Home  /  Entertainment  /  Předvečer zahájení 80. ročníku benátského filmového festivalu je věnovaný Gině Lollobrigidě

Předvečer zahájení 80. ročníku benátského filmového festivalu je věnovaný Gině Lollobrigidě

V úterý 29. srpna od 21 hodin budou v Sala Darsena na benátském Lidu uvedeny filmy Portrait of Gina (1958) Orsona Wellese a La provinciale (1953) Maria Soldatiho.
29.08.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Pre-opening 80. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách (30. srpna - 9. září 2023) v režii Alberta Barbery bude celý věnován velké herečce Gině Lollobrigidě, ikoně italské kinematografie, která zemřela letos v lednu.

Dvojprogram se bude promítat v Sala Darsena (Palazzo del Cinema) na Lido di Venezia od 21:00 hodin.

Oba filmy jsou součástí programu Benátská klasika 80. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách a jsou součástí iniciativ věnovaných významné herečce Gině Lollobrigidě, které podpořily náměstkyně ministra kultury Lucia Borgonzoni a prezidentka Cinecittà Chiara Sbarigia. Součástí projektu jsou také dvě fotografické výstavy v Římě a Benátkách a cena pro mladé talenty, která bude předána během benátského filmového festivalu.

Portrait of Gina (1958) Orsona Wellese, zcela dokončený pilotní díl televizního seriálu o "lidech a místech" s Orsonem Wellesem jako průvodcem. Film, který byl dlouho považován za ztracený, je Wellesovým rozhovorem s Ginou v její vile na Appia antica. Film zůstal neobjeven až do roku 1986, kdy byl promítán na filmovém festivalu v Benátkách, rok po smrti Orsona Wellese.

"Ve skutečnosti to vlastně vůbec není dokument, ale esej, osobní esej. Nesnaží se být faktografický, prostě nelže. Je to v tradici deníku, mé úvahy o daném tématu, Lollobrigidě, a ne o tom, jaká je ve skutečnosti. A je to ještě osobnější než prožívání mého pohledu, je to skutečně esej". (Orson Welles, 1958)

La provinciale (The Wayward Wife, 1953) Maria Soldatiho je literární drama o ženě podle stejnojmenného románu Alberta Moravii, k němuž scénář napsal sám režisér. Gina Lollobrigida v roli hlavní hrdinky Gemmy nabízí jeden z nejlepších výkonů své kariéry. K restaurování filmu byl použit původní kamerový negativ, který byl doplněn duplikátem některých chybějících nebo poškozených záběrů. Pro zvukovou stopu byl použit dvoupásmový zvukový pozitiv dochovaný v archivu Cineteca Nazionale.

Gina Lollobrigida (4. července 1927 - 16. ledna 2023) se se svými filmy nebo jako host mnohokrát zúčastnila Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách. Poprvé to bylo v roce 1950, kdy uvedla tři filmy: Campane a martello a Cuori senza frontiere Luigiho Zampy a La sposa non può attendere Gianniho Francioliniho. V roce 1952 byla po boku Vittoria De Sicy protagonistkou slavné epizody Il processo di Frine ve filmu Altri tempi Alessandra Blasettiho. Film byl vybrán pro slavnostní zahájení festivalu. V roce 1954 jako hlavní hrdinka filmu La romana režiséra Luigiho Zampy přijela Gina na promítání v kočáře v doprovodu Alberta Moravii. Při této příležitosti Italo Calvino napsal na stránkách "Cinema nuovo", že Gina byla "srdcem filmu, jeho prvním důvodem, prestiží a pýchou producentů i fanatického publika, které ji před Palazzo del Cinema svým nadšením téměř zahltilo".


EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best