Home  /  Entertainment  /  Munich Games (Mnichovské hry)

Munich Games (Mnichovské hry)

Politický thriller Munich Games si klade otázku, co by se stalo, kdyby se teror z roku 1972 vrátil do Německa.
04.09.2022
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Sky

Olympijské hry v Mnichově v září 1972 by měly zůstat navždy v paměti. Ano, ale nejen kvůli dosaženým sportovním úspěchům. Dne 5. září 1972 vnikla do ubytovacího zařízení sportovců skupina palestinského komanda a zajala jedenáct izraelských sportovců jako rukojmí. Nakonec bylo zabito 17 lidí. O 50 let později se tyto hrůzné události a jejich oběti připomínají v řadě dokumentárních filmů a seriálů. Jedním z nich jsou Munich Games na Sky. Napínavý šestidílný politický thriller můžete sledovat od 4. září na Sky One. První dva díly jsou již k dispozici na Sky Q a streamovací službě WOW od 2. září.

Seriál se netýká přímo roku 1972, minisérie se odehrává v současnosti. Klade si však důležitou a zároveň děsivou otázku: Mohly by se tehdejší události opakovat i dnes?


Munich Games na Sky rozehrávají hororový scénář

Mnichov 2022: Na znamení míru a uctění památky obětí teroristického útoku z roku 1972 se uskuteční přátelský fotbalový zápas mezi izraelským a německým týmem. Bezpečnostní opatření jsou vysoká. Policie a tajné služby na všech stranách jsou v nejvyšší pohotovosti. V žádném případě by se zde nemělo nic stát. Na zápas se těší politici i fotbaloví fanoušci. "Špatný nápad," domnívá se však IT expert Mossadu Oren Simon. Sedí v malé kanceláři a prochází dark web, protože je něčemu na stopě. A Oren na Darknetu narazí na počítačovou simulaci, která ukazuje útok na mnichovský stadion.

Všechny poplašné zvony mu okamžitě začnou bít na poplach. Šéf Mossadu doslova prosí své kolegy z Federálního kriminálního úřadu, aby tentokrát spolupracovali. Oren má tedy nyní pracovat s Marií Köhler, německou komisařkou mnichovského kriminálního úřadu s libanonskými kořeny, která má právě poměr s informátorem z místního syrského uprchlického tábora. Stojí za plány útoku Palestinci, jako tomu bylo v roce 1972? Neexistují snad vůbec žádné plány a nakonec se žádný atentát neplánuje, ale je to všechno jen paranoia nebo špatný vtip?

Mnichov 1972 - teroristický útok na olympijských hrách

Příběh Mnichovských her vychází ze skutečné události. Konkrétně již zmíněný atentát na izraelské sportovce na olympijských hrách v Mnichově. Hry měly tehdy ukázat nové Německo, protože poslední hry se konaly v době nacistické diktatury. Věci se však měly vyvinout jinak. Palestinské komando zajme jedenáct izraelských sportovců jako rukojmí. Izraelští politici požadují zrušení soutěží, ale v Německu si to nepřejí. Německé televizní stanice by neměly náhradní program. Izrael chce pomoci a dává k dispozici své speciální jednotky, aby rukojmí osvobodily. Nabídka je však odmítnuta.

Německo se bojí, že bude považováno za neschopné, a přesně to se nakonec stane. Tehdejší ministr vnitra Hans-Dietrich Genscher se pasoval do role vyjednavače a příběh skončil fatálně - zavražděním všech jedenácti izraelských rukojmích. Pozůstalí po obětech již více než 50 let bojují za odškodnění a uznání. Teprve před několika dny se zdálo, že bylo nalezeno konečné řešení.

Mnichovské hry jsou stále aktuální - vyplatí se seriál na stanici Sky zhlédnout?

Atentát je součástí německých dějin. Kvůli těmto událostem byla založena speciální jednotka GSG9. Jak si stojí Německo padesát let po roce 1972 a co kdyby...? Jde o palčivé otázky, protože teror ani na německé půdě nezmizel. Série Mnichovské hry představuje scénář, který se, jak doufáme, nebude opakovat. V žádném případě však nejde o přehodnocení tehdejších událostí a scénář by mohl být o trochu víc svižnější.

Napínavý šestidílný politický thriller Munich Games můžete od 4. září sledovat na Sky One. První dva díly jsou dostupné na Sky Q a streamovací službě WOW od 2. září.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best