Home  /  Entertainment  /  Krvavé bitvy a spoustu ohně: Vše co musíte vědět o seriálu Rod Draka

Krvavé bitvy a spoustu ohně: Vše co musíte vědět o seriálu Rod Draka

Od premiéry seriálu Hra o trůny na HBO uplynulo už více než deset let a více než dva roky od odvysílání kontroverzního finále této fantasy série, která přepsala televizní historii. O Západozemí však zbývá vyprávět další příběhy, a tak již tento měsíc bude uveden první plánovaný spin-off s názvem Rod Draka.
17.08.2022
Text: Jakub Pástor
Foto: HBO MAX

Fanoušci seriálu Hra o trůny zažili po jeho ukončení v roce 2019 celou škálu emocí – od zklamání až po hněv. Na krátkou dobu se objevily zprávy o připravovaném prequelu s názvem Bloodmoon s Naomi Wattsovou v hlavní roli, který by zobrazoval pravý původ Bílých chodců ze Západozemí a vznik rodu Starků. Prequel byl však okamžitě zrušen, ale naštěstí pro všechny fanoušky, se z popela ve stejném roce vynořil další prequel – Rod Draka – mapující občanskou válku rodu Targaryenů.

O čem bude děj seriálu?  

Seriál vychází z knihy Oheň a krev, prvního ze dvou svazků George R. R. Martina, který se ponořil do rozsáhlé targaryenské historie. Podle HBO se příbeh prequelu odehrává stovky let před událostmi zobrazenými ve Hře o trůny. Je to v době, kdy Aegon Dobyvatel, první ze tří století vládců rodu Targaryenů, sjednotil šest ze sedmi království Západozemí. S největší pravděpodobností se však seriál, zejména vzhledem k tomu, co víme o hereckém obsazení, zaměří na první targaryenskou občanskou válku neboli "tanec draků". Právě během tohoto "tance", více než sto let po Aegonově vládě, draci vyhynuli. Tedy až do chvíle, kdy se o tři sta padesát let později narodila Daenerys.

Fanoušci Hry o trůny vědí, že dynastie Targaryenů fakticky skončila Občanskou válkou, v níž Robert Baratheon vystřídal krále Aeryse Targaryena na postu vládce Sedmi království. V době, kdy Hra o trůny začíná, tedy 17 let po vzpouře, jsou známi pouze dva Targaryeni: Daenerys a Viserys. V Rodu draka je však ještě můžeme vidět jako velký a úspěšný rod. „Staletí před událostmi seriálu Hra o trůny se rod Targaryenů – jediný rod dračích lordů, který přežil zkázu Valyrie - usídlil na Dračím kameni,“ uvádí se v popisu knihy na stránkách autora. „Oheň a krev začíná svůj příběh legendárním Aegonem Dobyvatelem, tvůrcem Železného trůnu, a pokračuje vyprávěním o generacích Targaryenů, kteří bojovali o toto ikonické sídlo, až po občanskou válku, která jejich dynastii téměř rozvrátila.“

Zatímco první sezóna seriálu pokrývá zejména tanec draků, tvůrci jsou otevřeni antologickému formátu pro další sezóny, aby se do něj vešla celá šíře targaryenské historie, a to jak před touto konkrétní válkou o dědictví, tak i po ní. „Rozhodně. Myslím, že to je jedna ze zajímavých věcí na Targaryenech,“ prozradil režisér seriálu Miguel Sapochnik magazinu Entertainment Weekly. „Vybrali jsme si příběh, který je téměř jako Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje. Můžeme jít zpět, můžeme jít dopředu. Je tam spousta možností. Doufám, že jsme dostali příležitost něco připravit.“ Zatímco druhá série čeká na potvrzení, výkonný producent Ryan Condal během panelu na Comic-Conu řekl, že se již připravuje druhá série.  

Ačkoli je Rod Draka prequelem Hry o trůny, tvůrčí tým seriálu zdůraznil, že bude mít svou vlastní identitu. Jinými slovy, seriál bude obsahovat všechny manévry, explicitní bitvy a obří CGI draky, které fanoušci Hry o trůny očekávají, ale přesto bude dávat smysl i divákům, kteří původní seriál nesledovali. Jednu věc prequel pravděpodobně obsahovat nebude: bezdůvodné násilí na ženách, což byl často kritizovaný prvek Hry o trůny.

Kdo se v seriálu představí?  

Rod Draka se může pochlubit opravdu početným hereckým ansámblem. Paddy Considine byl prvním oficiálním členem hereckého obsazení seriálu. Hraje krále Viseryse I., targaryenského vládce, který nepředpokládal válku o nástupnictví, jež bude následovat po jeho smrti. Olivia Cooke, Matt Smith a Emma D'Arcy hrají trojici nejdůležitějších postav seriálu. Olivia Cook se představí v roli Alicent Hightower, druhé manželky krále Viseryse I., která intrikuje, aby její syn usedl na Železný trůn. Smith si zahraje Daemona Targaryena, bratra Viseryse.A D'Arcy ztvární postavu princeznu Rhaenyru Targaryen, budoucí královny, která byla jmenována nástupkyní svého otce a která se nakonec provdá za Daemona.

Dalšími významnými herci jsou Steve Toussaint jako lord Corlys Velaryon neboli "Mořský had", Eve Best jako princezna Rhaenys Velaryon, Rhys Ifans jako pobočník krále Otto Hightower a Sonoya Mizuno jako Mysaria. Fabien Frankel bude hrát Cristona Colea, který hraje hlavní roli v občanské válce.  

Není pochyb o tom, že Hra o trůny v posledních dvou sériích ztratila část svého kouzla, ale seriál Rod Draka by mohl být jedním z televizních vrcholů letošního roku. Prequel bude mít na HBO premiéru pár týdnů předtím, než se na Amazon Prime objeví konkurenční, netrpělivě očekávaný seriál Prsteny moci. Zda se Rodu Draka podaří naplnit očekávání a porazit další fantasy konkurenty, se teprve uvidí – uchazečů o pomyslný trůn je hodně.

Rod Draka bude mít premiéru 21. srpna na HBO.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best