Home  /  Entertainment  /  Nejlepší filmy roku 2023

Nejlepší filmy roku 2023

Vše, na co se můžete letos těšit, včetně spolupráce Cilliana Murphyho a Christophera Nolana.
25.01.2023
Text: Tom Nicholson
Foto: Universal

Sázky na nejlepší filmy roku 2023 jsou stále otevřené a v tuto chvíli by bylo bláhové odhadovat, co se v prosinci ocitne na předních pozicích.

Letos je totiž vzácný rok, kdy by se v určitou chvíli mohla objevit ne jedna, ne dvě, ale hned tři různé spolupráce Lea DiCapria a Martina Scorseseho. Ještě vzácnější je pak rok, kdy se Ryan Gosling prohání na kolečkových bruslích v převleku plastové panenky na přání miláčků nezávislé kinematografie Grety Gerwig a Noaha Baumbacha.

Kromě toho se vrátí Christopher Nolan a Cillian Murphy v životopisném filmu o muži, který zahájil atomový věk, nový film o Indiana Jonesovi, pokračování Duny a lákavá vyhlídka, že se Timothée Chalamet bude potulovat po Lyme Regis a zotročovat malé oranžové uprchlíky, aby pracovali v jeho továrně na čokoládu.

Tady je přehled toho, na co se letos těšit

Renfield (13. dubna 2023)

Když se řekne Drákula, představíte si Drákulu. Právem. Je to velký muž. Ale v tomto komediálně-hororovém snímku režiséra The Lego Batman Movie Chrise McKaye není hrabě tím nejdůležitějším představitelem. Hlavní roli zde dostává jeho trpělivý pomocník Renfield, kterého hraje Nicholas Hoult, a ten si užívá zábavu v současném New Orleans. Jeho starý šéf je ale pochopitelně stále v záběru a mimo kryptu. Drákulu mimochodem hraje Nicolas Cage.

Ant-Man and the Wasp: Quantumania (16. února 2023)

Marvel Cinematic Universe se na začátku roku 2023 nachází na trochu nečekaném situaci. Spider-Man: No Way Home si na začátku roku vedl skvěle a Black Panther: Wakanda Forever to možná zvládne na konci, ale určité fázi děje ji citelně chybí šmrnc. Snad tomu dodá trochu šťávy věčně okouzlující Paul Rudd, který se uprostřed fám o de-ageing technologii spojí v tomto filmu s mladým Michaelem Douglasem. A Bill Murray hraje padoucha. Cool.

Guardians of the Galaxy Vol. 3 (4. května 2023)

Další velkou novinkou MCU, která se chystá vstoupit na scénu, bude další film Guardians, v němž se Peter Quill bude snažit vzpamatovat po ztrátě nebohé staré Gamory na konci Endgame. Podle prvních zpráv bude tento film pravděpodobně o něco těžší než předchozí díly Strážců, což by ladilo s poněkud pochmurnějším tónem Eternals a některých dalších nedávných marvelovských počinů.

Spider-Man: Across the Spider-Verse (1. června 2023)

Into the Spider-Verse byl pro animovaný film skutečným gamechangerem a druhý trip s Milesem Moralesem se má údajně zaměřit na jeho vztah s Gwen Stacy. Součástí nadšení z prvního filmu však byla bezhlavá originalita a spousta, spousta překvapení, která měl v rukávu, takže nedostatek informací zde je možná dobře.

Asteroid City (23. června 2023)

Wes Anderson si olízl prsty a prohledal starý Rolodex, aby dal dohromady herecké obsazení své romantické komedie z padesátých let, v níž mimo jiné hrají Tilda Swinton, Adrien Brody, Tom Hanks, Margot Robbie, Jason Schwartzman, Scarlett Johansson, Bryan Cranston, Jeff Goldblum, Jeffrey Wright, Maya Hawke, Edward Norton, Steve Carell, Willem Dafoe, Rita Wilson a Jarvis Cocker. Uff. Ti všichni se sjedou do stejnojmenného "města", pouštního městečka, kde studenti (a jejich rodiče) soutěží v pozorování hvězd. Už teď asi víte, jestli se vám bude film Wese Andersona líbit. Dělá totiž věci jako Wes Anderson.

