Home  /  Entertainment  /  Mick Jagger slaví 80 let

Mick Jagger slaví 80 let

Těchto 10 věcí o něm nevědí ani zapřísáhlí fanoušci Rolling Stones.
26.07.2023
Text: Daniel Schieferdecker
Foto: Getty Images

Je (naštěstí stále) žijící legendou, jedním z největších a nejznámějších zpěváků všech dob a naprostou světovou extratřídou: Mick Jagger, frontman a zpěvák neméně legendárních Rolling Stones. Dnes se tato rock'n'rollová legenda dožívá 80 let - a není ani trochu potichu. I my proto z plných plic křičíme: Happy Birthday, Mick!

10 věcí, které o zpěvákovi Rolling Stones nevědí ani zapřísáhlí fanoušci

Protože bohužel nemáme po ruce Mickovu adresu, abychom mu mohli dát malý dárek, omezíme se na to, že fanouškům Micka Jaggera a Rolling Stones poskytneme několik zábavných faktů o zpěvákovi, který zbožňuje večírky.

1. Po Mickovi je pojmenována moucha

Zhruba takhle vypadá Petroperla mickjaggeri

Německý entomolog Dr. Arnold Staniczek, který pracuje v Přírodovědném muzeu ve Stuttgartu, je velkým fanouškem skupiny Rolling Stones. Jeho láska ke kapele jde tak daleko, že v roce 2018 pojmenoval některé nově objevené fosilie much po jednotlivých hudebnících kapely. Jedná se o mouchy z čeledi kamenáčovitých, které se zachovaly v jantaru starém miliony let. Mickova moucha se jmenuje Petroperla mickjaggeri.

2. Mick se kdysi málem stal obchodním partnerem Paula McCartneyho

Dvě největší rockové ikony všech dob: Mick Jagger a Paul McCartney

Je dobře známo, že Beatles a Rolling Stones jsou odvěcí rivalové - a vedou spor (samozřejmě podněcovaný zejména médii) o to, která z kapel je větší, významnější a vlivnější. O to víc některé fanoušky Stounů překvapilo, že Mick Jagger a Paul McCartney na konci 60. let vážně uvažovali o založení společné nahrávací společnosti. Co z tohoto partnerství mohlo vzejít? Ačkoli o tom Mick a Paul vedli nějaké rozhovory, z celé věci nakonec sešlo, protože Beatles dostali v roce 1968 příležitost založit vlastní nahrávací společnost: Apple Records (s americkým výrobcem hardwaru a softwaru to nemělo nic společného). Prostřednictvím Apple Records vyšlo mnoho sólových alb členů Beatles, stejně jako desky Raviho Shankara, Modern Jazz Quartetu a Jamese Taylora.

3. Mick si málem zahrál hlavní roli ve filmu Stanleyho Kubricka A Clockwork Orange

Předtím, než Rolling Stones prorazili, hrál Mick Jagger nejen v několika jiných kapelách, ale několikrát si zahrál i před kamerou. Poté, co režisér Stanley Kubrick viděl Micka Jaggera vystupovat s Rolling Stones v rockově-popovém televizním pořadu Ready Steady Go, chtěl ho do hlavní role ve svém klasickém filmu Clockwork Orange z roku 1972 - do role Alexe, kterého nakonec ztvárnil Malcolm McDowell. Jagger ho však odmítl. Důvod: nechtěl hrát násilnického zločince, protože se obával, že by to poškodilo image jeho kapely. A řekněme si to takhle: toto rozhodnutí jeho úspěšné světové kariéře zřejmě neuškodilo.

4. Mezi nejstarším a nejmladším dítětem Micka je rozdíl 46 let

Ten malý uprostřed je Deveraux Octavian Basil Jagger

Mick Jagger má celkem 8 dětí od 5 různých žen. Mickovým prvním dítětem je Karis Jagger, která se narodila 4. listopadu 1970. Mickův nejmladší syn s mnohem neobvyklejším jménem Deveraux Octavian Basil Jagger se narodil 8. prosince 2016 - když bylo Mickovi právě 73 let (Deverauxovou matkou je mimochodem baletka Melanie Hamrick, které bylo v době jeho narození 29 let).

