Home  /  Entertainment  /  Peníze z onoho světa: Tyto hvězdy vydělávají miliony, i když už dávno zemřely

Peníze z onoho světa: Tyto hvězdy vydělávají miliony, i když už dávno zemřely

Na seznamu nejlépe vydělávajících umělců i po jejich smrti by samozřejmě neměl chybět Elvis Presley. Na stupně vítězů to však nestačí.
23.06.2023
Text: Leonard Pack
Foto: Snap Photo, ddp

Vydělávat miliony ze záhrobí? To je opravdu možné. Zvlášť u hvězd, jejichž hity jsou stále slyšet nebo jejichž produkty se stále kupují. Nezní to šíleně? O kolik jde a kdo je na špičce tohoto seznamu? Zde najdete odpovědi.

Těchto 7 hvězd je mrtvých - a stále vydělávají miliony!

Abyste si mohli vydělat miliony z posmrtného života, musíte v životě udělat několik věcí správně. Především musíte být slavní a úspěšní. Jedině tak mohou milionové platby plynout na účty pozůstalých i po jejich smrti. Tyto zesnulé hvězdy vydělávají jmění dodnes.

7. Leonard Cohen

Leonard Cohen byl úspěšný písničkář a spisovatel. Kanaďan se proslavil jako autor bestsellerů v roce 1966 kultovním románem Beautiful Losers a o rok později prorazil i v hudbě. Mezi jeho nejúspěšnější písně patří Suzanne, Bird on the Wire, First We Take Manhattan a Hallelujah. A dodnes jimi vydělává miliony. V roce jeho smrti se jeho jmění odhadovalo na 9,4 milionu eur. V roce 2022 však i přes svůj odchod vydělal nejvíce peněz. Důvod: četné coververze jeho písní od Eda Sheerana, Jona Bon Joviho nebo Willieho Nelsona mu v tom roce vydělaly mimo jiné přes 50 milionů eur. Klobouk dolů!

6. Michael Jackson

Bez krále popu není žebříček úplný. Michael Jackson dodnes vydělává 70 milionů eur ročně. Desky, písně, suvenýry, to vše stále sype peníze do pokladny jeho dědiců. Kromě gigantického jmění ve výši dvou miliard eur zanechal svým dětem také obrovskou horu dluhů, které je stále třeba splácet. A pověst, která zanechává poněkud zatuchlou pachuť.

5. James Brown

V roce 2006 zemřel ve věku 73 let na infarkt zpěvák a skladatel James Brown. Byl považován za jednoho z největších hudebníků 20. století a měl rozhodující vliv na hudební žánr funk. Američan však působil i mimo hudební svět. Kromě herectví byl jedním z prvních afroamerických hudebníků, kteří aktivně vedli kampaň za práva lidskoprávních menšin v USA. Jeho jmění, které je živeno hudebními právy, nemovitostmi a dalšími investicemi, činí 93 milionů eur. Část z něj pravidelně plyne na financování akademických stipendií.

4. Elvis Presley

Ve věku pouhých 42 let zemřel Elvis Presley příliš brzy na infarkt; jeho jediná dcera Lisa Marie utrpěla v lednu 2023 zástavu srdce. Dožila se 54 let. Po svém otci kdysi zdědila obrovské jmění, které se neustále zvyšuje o 103 milionů eur ročně. Většina Elvisových příjmů pochází ze vstupenek na turné prodaných v Las Vegas nebo ze suvenýrů prodaných v jeho bývalém sídle Graceland v Memphisu. Kult osobnosti kolem krále rokenrolu mu zajišťuje milionové příjmy i ze záhrobí. A to i 53 let po jeho smrti. Nový Elvisův film s Austinem Butlerem tyto příjmy ještě zvýší.

3. David Bowie

Je považován za jednoho z nejvlivnějších rockových umělců všech dob. David Bowie vydal během 50 let celkem 26 studiových alb a byl známý svým charakteristickým hlasem i všestrannou tvorbou. Dodnes je ikonou stylu - a zároveň dobrým chlapem. V roce 2016 podlehl rakovině. Do té doby nashromáždil majetek ve výši 215 milionů eur. To však dodnes neskončilo. V lednu 2022 vydělal ze záhrobí neuvěřitelných 235 milionů eur. Důvod: Hudební vydavatelství Warner Chapell odkoupilo od jeho dědiců práva na všechny písně, které kdy David Bowie vydal. A rozhodně ne za nízkou cenu.

2. Kobe Bryant

Tragédie Kobeho Bryanta obletěla celý svět. Dne 20. ledna 2020 se nad Kalifornií zřítil vrtulník. Mezi cestujícími byli profesionální basketbalista a jeho čtrnáctiletá dcera Gianna. Kobe se dožil pouhých 41 let a zanechal po sobě další tři dcery i manželku Vanessu. Vzhledem k tomu, že Američan před svou náhlou smrtí uzavřel řadu reklamních smluv a získal podíly ve velké nápojářské společnosti, dostává jeho rodina dodnes slušné finanční částky. Fajn, to bylo slabé slovo. Jeho akcie společnosti byly například prodány společnosti Coca-Cola a dědicům náhle vynesly 375 milionů eur. Bohužel, milovaného otce a manžela a jeho dceru jim už nevrátí.

1. J.R.R. Tolkien

Tento pán je veřejnosti mnohem méně známý než jeho předchůdci. Přesto vede náš žebříček. Důvodem není jeho osoba, ale jeho dílo, které se stalo mezinárodním hitem. J. R. R. Tolkien je autorem trilogie Pán prstenů. Teď už víte, kde všude jste jeho jméno četli. V roce 1973 tento publicitou nepolíbený autor zemřel ve věku 73 let. Dodnes si však vysloužil zlatý poklad. A to nejen díky prodeji knih, ale také kvůli filmovým a seriálovým právům, která distribuuje jeho společnost Middle Earth Enterprises. V roce 2022 byla tato společnost prodána - za 470 milionů eur. Vydělat téměř půl miliardy eur "jen tak" ze záhrobí? To je docela úspěch. Ani se nám nechce počítat, jak dlouho bychom na to museli pracovat.

Článek vyšel v originále na Esquire.de

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best