Home  /  Entertainment  /  Pinocchio podle Netflixu

Pinocchio podle Netflixu

Pinocchio Guillerma del Tora: Nový animovaný film na Netflixu má šanci na Oscara
26.12.2022
Text: Mario Mirschberger
Foto: Netflix

Na začátku září se společnost Disney pochlubila, hranou adaptaci klasického Pinocchia. Tom Hanks hrál řezbáře mistra Gepetta. Společnost Disney však na film sklidila nelichotivé recenze. Což by vlastně mohl být hřebíček do rakve celého příběhu. Nebýt toho, že o tři měsíce později už byl na řadě Netflix s další adaptací Pinocchia. A není to jen tak ledajaký film: režíroval ho držitel Oscara Guillermo del Toro. A Pinocchiův příval se opět zcela obrací. Protože Netflix a del Toro vytvořili malé mistrovské dílo. Pryč od jakéhokoli disneyovského kýče, od přílišné orientace na předlohu a od klasického dětského příběhu.

Čím se Pinocchio Guillerma del Tora liší od originálu?

Každý zná příběh o zoufalém řezbáři, jehož dřevěná loutka náhle ožije a chce se stát skutečným chlapcem. Guillerma del Tora tato pohádka vždy fascinovala a nyní vytvořil vlastní verzi pro Netflix. Příběh se odehrává ve fašistické Itálii 20. let 20. století za vlády Benita Mussoliniho. Guillermo del Toro znovu objevuje příběh dřevěné panenky: místo země mléka a strdí jsou děti násilně vycvičeny jako vojáci a poslány na frontu. I zbytek příběhu je temnější, vážnější a dospělejší než všechny předchozí pokusy o zfilmování Pinocchia.

Pinocchio Guillerma del Tora: všechno jinak, a přece lépe

Už jen vizuální stránka filmu je působivá. Právě proto, že fázová animace (po okénku) je filmové umění, kterému hrozí zánik, rozhodl se ho Guillermo del Toro použít. Film o loutce tak byl realizován s pomocí různých loutek. Jednotlivé obrazy byly vytvořeny v nekonečném množství různých pozic v miniaturní scéně. Tvůrci někdy strávili celé týdny nad jedním pohybem. Skvělá je také volná interpretace příběhu. Del Toro posouvá téma obtížného vztahu otce a syna na novou úroveň. Přestože se jedná přesně o to, o čem je originál, téma je nyní opět zintenzivněno a roli v něm hrají odlišné vztahy mezi otcem a synem.

Stojí film Guillerma del Tora Pinocchio na Netflixu za to?

Rozhodně. Děti by už měly být o něco starší, al i pro ně je pak film, který byl zjevně natočen pro dospělé, něčím, co se jim bude líbit. Guillermo del Toro svým Pinocchiem dokazuje, že remaky mohou být docela dobré, pokud jsou pojaty volněji a příliš se nedrží předlohy. To by nepochybně mělo stačit na jednu nebo dvě oscarové nominace. Od nejlepšího animovaného filmu až po nejlepší hudbu, jejímž autorem je Alexandre Desplat. Pinocchio je nápaditá, vzrušující a vizuálně ohromující reinterpretace, která rozhodně patří mezi filmy, které musíte vidět.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best