Home  /  Entertainment  /  Krimi ze severu

Krimi ze severu

Toto je 11 nejlepších skandinávských seriálů na Netflixu.
04.01.2023
Text: Mario Mirschberger
Foto: Netflix: Quicksand

Skandinávské seriály jsou po celém světě proslulé svými ponurými a napínavými kriminálními příběhy. Netflix to už dávno zjistil a pravidelně přináší nové seriály pro fanoušky žánru severského noiru. Hrůzná vražda, charismatická dvojice vyšetřovatelů a tísnivé a zlověstné scény ve Švédsku, Norsku nebo Dánsku. Skandinávci však umí mnohem víc než jen kriminálky. Thrillery a komedie patří do jejich repertoáru stejně jako dramata a mytologie. Představujeme jedenáct nejlepších skandinávských seriálů na Netflixu.

Těchto 11 skandinávských seriálů stojí za zhlédnutí

Skandinávské seriály se na Netflixu staly mimořádně populárními nejpozději od seriálů The Rain a The Young Wallander. Máme pro vás seznam jedenácti nejlepších skandinávských seriálů na Netflixu, od těch super napínavých až po velmi zábavné.

Přehled nejlepších skandinávských seriálů:

The Rain

Ragnarök

Young Wallander

Valhalla Murders

Quicksand

Kalifat

Bordertown

Fast Money

Love & Anarchy

The Bridge

Katla

1. The Rain

Virem kontaminovaný déšť zabil téměř celou populaci Dánska. Dva sourozenci se však šest let po katastrofě odhodlají vyjít z bunkru a nejenže hledají další přeživší, ale také se spolu se skupinou dalších mladých lidí vydávají hledat odpovědi a příčiny smrtícího deště. Skandinávský seriál The Rain je první výhradně dánskou produkcí společnosti Netflix.

2. Ragnarök

Fantasy drama Ragnarok společnosti Netflix se odehrává ve fiktivním norském městě Edda. Změna klimatu způsobená člověkem je již velice pokročilá a obyvatelé Eddy se potýkají s táním polárních ledovců, suchem a mrazem. Do města se přistěhují bratři Magne a Laurits. Magne náhodou zjistí, že v něm dřímají mimořádné schopnosti, které se pomalu, ale jistě derou na povrch. Magne se musí vypořádat s mytologickými konflikty a možná jen on má schopnost zachránit Zemi před velkou katastrofou.

3. Young Wallander

Švédský seriál Mladý Wallander od Netflixu je kriminálka par excellence. Vypráví o mladém policistovi Kurtu Wallanderovi (Adam Pålsson), který se stane svědkem více než hrůzného zločinu ve své čtvrti na předměstí Malmö. Wallander se vydává na vlastní pěst hledat uprchlého pachatele. Zločin se však v Malmö rychle roznese a vyvolá ostré protesty.

4. The Valhalla Murders

V rozporu s názvem je islandský seriál The Valhalla Murders od Netflixu o mytologii jen zčásti. První sériový vrah, se kterým se Reykjavík musí vypořádat, páchá na malém ostrově zkázu. Profiler Arnar je proti své vůli převelen z Kodaně na Island, aby podpořil zkušenou vyšetřovatelku Karu při řešení série vražd. Zdá se však, že pachatel si své oběti nevybírá náhodně, a čím hlouběji Kara a Arnar pátrají, tím je jasnější, že s tím může mít něco společného jejich vlastní minulost.

5. Quicksand

Quicksand je prvním švédským seriálem společnosti Netflix. Seriál se odehrává na jednom z nejbohatších stockholmských předměstí. Když Maja jako jediná přežije masovou střelbu v elitní školní třídě, je zatčena a podezřelá z účasti na hrůzném činu. Důkazy vyznívají pro Maju špatně. Kdo skutečně stojí za řáděním a co s tím vším má společného bohatý, ale psychicky narušený Sebastian? Seriál postupně odhaluje průběh událostí pomocí děsivých flashbacků.

