Home  /  Entertainment  /  Milionová díla

Milionová díla

Picasso a da Vinci jsou samozřejmě nedostižní, ale jsou i umělci, kteří svými díly vydělávají miliony už během svého života.
13.10.2022
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Na konci roku 2017 zaplatil neznámý kupec aukční síni Christie's za 500 let starý obraz Salvator Mundi od Leonarda da Vinciho přibližně 10 miliard korun. Jedná se o jediný obraz italského malíře, který je v soukromém vlastnictví. Zdá se, že aby bylo možné získat tak šílené částky, musel by být umělec již po smrti. Zajímá se trh s uměním pouze o obrazy mrtvých umělců?

Samozřejmě, že ne! Existují také díla žijících umělců, která vynášejí miliony. Ačkoli se nejedná o tak vysoké částky jako v případě uměleckých děl zemřelých tvůrců, přesto jsou tyto částky působivé: V květnu 2019 byla například vydražena 1,04 metru vysoká ocelová socha Rabbit od Jeffa Koonse za částku odpovídající přibližně 2 miliardy korun. Žádné jiné dílo žijícího umělce dosud nikdy nedosáhlo tak vysoké hodnoty.

1. místo: 2,05 miliardy Kč za sochu Jeffa Koonse „Rabbit“.

Nadrozměrné sochy zvířat z balónků, které září všemi barvami - to je obchodní značka Jeffa Koonse. A skutečně, vše, čeho se americký umělec dotkne, se třpytí a leskne. Koons se už jednou dostal na první místo žebříčku nejdražších žijících umělců s jiným uměleckým dílem. Třímetrový „Balloon-Dog" byl v listopadu 2013 vydražen za přibližně 1400 milionů Kč. V roce 2018 se na krátkou dobu dostal do čela britský umělec Hockney, ale od května 2019 je Koons se svým Králíkem za 2,05 miliardy korun opět na vrcholu.

2. místo: 2,03 miliardy Kč za obraz Davida Hockneyho „Portrait Of An Artist (Pool With Two Figures)“.

O něco méně vynesl obraz Davida Hockneyho v roce 2018. Výjev tohoto britského malíře s bazénem se dostal pod kladívko aukční síně Christie's za 2,03 miliardy korun.

3. místo: 1,8 miliardy Kč za obraz Jaspera Johnse „False Start“.

Jasper Johns je považován za průkopníka pop-artu, známého především svými obrazy amerických vlajek z 50. let. Ikonické dílo „Flag“ amerického malíře bylo v roce 2010 prodáno za částku odpovídající přibližně 675 mil. korun. Rekordní částky však dosáhl jiný obraz: „False Start“ vlastnil americký hudební a filmový producent David Geffen, který jej prodal v rámci soukromého prodeje za přibližně 1,8 miliardy Kč.

4. místo: 1560 milionů korun za Beeplovo dílo „Everydays: The First 5000 Days“.

Datový soubor JPEG v hodnotě přibližně 1560 milionů? Zní to bláznivě, ale přesně to se podařilo dílu „Everdays: The First 5000 Days“ od Beepla, jehož skutečné jméno je Mike Winkelmann. Od roku 2007 nahrával tento americký digitální umělec na internetovou platformu Tumblr téměř každý den jeden obrázek. Poté je sestavil do souboru o velikosti 21'069 × 21'069 pixelů. Jeho práce je součástí nedávného hype kolem NFT umění, tzv. non-fungible tokenů. Jedná se o digitální certifikáty pravosti, které potvrzují, že mezi několika stejnými kopiemi je pouze jeden soubor považován za podepsaný originál.

5. místo: 1395 milionů korun za „The Journey of Humanity“ od Sachy Jafri.

Čím větší, tím lepší, pomyslel si Sacha Jafri: Britskému malíři se podařilo zapsat do Guinnessovy knihy rekordů svou „The Journey of Humanity“ (Cesta lidstva) o rozloze 1500 metrů čtverečních, největší malbou na plátně na světě. Tento rozměrný obraz maloval Jafri osm měsíců v jednom dubajském hotelu. Rekordní je i částka, kterou aukce díla vynesla: neznámý krypto-podnikatel za něj údajně zaplatil ekvivalent přibližně 1395 milionů korun. Výtěžek měl být věnován na dobročinné účely.

6. místo: 1042 milionů korun za obraz Gerharda Richtera „Abstraktes Bild 599“.

Jeho díla mají zaručený úspěch: Obrazy německého malíře Gerharda Richtera se už léta prodávají za obrovské částky. Při jejich tvorbě vychází z fotografií, na nichž ve výsledku není žádný vizuální odkaz na původní motiv. Existuje nespočet jeho abstraktních obrazů. Jeho rekord padl v roce 2015, kdy byl v aukci zakoupen obraz „Abstraktní obraz 599“ za neuvěřitelných 1042 milionů korun.

7. místo: 682 milionů korun za obraz Cui Ruzhua „Ink Landscapes“.

V západním světě je málo známý, ale ve své rodné Číně je Cui Ruzhuo uznávaným umělcem, který maluje především tradiční krajiny tuší. V aukci společnosti Poly Auction Hong Kong byly „Ink Landscapes“ vydraženy za částku odpovídající přibližně 682 milionů Kč.

8. místo: 682 milionů korun za obraz Eda Rusche „Smash“.

Pět žlutých písmen na tmavě modrém pozadí za přibližně 682 milionů Kč: „Smash“ je nejdražším dílem Eda Rusche. Vystudovaný grafik pochází rovněž z USA.

9. místo: 650 milionů korun za dílo Petera Doiga „Rosedale“.

Peter Doig je po Gerhardu Richterovi pravděpodobně druhým nejbohatším evropským umělcem. Dílo skotského malíře „Rosedale“ se vydražilo za částku odpovídající přibližně 650 milionům Kč.

10. místo: 525 milionů korun za obraz „The Last Supper“ (Poslední večeře) od Zenga Fanzhiho.

Malba čínského malíře Zenga Fanzhiho je poctou obrazu Leonarda da Vinciho "Poslední večeře". Na obraze je zobrazen stůl plný maskovaných mladých komunistů, kteří se masakrují melouny. V aukci Sotheby's v Hongkongu se dílo v přepočtu prodalo za přibližně 525 milionů Kč.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best