Home  /  Entertainment  /  Nezapomenutelná Bond girl

Nezapomenutelná Bond girl

Před 60 lety byl do kin uveden první film ze série s tajným agentem Jamesem Bondem. Díky filmu „Dr. No“ se Ursula Andress z Bernu stala přes noc světovou hvězdou. Její přítelkyně, královna diskoték Amanda Lear, jí k výročí blahopřeje portrétní kresbou.
05.10.2022
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Je to jedna z nejslavnějších filmových scén všech dob: Ursula Andress se jako potápěčka Honey Ryder vynoří z moře na ostrově Crab Key, zpívá v bílých bikinách a písní Underneath the Mango Tree probudí spícího Jamese Bonda, kterého hraje Sean Connery.

Kromě atraktivity a erotického faktoru není Honey Ryder na rozdíl od pozdějších bondovských milenek pouhým přívěskem padoucha, ale samostatnou ženskou postavou, díky čemuž film dodnes vyčnívá z úspěšné série filmů o agentovi 007. Z dosud málo známé bernské herečky se přes noc stala světová hvězda a nesmrtelná značka kulturní historie.

Přesně před 60 lety, 5. října 1962, se v kinech objevil film Dr. No a Ursula Andress je dodnes jednou z mezinárodně nejznámějších Švýcarek - jako součást celosvětového okruhu vzpomínek a emocí.

Pocta k výročí filmu

Na rozdíl od 50. narozenin filmu a velkého galavečera v roce 2012 v „Zentrum Paul Klee“ v Bernu se slavnými hosty, jako je Michelle Hunziker nebo Roman Polanski, se Andress letos na vlastní žádost šetří a výročí neslaví.

Dárek, který jí udělá velkou radost, si můžete prohlédnout alespoň zde: Amanda Lear vytvořila portrét Ursuly Andress jako poctu své dobré přítelkyni k výročí filmu. Oba se znají již desítky let. Královna diskoték a popová ikona 70. let a múza Salvadora Dalího se dlouho úspěšně věnuje malířství.

„Tato práce je mým blahopřáním k 60. výročí filmu, poctou Ursule jako nejnezapomenutelnější Bond girl všech dob a poctou Švýcarsku, protože je pro mě nejslavnější osobností této země. Kresba je zároveň památkou na naše dlouholeté přátelství.“

Obě popové ikony se znají již 50 let a setkaly se v prostředí tehdejší jet-set scény. Lear o Andressové říká: „Ursula se vždy držela při zemi. Je originální, velmi spontánní a má neuvěřitelnou dávku humoru.“ Na setkání v Bernu zase Lear popisuje Andressovou jako „kreativní, pohotovou a vtipnou. To, že existují lidé jako ona, je čirá radost, kvůli které stojí za to žít. Velmi si jeden druhého vážíme.“ Tuto kresbu si brzy budete moci prohlédnout v originále. Je součástí výstavy jejích děl, která bude od konce listopadu probíhat v Curychu.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best