harryho Stylese s názvem Harry's House boří hitparády. Při příležitosti jeho 29. narozenin si pojďme připomenout jeho nejslavnější songy.
01.02.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty images

Harry Styles svým vystoupením na hudebním festivalu Coachella v dubnu 2022 dokázal, že je jedním z nejvýraznějších osobností současnosti. Osmadvacetiletý Brit v kombinéze s hlubokým výstřihem z flitrů v barvách duhy přivedl 100 000 diváků shromážděných před hlavním pódiem do extáze a představil hity ze svého všestranného hudebního repertoáru - od debutového singlu "What Makes You Beautiful" až po aktuální hit "As it Was".

Angličan z hrabství Cheshire vystupuje profesionálně na pódiu už 12 let: v roce 2010 se zúčastnil britské talentové soutěže "The X-Factor" a byl obsazen jako člen chlapecké skupiny One Direction; přestože se chaotický kvintet nedostal do finále, popový magnát a porotce X-Factoru Simon Cowell, podepsal s chlapci smlouvu se svou značkou SyCo. Po rozpadu kapely na konci roku 2015 si Styles vytvořil vlastní osobitý styl a na konci roku 2017 se vydal na sólovou dráhu. 20. května 2022 vyšlo jeho třetí album "Harry's House", jehož singly budou v létě téměř jistě dominovat rádiím a všem playlistům na Spotify.

Pokud tedy tvorbu Harryho Stylese ještě neznáte, ušetříme vás pro jednou kroucení hlavou a povedeme vás za ruku: ponořte se s námi do exkluzivní diskografie umělce, který spojuje styl, sex-appeal a navíc se zasazuje o tolerantnější způsob života. Toto je 10 písní Harryho Stylese, které by měl znát každý:

10.místo: You're Still The One (Cover)

[V číslech: 2,8 milionu zhlédnutí na YouTube]

Styles tuto baladu od Shanii Twain poprvé představil v roce 2018 během svého prvního sólového turné. Na koncertě v legendární newyorské Madison Square Garden zpěvačka předělala hit z konce devadesátých let do duetu, v němž ji podpořila country hvězda Kacey Musgraves. V dubnu 2022 se na festivalu Coachella vše završilo, když se ke Stylesovi na pódiu připojila sama Shania Twain a společné vystoupení se skladbami "Man! I feel like a Woman" a "You're still the One“ představovaly jeden z vrcholů této hudební události.

9. místo: Stockholm Syndrome (FOUR)

[V číslech: 152 milionů zhlédnutí na Spotify; 33 milionů zhlédnutí na YouTube]

Většinu písní, které Styles nahrál a hrál s kapelou One Direction, napsali takzvaní hitmakeři: skladatelé, kteří se naučili skládat popové hymny s texty, jež ponechávají dostatek prostoru pro interpretaci. S každým albem, které pětičlenná (později čtyřčlenná) skupina vydala, se však zvyšoval podíl písní, na jejichž vzniku se podílel Styles a jeho kolegové. Skladba "Stockholm Syndrome", která se objevila na předposledním albu kapely, byla Stylesovým prvním opravdu velkým autorským počinem, ale nikdy nebyla vydána jako singl. Při dnešním poslechu písně je v ní však jasně patrný nyní již charakteristický zvuk sólového umělce Harryho Stylese.

8. místo: As it Was (Harry's House)

[V číslech: 291 milionů zhlédnutí na Spotify; 90 milionů zhlédnutí na YouTube]

Styles udává tón svého dlouho očekávaného třetího alba singlem "As it Was", který napsal během pandemie. V nedávném rozhovoru prozradil, že ho tato krize přiměla poprvé od jeho castingu do soutěže X Factor před 12 lety zastavit se a přemýšlet o pojmu domov. Harry’s House je proto jeho dosud zdaleka nejosobnějším dílem.

7. místo: Golden (Fine Line)

[V číslech: 566 milionů zhlédnutí na Spotify; 180 milionů zhlédnutí na YouTube]

Pokud vám "Golden" zní jako píseň z konce sedmdesátých nebo osmdesátých let, není to náhoda: album "Fine Line" je plné odkazů na Stylesovy hudební idoly, mezi něž patří Joni Mitchell, David Bowie, Van Morrison a Fleetwood Mac. Kromě Spotify a YouTube se píseň v roce 2020 rychle rozšířila také na Tik Toku . Píseň použila mimo jiné australská kanoistka Jessica Fox na oslavu své zlaté medaile na olympijských hrách v Tokiu.

