Home  /  Entertainment  /  Když to jiní umí lépe: 8 písní, které ve své původní verzi propadly, ale jako coververze se staly světovými hity.

Když to jiní umí lépe: 8 písní, které ve své původní verzi propadly, ale jako coververze se staly světovými hity.

"Vždycky tě budu milovat"! Whitney Houston tyto verše zazpívala z pódií tohoto světa v baladě I will always love you. Silná a emocemi nabitá, jedinečná. To se musí talentované, dnes již zesnulé zpěvačce nechat.
21.03.2023
Text: Leonard Pack
Foto: ddp

Každý si tuto píseň bude navždy spojovat s Whitney. Tento celosvětový hit však vůbec není její. Je to coververze staré písně. A Whitneyina "hymna" není jediná. Existuje řada písní, které jsou megaúspěšné, ale přitom je už předtím zpívali jiní umělci. I když jen s mírným úspěchem. Na stránkách Esquire.cz se dozvíte, které písně bourají hitparády pouze v coververzi a od které věhlasné zpěvačky skutečně pochází I Will Always Love You.

8 písniček, které nejprve neuspěly a staly se světovými hity jako cover verze

To musí opravdu bolet: nejdřív propadne vaše vlastní píseň, pak ji někdo jiný přebere a stane se z ní světový hit. Těchto osm úspěšných písní bylo původně od jiných slavných umělců:

1. Valerie – Amy Winehouse ft. Mark Ronson

Těžko uvěřit, ale je to pravda: Amy Winehouse je už asi dvanáct let mrtvá. Díky svému punkovému vzhledu (účes ve tvaru včelího úlu zůstal nezapomenut) a soulovému hlasu byla ve své době považována za nejúspěšnější anglickou zpěvačku počátku 21. století. Jeden z jejích největších hitů: Valerie, který nahrála společně se svým producentem Markem Ronsonem. Co mnoho lidí neví: Píseň je ve skutečnosti coververzí a pochází od indie kapely The Zutons, která ji vydala v roce 2006. Valerie se však stala úspěšnou jen díky úsilí Winehouse.

2. With A Little Help From My Friends – Joe Cocker

Skladba With a Little Help from my Friends proslavila Joea Cockera. Ve skutečnosti ale pochází od Beatles. Přiznejme si: Píseň kultovní kapely samozřejmě nebyla skutečným propadákem. Přesto je spojována především s Joem Cockerem. Důvod: nový rytmus a rychlejší tempo dávají písni úplně jiný groove. Dobře byla přijata i na festivalu Woodstock v roce 1969. Vystoupení Joea Cockera je dodnes legendární.

3. Nothing Compares 2 U – Sinéad O'Connor

Dobrá zpráva pro Sinéad O'Connorovou, špatná pro Prince. Nothing Compares 2 U bylo na albu jeho kapely The Family od roku 1985. Píseň však nikdy nebyla vydána jako singl. To si měl kultovní zpěvák dobře rozmyslet. V roce 1990 vydala irská zpěvačka Sinéad O'Connor coververzi písně. Ta se v mnoha zemích vyšplhala na přední příčky hitparád. Prince se pak několikrát pokusil hit znovu vydat sám - marně. Verzi irské zpěvačky se nedokázal přiblížit.

4. Tainted Love – Soft Cell

Tainted Love je jednou z nejlepších písní 80. let. Existuje již od roku 1964, kdy ji napsal Ed Cobb pro americkou zpěvačku Glorii Jones. Neměla však velký úspěch. O dvanáct let později, v roce 1976, ji Gloria nahrála znovu. Další propadák. Jediná výhoda: jako "undergroundový severoamerický soulový hit" se píseň dostala do povědomí britského popového dua Soft Cell. Ti píseň upravili, přidali do ní syntezátor a bicí automat a udělali z ní překvapivý světový hit. Tainted Love se dodnes hraje v klubech - a hodí se i ke sportu (malý tip redakce Esquire).

5. Girls Just Want To Have Fun – Cyndi Lauper

Písničku Girls Just Want To Have Fun si nepochybně spojujeme s jedinečným hlasem Cindy Lauper. Zcela oprávněně, protože právě díky ní se tento hit stal populární. Ale jaksi také neprávem, protože píseň ve skutečnosti nenapsala ona. Čtyři roky předtím, než zpěvačka s touto chytlavou melodií v roce 1983 vtrhla do hitparád, napsal Girls Just Want To Have Fun hudebník Robert Hazard - a také ji zhudebnil. Nebyla však úspěšná. Byla to právě Cindy Lauper, kdo píseň trochu pozměnil: místo toho, aby byla zpívána z mužského pohledu, byl text zpíván z pohledu ženského. Nějak to k ní lépe sedí.

6. Red Red Wine – UB40

Hořká realita pro Neila Diamonda: píseň Red Red Wine napsal v roce 1968. Ale hitem se nestala. Přesto skladbu pro sebe objevila řada dalších umělců a vydala její coververzi. Je však škoda, že všechny coververze byly okamžitě úspěšnější než originál. Nejznámější coververzi vytvořili UB40, kteří z písně Red Red Wine vytvořili svůj vlastní pop-reggae hit. Prostě, jedna vlaštovka léto nedělá - se Sweet Caroline & Co. si Neil svou slávu ještě vydobyl.

7. Jeff Buckley – Hallelujah

Většina lidí zná píseň Hallelujah. Každý zná text, každý si může zazpívat refrén (řekněme, že). Ale kdo píseň napsal? Ed Sheeran? Jon Bon Jovi? Jeff Buckley? Všichni tuto skladbu převzali - ale originál napsal úplně jiný umělec. Konkrétně Kanaďan Leonard Cohen. Dojemné verše zveřejnil už v roce 1984, i když s jistou dávkou bezstarostnosti. Doufejme, že si ji tváří v tvář úspěchům svých kolegů zachoval. Přinejmenším z písně těží dodnes, přestože zemřel v roce 2016.

8. I Will Always Love You – Whitney Houston

Ukázkovým příkladem písně, která původně propadla a stala se celosvětovým hitem s jiným hlasem, je I Will Always Love You. Ačkoli ji mezinárodně proslavila Whitney Houston, původně nebyla její. Ve skutečnosti je tato skladba známá již od roku 1974, kdy ji nenazpíval nikdo jiný než country ikona Dolly Parton. Její verze samozřejmě nebyla propadákem - ale nebyl to ani světový hit jako ten od Whitney Houston. Jako soundtrack k filmu Bodyguard se I Will Always Love You stala uslzenou hymnou 90. let. A je jí dodnes. Ale bez dalších coververzí se obejdeme. Stejně tu píseň nikdo nezazpívá lépe než Whitney.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best