6. Caliphate

Švédsku hrozí teroristický útok ze strany Islámského státu. Agentka Fatima Zukic (Aliette Opheim) dostane tip a udržuje kontakt s informátorem ze syrského pouštního města Ar-Raqqa. Minisérie společnosti Netflix zároveň sleduje radikalizaci dvou dospívajících dívek. Kalifát je těžká záležitost, místy těžko snesitelná, ale důležitá a především opravdu dobře a napínavě vystavěná.

7. Bordertown

Hlavní vyšetřovatel Kari Sorjonen se s manželkou a dcerou přestěhuje do vesnice na finsko-ruské hranici, aby žil klidnějším životem než dosud. Klid však netrvá dlouho: poklidnou vesnicí otřásají různé vraždy. Ačkoli Sorjonenova autismem ovlivněná povaha je pro ostatní vesničany nepříjemná, jeho fotografická a poměrně účelná paměť mu pomáhá při vyšetřování. Brzy si však musí uvědomit, že pět vražd spolu nejen souvisí, ale že v ohrožení může být i jeho vlastní rodina. Kriminální seriál Bordertown získal finskou televizní cenu a v současné době je k dispozici na Netflixu.

8. Fast Money

Filmová trilogie Snadný prachy o drogách a mafii se odehrává ve Stockholmu a v letech 2011 až 2013 se ve Švédsku stala absolutním hitem. Příběh vychází z románů Jense Lapiduse. Seriál Fast Money od Netflixu se odehrává deset let poté. Leya chce prorazit s vlastním start-upem. Pro úspěšný start jí však chybí potřebný kapitál. Nevidí jinou možnost, než si ji opatřit ve stockholmském podsvětí, kde má stále staré známé. Taková dohoda má ale samozřejmě vždy obrovský háček.

9. Love & Anarchy

Sofie je najata nakladatelstvím, aby do obchodu vnesla svěží vítr - a především zlepšila neexistující online prezentaci. Mladá matka a manželka musí zároveň zvládat rodinu. Proto občas masturbuje, aby se zbavila stresu. Je jen hloupé, že to jednou pozdě večer udělá i v nové kanceláři, kde ji přistihne IT technik Max a tajně ji vyfotografuje. Pak začíná jakási vydírací výzva: oba si navzájem zadávají trapné úkoly, které musí splnit. Než se nadějí, dostanou se do podivného, někdy až toxického vzájemného vztahu. Seriál Love & Anarchy od Netflixu je důkazem, že švédské seriály mohou být i docela vtipné.

10. The Bridge

Öresundský most spojuje Malmö ve Švédsku a Kodaň v Dánsku. Uprostřed mostu je nalezeno tělo ženy. To přiměje vyšetřovatele obou zemí, aby tento zločin odhalili. Jako by to nestačilo, vrah se obrací i na veřejnost a oznamuje další zločiny. Chce předat poselství. Švédsko-dánsko-německá produkce je jedním z nejznámějších skandinávských seriálů a přesvědčila kritiky i diváky svým mimořádně napínavým příběhem.

11. Katla

Katla je jedna z největších islandských sopek, která je stále aktivní a schovaná pod ledovcem Mýrdalsjökull. Město Vík, kde se odehrává děj skandinávského seriálu Katla od Netflixu, také skutečně existuje. Seriál popisuje události během roku po výbuchu sopky. Ledovec taje a Vík musí být evakuován. Zatímco téměř všichni obyvatelé uprchnou, několik jich zůstane a stane se svědky záhadných událostí. Zdá se, že roztátý led přivádí zpět lidi, kteří už dávno zemřeli nebo zmizeli. V městečku zůstala i Grima (Guðrún Eyfjörð) a jeden z navrátilců je jí neobyčejně podobný. Co se děje ve Víku a jsou to skutečně skuteční lidé, kteří se tam znovu objevují? Katla je prvním islandským filmem z produkce Netflixu a nese v sobě zcela zřetelnou temnou náladu. Směs katastrofického seriálu a mystéria.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best