Home  /  Entertainment  /  Má Marvel lepší padouchy než hrdiny?
Marvel

Má Marvel lepší padouchy než hrdiny?

Ve filmovém vesmíru Marvelu se v průběhu jednoho desetiletí a více než třiceti filmů objevilo několik desítek záporáků. Nyní, když se studio nachází ve své čtvrté filmové fázi, jsme si řekli, že je nejvyšší čas zamyslet se, čím to je, že marvelovský padouši jsou mnohem zajímavější než superhrdinové.
16.07.2022
Text: Jakub Pástor
Foto: Getty Images

Když se v loňském roce začaly šířit zvěsti o setkání všech Spider-Manů ve filmu Spiderman: Bez domova, hodně se debatovalo o tom, který z mnoha nepřátel Tobeyho Maguirea a Andrewa Garfielda se opět objeví na plátně. Pokud jste šli na posledního Spideyho do kina, jistě si vzpomenete, jak byl návrat Willema Dafoea v roli Green Goblina přivítán se stejným nadšením jako setkání trojice Spider-Manů.

Zdá se, že právě na padouchy se fanoušci těší nejvíce pokaždé, když přijde na řadu představení dalšího velkého snímku z Marvel Cinematic Universe (MCU). Kupříkladu Thanos byl skutečným důvodem hypu kolem Avengers: Endgame. Totéž lze říci o Hele v Thor: Ragnarok, Scarlet Witch ve snímku Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství nebo Red Skullovi v Captain America: První Avenger. Za poslední dekádu se ze strany fanoušků ozývaly nejrůznější ohlasy na marvelovské záporáky. Někteří vůbec nesplnili očekávání, jiní byli pro mnohé překvapením, uspěli na všech frontách a postarali sa o jedny z nejikoničtějších filmových a seriálových scén. Jak ale bude vypadat budoucnost marvelovských antagonistů v příštích kapitolách?

Čtvrtá fáze filmového vesmíru Marvel  

MCU je nyní ve své čtvrté filmové fázi – Shang-Chi a legenda o deseti prstenech, Eternals, Spider-Man: Bez domova, Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství a Thor: Láska jako hrom jsou součástí této kapitoly – ale studio ještě do této “multifilmové pavučiny” nevpletlo žádného výrazného antagonistu. Podle zvěstí by ním měl být legendární, v čase cestující Kang Dobyvatel. Kang byl sice představený ve filmu Loki, ale zatím se s ním prý nepočítá v takové míře, jako tomu bylo u Thanose, nejobávanějšího vládce vesmíru.

Marvel sice vytvořil vysoce úspěšnou a výdělečnou síť vzájemně propojených superhrdinských snímků, ale jejich záporáci jsou bohužel většinou bráni jako „něco na jedno použití“. Pokud se nejedná o ultimátní borce jako Thanos nebo Loki, záporáci v MCU příliš dlouho nezůstávají a jsou hrozbou pouze v jednom filmu. Kupříkladu Thor: Láska jako hrom je rozhodně povedeným počinem, ale nedokázal zachytit ducha MCU tak, jako se to podařilo filmu Thor: Ragnarok. Mnozí kritici se však shodují a chválí výkon Christiana Balea v roli Gorra, řezníka bohů – údajně jednoho z nejlepších marvelovských padouchů vůbec. Nicméně fakt, že na konci filmu zemře, činí jeho genialitu až příliš krátkou. Možná budou mít fanoušci štěstí a Gorr se objeví v nějakém velkolepém flashbacku, ale smrt – jak ukazují předchozí snímky – je bohužel i pro marvelovské padouchy obvykle konec jejich (krátké) cesty.   

Bez svých zavedených veteránů (když pomineme Chrise Hemswortha) jsou to však právě záporáci, kdo v MCU v posledních letech strhává veškerou pozornost. Možná právě proto jsmě více než kdy jindy naklonění tomu, aby se marvelovská stáj padouchů znovu rozrostla a aby jim porážky nechaly otevřené dveře k návratu, podobně jako je tomu v komiksech.  

Chystané Marvelovky mají před sebou nelehkou misi – představit nové hrdiny po odcházejících stálicích jako Tony Stark (Roberta Downey Jr.), Black Widow (Scarlet Johansson) nebo Steve Rogers (Chris Evans). Bylo by skvělé, kdyby se Marvel se svými padouchy odvážil znovu porušovat pravidla. I kdyby si ta pravidla studio napsalo samo.  

Nechme se překvapit, jak se tohoto náročného, resp. superhrdinského úkolu zhostí.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best