5. Mick vykázal Donalda Trumpa z koncertu

Před pár lety v roce 1989 odehráli Rolling Stones koncert v Atlantic City. Koncert sponzorovala společnost Donalda Trumpa Trump Plaza Hotel And Casino. Stones to velmi vadilo, nechtěli být s Donaldem Trumpem za žádných okolností spojováni, a proto zakázali jakoukoli zmínku o sponzorovi na reklamních materiálech - a preventivně nařídili zákaz vstupu Donaldu Trumpovi, protože oznámil, že přijede. Trump se přesto dostavil - a Keith Richards mu vyhrožoval nožem. Trump poté odešel.

6. Mick kdysi Sid Viciousovi z kapely Sex Pistols zaplatil právníka

Sid Vicious a Nancy Spungenová nebyli zrovna šťastný pár

Sid Vicious ze Sex Pistols byl jedním z nejvýznamnějších protagonistů punku - a v této roli samozřejmě neměl nouzi o skandály. Jeden z nich se odehrál v roce 1978, kdy byl nalezen zdrogovaný vedle své tehdejší přítelkyně Nancy Spungenové v newyorském hotelu Chelsea. Už tak to bylo dost špatné, ale: Nancy byla mrtvá, měla smrtelné bodné zranění. Soudní poplatky za Sida Viciouse tehdy zaplatil Mick Jagger, aniž by tomu dělal velkou reklamu. Ale to moc nepomohlo, protože: Po propuštění se Sid Vicious předávkoval ve stejném pokoji hotelu Chelsea. Zda byl skutečně vrahem své přítelkyně, nebylo nikdy objasněno.

7. Mick byl kvůli napsání písně spolu s Keithem Richardsem uzamčen

Jedna z nejslavnějších autorských dvojic v historii rocku a popu: Mick Jagger a Keith Richards


Na začátku, když Rolling Stones teprve vznikali, hráli pouze coververze známých bluesových a R&B písní. Jejich tehdejší manažer Andrew Loog Oldham však zastával názor, že skupina by mohla vydělat mnohem více peněz, kdyby psala vlastní písně - stejně jako to dělali Beatles. Zavřel tedy Micka Jaggera a Keitha Richardse do jedné místnosti s podmínkou, že je nepustí ven, dokud nenapíšou hotovou píseň. Výsledkem byla píseň As Tears Go By, která vlastně nestala hitem Stones, ale tehdejší přítelkyně Micka Jaggera, Marianne Faithfull. A tato okolnost nakonec vedla k tomu, že duo společně napsalo celou řadu hitů a o mnoho let později bylo uvedeno do Hall of Fame Songwriters.

8. Jeho pramen vlasů má hodnotu 6 000 dolarů


Chrissie Shrimpti, kamarádka Micka Jaggera ze studií, mu kdysi ostříhala vlasy a nechala si jednu z jeho kudrlin, kterou si pak - díky úspěchu Stounů - ponechala více než 50 let. V roce 2013 však kadeř vydražila na charitativním galavečeru - za neuvěřitelných 6 000 dolarů.

9. Jedno ze sídel Micka Jaggera si můžete pronajmout


Takto vypadá jedna ze 6 ložnic


Tato vila s názvem Stargroves se nachází na karibském ostrově Mustique, přímo na vysněné pláži a nabízí nádherný výhled na tyrkysové moře. Má celkem 6 ložnic v japonském stylu s vlastními koupelnami. Kromě toho je vám k dispozici 6 členů personálu. Ale to nejlepší na tom je: tato vila je skutečně domovem Micka Jaggera, což znamená: můžete také řídit jeho džíp, prohlížet si jeho fotoalba nebo se podívat na jeho zlaté desky. Malým háčkem je však cena: celá věc stojí asi 21 000 eur na týden. Můžete se tam ale ubytovat i s dalšími deseti lidmi, takže vás to vyjde jen na 2100 eur na osobu, tedy 300 eur za noc. To je přinejmenším uskutečnitelné.

10. Proslýchá se, že Mick Jagger měl sex s asi 4000 lidmi

Mick Jagger a David Bowie spolu měli minimálně jednou románek


Dobře, nikdo o tom nevedl záznamy. Údajní odborníci však toto číslo považují za zcela reálné. Jedním z těchto 4 000 lidí byl pravděpodobně David Bowie. Když byla jeho manželka Angie Bowieová na několik dní pryč a vrátila se, služebná jí řekla, že s jejím manželem leží v posteli někdo jiný. Když Angie vešla do ložnice, našla tam svého manžela s Mickem Jaggerem - oba byli nazí.

Článek vyšel v originále na Esquire.de

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best