Home  /  Entertainment  /  Když fikce předchází realitu
Když fikce předchází realitu

Když fikce předchází realitu

Vybrali jsme pro vás osm knih, jejichž autoři píší o budoucnosti, která se díky vědcům pomalu, ale jistě stává skutečností.
30.06.2022
Text: Marek Hlava
Foto: Getty images

Půjčovna masa

Richard K. Morgan,  2002 / 2012, Triton

Ve 25. století se nesmrtelnost stala realitou. Do mozkového centra jsou zaváděny tzv. kortikální čipy, kam se ukládají vzpomínky a individualita člověka. Po smrti těla mohou být data z čipu implantována do vyklonované prázdné schránky. Hlavním hrdinou je Takeshi Kovacs, který se živí jako žoldák v prostředí lidstvem kolonizovaných planet.

Nexus, Crux a Apex

Ramez Naam,  2012 - 2015

Román se odehrává v roce 2040 a sleduje osudy vědce Kadena Lanea, který pracuje na experimentální nanodroze nexusu. Ta přeprogramuje lidský mozek a dokáže ho zapojit do sítě, spojit lidské mysli dohromady nebo je taky oddělit od fyzické schránky. Musí bojovat s nástrahami vlády i společností toužících drogu získat a využít.

Sní androidi o elektrických ovečkách?

Philip K. Dick, 1968 / 2004, Argo

Jeden z nejslavnějších sci-fi románů se stal inspirací pro blockbuster Blade Runner. Rick Deckard je policejním agentem pověřeným likvidací lidských replikantů používaných pro práci na kolonizovaných planetách. Ti, ač lidem k nerozeznání podobní, nemají údajně schopnost empatie a lásky. To se však ukáže jako mylná domněnka.

Malý bratr

Cory Doctorow, 2005 / 2011, Triton

Sedmnáctiletý Marcus alias w1n5t0n zjistí, že se jeho město změnilo v policejní stát, kde se s každým zachází jako s potenciálním teroristou. Nikdo by mu neuvěřil, co se stalo, a tak mu zbývá jediné: vyřídit vnitřní bezpečnost vlastními silami. Dokáže dospívající hacker vyhrát nad úřady, které se vymkly kontrole?

Americká válka

Omar El Akkad,  2017 / 2019, Host

V roce 2074 vypukne druhá americká občanská válka, ropa je zakázaná, Louisiana napůl pod vodou a oblohu křižují bezpilotní drony. Sarat Chestnutová, žijící v táboře pro vysídlence, se stává smrticím válečným nástrojem a její rozhodnutí jsou zásadní nejen pro její rodinu a zemi, ale i pro další generace lidí.

Neuromancer

William Gibson,  1984 / 1992

Román Neuromancer bývá označován za bibli kyberpunku, autor hojně používá pojmy virtuální realita, umělá inteligence, genetické inženýrství či klonování. Hlavní postavou je kyberprostorový hacker Henry Dorsett Case, který se snaží vyléčit poškození svého nervového systému, aby se mohl připojit do kyberprostoru zvaného Matrix

Ready Player One: Hra začíná

Ernest Cline, 2011 / 2016, Knižní klub

Svět v roce 2045 se ocitá v hluboké krizi – jedinou záchranou před bezútěšnou skutečností se pro miliony lidí stalo OASIS, bezplatná online hra. Každý si zde může vytvořit novou identitu a vést virtuální život, často na hony vzdálený tomu opravdovému: studovat, cestovat, milovat anebo najít poklad, který mu změní život

The Calculating Stars

Marry Robinette Kowal,  2018 

První kniha ze série „Lady Astronaut“ je zároveň prequelem ke známé povídce „The Lady Astronaut of Mars“. Po pádu meteoritu vypočítá matematička a bývalá pilotka Elma Yorková, že Zemi čekají klimatické změny, které ji udělají do padesáti let neobyvatelnou. Lidstvo musí co nejdříve kolonizovat Měsíc a poté Mars.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best