Indiana Jones and the Dial of Destiny (29. června 2023)

První film o Indym, který se vymanil z rukou Stevena Spielberga, se dočkal svého názvu na konci roku 2022 a zatím je k dispozici jen málo podrobností kromě toho, že Harrison Ford se vrací, aby si naposledy práskl bičem, režíruje James Mangold a nějakým způsobem se na něm podílí Phoebe Waller-Bridge. Mangold se zdá být chytrou volbou: s dojemným Loganem dokázal divy a mohl by se s Indym rozloučit tak, jak si zaslouží. Jo, a další velké odhalení z traileru je, že 80letému Fordovi byla pomocí CGI navrácena sexy tvář Indyho z roku 1981. "Nevěřím na kouzla," zabručí v upoutávce, ale pak se objeví John Rhys Davis jako starý kamarád Sallah a Indy už jede na koni po Broadwayi během průvodu. Proslýchá se, že "Číselník osudu" je artefakt spojený buď s nacistickým zařízením na cestování časem, nebo s něčím, co uživateli umožňuje změnit svůj osud. Kromě toho se odehraje souboj na střeše vlaku, honička s tuktukem a valící se balvan v tunelu. To vše působí velmi, velmi jonesovsky.

Oppenheimer (20. července 2023)

Zajímavý první projekt Cilliana po Peaky. Byl důvěryhodným pobočníkem technologického thrillerového mága Christophera Nolana, ale tohle je jeho první hlavní role v Nolanově filmu, jeho první životopisný film od filmu The Wind That Shakes The Barley. Hlavní postavou Oppenheimera je J. Robert, otec atomové bomby. Zatím nevíme, na jakou část Oppenheimerova života se film zaměří, ale Cills na začátku roku řekl časopisu Esquire, že se v této roli cítí " ohromně" a " děsivě". I zbytek obsazení je neuvěřitelný: Florence Pugh, Robert Downey Jr, Emily Blunt, Matt Damon, Rami Malek, Gary Oldman, Kenny Branagh a další.

"Rozdíl v tomhle je, že příběh existuje, každý ví, co se stalo," řekl nám Murphy. "Ale Chris to vypráví jiným způsobem, jak se u Chrise dalo očekávat. To je vše, co k tomu mohu říct." Zajímavé.

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One (13. července 2023)

Mám pocit, že by tam měl být další gramatický prvek, ale více než jedna dvojtečka mi připadá přehnaná i na poměry M:I univerza. Režisér Chris McQuarrie a Tom Cruise se vracejí v dalším pokračování nejspolehlivěji geniální megafranšízy široko daleko. Podrobnosti o zápletce se zatím objevují jen málo, ale pravděpodobně půjde o mezinárodní incident kvůli pokusu vyhodit do povětří historicky důležitý polský železniční most. Proslýchá se, že by tento dvoudíl mohl sérii také úplně uzavřít.

Barbie (červenec 2023)

Ačkoli je to teď po těch záběrech z natáčení, které vypalují sítnici, spíš meme než film, je důležité si uvědomit, že jde o film Grety Gerwig s Ryanem Goslingem a Margot Robbie v hlavních rolích, na jehož scénáři se podílel Noah Baumbach. To není záruka, že to bude fungovat, ale proboha, bude fascinující to zjistit.

Next Goal Wins (září 2023)

Na fiktivní adaptaci jednoho z nejlepších dokumentů, jaké jsme za poslední dlouhé roky viděli, pracuje Taika Waititi už dlouho, ale pravděpodobně byl trochu zaneprázdněný přebíráním MCU a svatbou s Ritou Orou. V roce 2001 dostal národní tým amerického fotbalu Samoa od Austrálie nakládačku 31:0 a podle většiny názorů byl nejhorším fotbalovým týmem na světě. Pak přivedli tvrdého holandsko-amerického trenéra Thomase Rongena a situace se začala měnit. Mělo by to být povznášející a krásné.

Dune: Part Two (listopad 2023)

Denis Villeneuve se vrací na Arrakis v pokračování proti všem předpokladům úspěšného filmu Duna, kde na něj čekají Florence Pugh, Austin Butler, Christopher Walken a Léa Seydoux, aby se připojili k Timothée Chalametovi a Zendaye v boji o blaho známého vesmíru.

Wonka (prosinec 2023)

Je to velké Q4 pro Timmyho. Jeho příběh o Willym Wonkovi je jedním z nejočekávanějších filmů roku a jeho fotky v kostýmu (mimo jiné v Lyme Regis) loni pobláznily většinu internetu. Pravděpodobně se dočkáme toho, jak Wonka přivede Oompa Loompy do svého čokoládového království. Podpora je slušná: Paul King a Simon Farnaby, režisér a scénárista posledních dvou Paddingtonů, jsou na palubě a objeví se i Rowan Atkinson, Sally Hawkins a Olivia Colman.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best