Home  /  Entertainment  /  Lagerfeldovy kostýmy Chanel ve filmu v Cannes

Lagerfeldovy kostýmy Chanel ve filmu v Cannes

Festival zahajuje film Jeanne du Barry s Johnnym Deppem.
16.05.2023
Text: Josef Šlaich
Foto: Getty Images

Dnes začal filmový festival v Cannes, 76. ročník nejslavnější evropské filmové události. Jako obvykle byl festival oficiálně zahájen celovečerním filmem, letos dobovým snímkem režisérky Maïwenn, Jeanne du Barry - The King's Favourite. Ve filmu se představí Johnny Depp v roli Ludvíka XV. a děj vypráví o společenském vzestupu hlavní hrdinky Marie-Jeanne Bécu, poslední královy favoritky - zde ztvárněné režisérkou - proslulé vytvářením intrik a skandálů ve Versailles krátce před začátkem revoluce. Dílo slibuje úspěch, zejména proto, že kostýmy vybrané pro vévodkyni pocházejí z archivu Chanel, stejně jako líčení a účesy.

Jürgen Doering, kostýmní výtvarník filmu, využil všech svých zkušeností, které získal v minulosti při práci pro Karla Lagerfelda, Guye Laroche a Yvese Saint Laurenta, aby na jeviště přenesl to nejlepší z domu Chanel. Mezi další filmy, na kterých Doering pracoval, patří Clouds of Sils Maria (2014) a Personal Shopper (2016), v obou se objevily kostýmy Chanel a v hlavních rolích se představila ambasadorka značky Kristen Stewart. Jak bylo patrné během posledního Met Gala, jehož tématem byl Karl Lagerfeld: A Line of Beauty, kreativní ředitel domu haute couture vždy pěstoval silnou vášeň pro 18. století. Mnoho celebrit, které si vybraly archivní looky navržené Lagerfeldem pro Chanel, se na červeném koberci Met předvedlo v outfitech přímo inspirovaných touto dobou, jako byl například slavný knížecí komplet Dua Lipa, který měla na sobě Claudia Schiffer na přehlídce Chanel Haute Couture v červenci 1992 a který se objeví i ve filmu.

Podle zpráv Doering vybral deset kostýmů Chanel z archivu a poté je nechal zkušeným týmem ateliérů módního domu přepracovat tak, aby je Maïwenn mohla nosit při natáčení. Šaty však jsou doplněny o moderní detaily, aby inscenace působila moderně. "Je to pohled na dobu s barevnými brýlemi: jednou s růžovými odstíny, jindy s fialovými nebo mandlově zelenými," vysvětlil Doering. Ke kostýmnímu výtvarníkovi se při této práci připojila současná kreativní ředitelka značky Virginie Viard, jejíž umělecká vize měla na reinterpretaci šatů velký vliv. "Přizpůsobil jsem se dnešnímu vkusu," dodal Doering, "zároveň jsem chtěl respektovat Virginiin styl. Vždyť je rok 2023." Kromě kostýmů maison nabídla k zapůjčení také některé šperky z vlastních kolekcí, včetně náhrdelníku s 855 diamanty a speciálně vytvořené slaměné klobouky vyplétané starobylou technikou.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best