Home  /  Entertainment  /  Pomocník nebo nepřítel? Tyto filmy ukazují, co všechno může umělá inteligence dokázat

Pomocník nebo nepřítel? Tyto filmy ukazují, co všechno může umělá inteligence dokázat

Umělá inteligence nemusí být vždy hrozbou. Ve filmu Robot & Frank se stane dobrým přítelem.
04.05.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Samuel Goldwyn Films

Dokonce i Stephen Hawking varoval před nebezpečím, které by umělá inteligence mohla pro lidstvo znamenat. Zdá se, že rok 2023 bude rokem AI. O chatbotech mluví všichni a ukazují nám, co všechno je možné. Zda je to prokletí, nebo požehnání, se teprve ukáže. Umělá inteligence vždy fascinovala spisovatele a filmaře science fiction. Již desítky let vznikají filmy, které si představují budoucnost. Následující seznam filmů, v nichž hraje umělá inteligence rozhodující roli, ukazuje, že se jí nemusíme vždy obávat.

Nejlepší filmy o umělé inteligenci, které byste měli vidět

Již v roce 1927 byl v kinech uveden první film o umělé inteligenci. Němý film "Metropolis" zjevně předběhl svou dobu a ani diváci ho nepřijali zrovna příznivě. Na rozdíl od následujících filmů.

1. Blade Runner

V roce 2019 (film je z roku 1982) se čtyři geneticky upravení lidé, "replikanti", vzbouří. Mají tu drzost, že si chtějí prodloužit svou pevně stanovenou délku života. Systém to nemůže nechat jen tak a vyšle na ně blade runnera Deckarda. Ten je ostřílený profesionál, replikanty vystopuje a bleskově zničí. V deštivém Los Angeles budoucnosti se vydává na lov. Ve filmu Blade Runner se stírají hranice mezi člověkem a strojem, dokonce není jasné, zda je Deckard (Harrison Ford) skutečný. Ale záleží na tom vůbec? Film Blade Runner si můžete pustit prostřednictvím služby Prime Video.

2. The Matrix

Díky kyberpunkovému dílu Matrix stále přemýšlíme, zda si vzít červenou, nebo modrou pilulku. Robotický systém umělé inteligence zotročuje lidi, kteří si však neuvědomují, že jsou uvězněni v simulované realitě. Počítačový programátor/hacker Neo už nějakou dobu cítí, že v jeho světě není něco v pořádku. Záhadný Morfeus mu prozradí tajemství: Svět, jak ho vnímáme, není nic jiného než počítačová simulace. Hrají ho za nás stroje, zatímco my fungujeme jako jejich zdroj energie. Rozhodne se připojit ke vzpouře a stane se klíčovou postavou proti nadvládě robotů. Filmy o Matrixu zůstávají i po tolika letech filmy, které musíte vidět. Matrix si můžete pustit na Netflixu.

3. Ex Machina

Ex Machina je futuristická komorní hra s napětím a hloubkou, která si pohrává s motivy opakujícími se ve vyprávění o umělé inteligenci: vědomí, manipulace, zrada, nárok na moc. Ava, robotka, se osvobodí od omezení svého excentrického stvořitele Nathana a v boji za svou svobodu vytáhne do boje. Může si stroj během tohoto procesu skutečně vyvinout vědomí? Ex Machina je k dispozici na Apple TV a Prime Video.

4. A.I. Artificial Intelligence

Jednou z výhod, kterou my lidé (stále) máme oproti umělé inteligenci, je, že nemá žádné pocity. Ale co kdyby je měla? To je právě Davidův problém. Robot, který vypadá jako dítě, ale je to jen android. Jako první svého druhu dokáže cítit lásku a má žít s manželským párem, aby jim pomohl překonat trauma. Jejich biologický syn Martin je v kómatu a David má vyplnit mezeru. Jenže pak se Martin znovu probudí a David se stane nadbytečným. Matka Monika opustí robotické dítě v lese s výčitkami svědomí. David, který není schopen vidět souvislosti, má od té chvíle jediný cíl: chce se stát skutečným chlapcem, aby získal zpět matčinu lásku. Slzičky jsou zaručeny. Film A.I. Umělá inteligence si můžete pustit prostřednictvím služby Prime Video.

5. Tron Legacy

Tron z roku 1982 je kultovní film a fanoušci si museli počkat dobrých 30 let, než se dočkali pokračování v podobě filmu Tron Legacy. Píše se rok 1989. Počítačový specialista Kevin Flynn se stává velkopodnikatelem a náhle zmizí. Jeho syn Sam, který mezitím vyrostl, se dlouhá léta domnívá, že starý pán uprchl. Dokud nezjistí překvapivou pravdu: Flynn totiž uvízl v počítačovém světě zvaném TRON. Tam je protějškem CLU, umělé inteligence, která tyransky vládne virtuálním prostorám. Jak může Sam svého otce zachránit? Film Tron: Dědictví je k vidění na Disney+ a je k dispozici také na Amazon Prime Video.

6. Robot & Frank

Pečovatelské odvětví se již několik let potýká s nedostatkem personálu. V zábavné sci-fi komedii Robot & Frank se objevuje naprosto věrohodný obraz každodenního využití umělé inteligence v nepříliš vzdálené budoucnosti. Je snadné vcítit se do Franka. Dny bývalého zloděje šperků jsou sečteny a on s moderní technologií nic neumí a ani nechce dělat. Ale bez pomoci se neobejde. Proto mu jeho syn pořídí pečovatelského robota v naději, že se mechanický pomocník postará o domácnost a povzbudí tvrdohlavého Franka k práci na zahradě. Zpočátku se Frank technickému pomocníkovi ze všech sil brání, ale po chvíli si uvědomí, že robot je dobrý i pro něj. Robot & Frank si můžete pustit na Prime Video a Apple TV.

7. Upgrade

Grey a jeho žena Asha jsou zmítáni osudem. Nejprve se stanou účastníky autonehody a poté se stanou oběťmi násilného trestného činu. Asha zemře a Grey zůstane ochrnutý. Grey se utápí v sebelítosti, dokud mu jeden muž nepředloží lákavou nabídku. Grey si má nechat implantovat počítačový čip. Operace je úspěšná a Grey se může opět pohybovat. Nyní se chce pomstít vrahům své ženy. Jenže se dopustil osudové chyby. Spolu s čipem mu byla vložena umělá inteligence, která dokáže zcela ovládnout jeho tělo. Upgrade si můžete pustit prostřednictvím Prime Video a Sky.

8. Her

Mohli byste se zamilovat do umělé inteligence? Na tuto otázku odpovídá film Her s Joaquinem Phoenixem. Theodore Twombly je tvůrce osobních dopisů. Díky umělé inteligenci jde o práci s výjimečnou hodnotou. Jeho dopisy pomáhají lidem zamilovat se. V jeho soukromém životě už to tak růžové není. Jeho žena se s ním rozvedla a Theodore se cítí osamělý. Reklamní nabídka na něj zapůsobí natolik, že si koupí nový operační systém vybavený umělou inteligencí, který ho od nynějška bude provázet na všech jeho zařízeních. Něco jako Siri, jenže tady se Siri jmenuje Samantha. Nejenže organizuje Theodorovu poštu a vybírá tu nejlepší písničku pro každou náladu, ale také se z ní vyklube dokonalá konverzační partnerka, s níž si Theodor může povídat o Bohu a o světě. Díky Samanthině vtipné a empatické povaze začne depresivní muž pomalu znovu pociťovat radost - a do programu se zamiluje. Her je na Netflixu.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best