Home  /  Entertainment  /  Piplica, Lukaku a spol.: 10 legendárních vlastňáků fotbalové historie

Piplica, Lukaku a spol.: 10 legendárních vlastňáků fotbalové historie

V 1. české fotbalové lize nedávno skončila letní přestávka a fotbaloví fanoušci před televizními obrazovkami se nemohou dočkat nastávajícího Mistovství světa 2022 v Kataru. Už i nás to čekání pomalu přivádí k šílenství. Abychom si ukrátili čas, sestavili jsme seznam 10 nejlegendárnějších vlastních gólů ve fotbalové historii. Následující branky vás však možná vytočí do běla - zvlášť pokud v seznamu najdete váš oblíbený tým. Přece jenom jde o…vlastňáky. Bavte se!
05.09.2022
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

1. Romelu Lukaku

Vlastní góly jsou vždycky trpké. Přelstít vlastního brankáře v poslední vteřině a poslat soupeře k titulu v Evropské lize je však obzvlášť kruté. Romelu Lukaku ve finále EL v sezoně 2019/20 proti Interu Milán a za FC Sevilla.

2. Josue Duverger

Během kvalifikačního zápasu na mistrovství světa se brankář Haiti Josue Duverger trefil dvakrát: Nejprve se nechal vytunelovat míčem a pak si vylosoval aport - alespoň tak se tomu říká v okresní lize, kde se to stává mnohem častěji. Hořkou pachuť v ústech zanechává fakt, že se brankář narodil v Kanadě, která byla v té době soupeřem.

3. Meikayla Moore

Někteří fotbalisté si vstřelili branku do vlastní branky, ale málokdo před Meikaylou Mooreovou dokázal vstřelit bezchybný hattrick do vlastní sítě. Novozélanďan se třemi vlastními góly během necelých 90 minut vystoupal na fotbalový Olymp jako jeden z nejproduktivnějších obránců všech dob.

4. Adrien Gulfo

Přiznáváme, že o fotbalovém klubu Pully z francouzsky mluvící části Švýcarska jsme nikdy neslyšeli. Obránce Adrien Gulfo si však míč před sebe navedl vnější stranou nohy a z ostrého úhlu ho poslal do vzdálenějšího rohu: Chapeau! Vlastní gól na věky věků.

5. Fernando Marcal

Fernando Marcal si ve stylu nejlepšího středního útočníka sráží míč pod břevno, ale je to jeho vlastní gól. Řekněme to takto: Tento krásně sehraný protiútok musel vést ke gólu - a pokud se to útočníkům soupeře nepodaří, pomůže jim nakonec jen vlastní gól.

6. Aïssa Mandi

Aïssa Mandi se učí od velikánů. V tomto případě to byl bohužel Romelu Lukaku, který si několik měsíců předtím vstřelil vlastní gól a daroval tak vítězství klubu Villareal FC. Obránce bez dalších okolků otočil skóre a v tomto případě pomohl soupeři Atleticu Madrid krátce před závěrečným hvizdem k remíze.

7. Martin Dúbravka

Zajímalo by mě, jestli slovenský brankář Martin Dúbravka během Eura 2020 na chvíli zapomněl, že se tu hraje fotbal, a ne volejbal. Ať tak či onak, jako brankář musíte míč vždy dostat za brankovou čáru, ať už hrajete jakýkoli míčový sport.

8. Geoffrey Kondogbia

Ze vzdálenosti více než 30 metrů Geoffrey Kondogbia napálil míč pod břevno - a překvapil nejen diváky na tribuně, ale především vlastního brankáře, který byl naprosto bez šance.

9. Marcelo

Marcelo je jedním z nejlepších křídelních hráčů všech dob. Ve skupinovém zápase proti Chorvatsku na mistrovství světa 2014 to však byly právě jeho rychlé nohy, které vedly k tomuto vlastnímu gólu. Zda byl již tento promarněný gól ukazatelem pro další průběh Brazílie? S odpovědí se raději zdržíme.

10. Tomislav Piplica

Kdyby měly vlastní branky své vlastní království, Tomislav Piplica by byl určitě králem, ba dokonce králem-bohem. Schopnost dívat se na míč několik vteřin a pak ho zadní částí hlavy nasměrovat do vlastní branky nebyla u žádného jiného člověka na této planetě zaznamenána. Nejlegendárnější vlastní gól Bundesligy letos slaví 20. narozeniny. Ale u tohoto milníku na věku stejně nezáleží: jak všichni víme, králové bohů jsou nesmrtelní.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best