6. místo: Falling (Fine Line)

[V číslech: 725 milionů zhlédnutí na Spotify; 129 milionů zhlédnutí na YouTube]

Styles ve své hudbě vždy vychází z osobních zážitků, což zdůraznil v nedávném rozhovoru pro Radio Heart. Když z toho vznikne silně emotivní balada jako "Falling", má posluchač téměř pocit, jako by náhodou pronikl do velmi intimního okamžiku umělcova života. Duševní striptýz se však rozhodně vyplatil: Stylesovi se za "Falling" dostalo nejen pozitivních ohlasů od fanoušků a kritiků, ale zdá se, že píseň zaujala i kolegy z hudební branže; britská dívčí skupina "Little Mix", rovněž produkt castingové show "X-Factor", hudebníka poctila coververzí v živém vysílání rozhlasové stanice BBC R1 a Jeon Jungkook, člen korejské popové skupiny BTS, také vzdal Stylesovi hold vlastním provedením.

5. místo: Drag me Down

[V číslech: 821 milionů zhlédnutí na Spotify; 998 milionů zhlédnutí na YouTube]

Když Zayn Malik na začátku roku 2015 náhle opustil One Direction, nezasáhla tato zpráva jako rána jen fanoušky chlapecké skupiny: jeho kolegové Louis Tomlinson, Liam Payne, Niall Horan a Harry Styles byli také zaskočeni, vždyť skupina byla v té době právě v Asii a na začátku světového turné. Obavy, zda se skupina dokáže vyrovnat s odchodem hlasově vynikajícího člena kapely a zda mu fanoušci zůstanou věrní jako čtveřici, byly velké. Když však 1D o několik měsíců později vydali svůj první singl jako kvarteto, obavy se okamžitě rozplynuly: "Drag me Down" se stala dalším komerčním úspěchem Stylese a jeho kolegů, kteří touto písní dokázali, že se o Malikovu náročnou roli, zejména o jeho nejvyšší tóny, dokážou skvěle podělit i mezi sebou.

4. místo: Adore You (Fine Line)

[V číslech: 1,1 miliardy zhlédnutí na Spotify; 309 milionů zhlédnutí na YouTube]

Extravagantní videoklip pro extravagantního umělce: V klipu k písni "Adore You" bere Harry Styles své fanoušky do fantastické země Eroda, kde se zamiluje do obrovské duhové ryby. Video odráží umělcovu hravou povahu a odvahu experimentovat. Zpěvák se nedávno svěřil časopisu Better Homes and Gardens, že je nejúžasnější, když se může oprostit od všech formálních nebo tradičních zvyklostí a místo toho naslouchá svým instinktům a prostě se baví.

3. místo: What Makes You Beautiful (Up All Night)

[V číslech: 684 milionů zhlédnutí na Spotify; 1,3 miliardy zhlédnutí na YouTube]

Harry Styles nejspíš dnes už nemá mnoho společného s nevinným kudrnáčem, který před 11 lety slavil průlom jako popový zpěvák se skupinou One Direction. Nyní osmadvacetiletý zpěvák však vždy zdůrazňoval, že bude vždy vděčný za roky, které mohl strávit v jedné z nejúspěšnějších chlapeckých kapel v historii. Jako symbol a poctu svým začátkům v hudební branži hraje dodnes na svých vystoupeních první singl kapely "What Makes You Beautiful", i když v trochu "dospělejší", rockovější verzi.

2. místo: Sign of the Times (Harry Styles)

[V číslech: 1,1 miliardy zhlédnutí na Spotify; 967 milionů zhlédnutí na YouTube]

To, že první sólový singl Harryho Stylese bude mít úspěch, se dalo předpokládat - vždyť zpěvák s oduševnělým, lehce chraplavým hlasem měl něco do sebe už od začátku své kariéry; ale to, že se "Sign of the Times" stane takovým hitem a vyslouží si trvale pozitivní hodnocení od zkušených hudebních kritiků, muselo překvapit i samotného umělce. Členové chlapeckých kapel mají tradičně problémy s tím, aby byli v hudebním průmyslu vnímáni jako "seriózní" umělci. Svým prvním albem však Styles jednou provždy dokázal, že komerční úspěch a autenticita nemusí být v rozporu.

1. místo: Watermelon Sugar (Fine Line)

[V číslech: 1,7 miliardy zhlédnutí na Spotify; 291 milionů zhlédnutí na YouTube]

S písní "Watermelon Sugar" se britskému zpěvákovi podařilo vytvořit svůj dosud největší sólový hit. Na jedné straně píseň dokonale vystihuje pocit vlahého letního večera, ale také tajemství obestírající hlubší symboliku - osvěžující konzumace melounu má být metaforou orálního sexu - což upevnilo pozici písně v rádiích, obchodních domech a všech playlistech na Spotify během posledních dvou let.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best