Home  /  Entertainment  /  Proč je v roce 2023 soundtrack k filmu stejně důležitý jako jeho obsazení?

Proč je v roce 2023 soundtrack k filmu stejně důležitý jako jeho obsazení?

Od Travise Scotta pro Oppenheimera po Barbie remix od Aqua.
25.08.2023
Text: Josef Šlaich
Foto: Warner Bros.

Nikdo by nečekal, že se Travis Scott stane autorem soundtracku k filmu Christophera Nolana Oppenheimer, který vstoupil do kin 21. července. Na první pohled má film s postavou stejnojmenného fyzika a vynálezce atomové bomby, kterého hraje Cilian Murphy, se zvuky texaského rappera pramálo společného. Přesto to není poprvé, co zasvěcená kinematografie koketuje s hudebním mainstreamem, i když tento mix působí nuceně, podivně nebo dokonce nepřirozeně.

Od nezávislých produkcí až po blockbustery se hudba v průběhu let etablovala jako složka, kterou není radno podceňovat, pokud jde o úspěch filmu, zejména v pokladnách kin. Rihanna pro Black Panthera: Wakanda Forever, Lady Gaga pro Top Gun Maverick, Florence + The Machine pro sérii Yellojackets, Lana del Rey pro Euphorii, Nicki Minaj a Ice Spice v remixu Barbie Girl od Aqua v novém filmu Grety Gerwig, zatímco Erykah Badu se objeví v hudebním cameu ve filmu Malcolma Washingtona The Piano Lesson: velké hollywoodské produkční společnosti vědí, že popové hvězdy mají schopnost povznést osud poloprázdných kinosálů.

V případě Oppenheimera je to zásluha samotného Christophera Nolana, který chtěl Scotta už v roce 2020 s Tenetem pro oficiální soundtrack k filmu s Johnem Davidem Washingtonem a Robertem Pattinsonem v hlavních rolích.

Skladba nese název The Plan a vypráví příběh hlavního hrdiny zatíženého těžkostmi každodenního života a hledajícího způsoby, jak přežít. Text, který se hodí k ději filmu, v němž se agent CIA snaží zabránit vypuknutí třetí světové války využitím běhu času.

"Jeho hlas byl posledním dílkem několikaleté skládačky. Jeho vhled do hudebního a vyprávěcího systému, který jsme se skladatelem Ludwigem Goeranssonem budovali, byl bezprostřední, pronikavý a hluboký," komentoval oscarový režisér, který si pravděpodobně přál, aby Scott našel stejné hudební pochopení i v připravovaném filmu.

V případě Barbie se na soundtracku k filmu vedle Nicki Minaj a Ice Spice objevila řada dalších umělců: Ava Max, Charli XCX, Dominic Fike, Dua Lipa, Khalid, The Kid Laroi, Lizzo, PinkPantheress a Tame Impala. Fanoušci, kteří se nyní musí spokojit s remixem, vyjádřili zklamání, že se kultovní hit Aqua neobjevuje v plné stopáži filmu. Ulrich Møller-Jørgensen, manažer dánské frontmanky Lene Nystrøm, však již loni časopisu Variety potvrdil, že skladba v něm nezazní.

Místo toho Metro Boomin odhalil další jména, která se objeví jako hosté na jeho připravovaném soundtracku k filmu Spider-Man: Across the Spider-Verse: A$AP Rocky, Wiz Kid, Offset, A Boogie Wit Da Hoodie, Offset, Ei8ht a Beam, spolu s Lil Uzi Vertem, Toian, Swae Lee, JID, Coi Leray, Navem, Futurem, Jamesem Blakem a Donem Toliverem.

Doby, kdy mainstreamová kinematografie používala soundtracky, aby si dodala undergroundový nádech, se zdají být dávno pryč. To je případ filmu Daredevil z roku 2003, který napsal a režíroval Mark Steven Johnson podle stejnojmenného komiksu Marvel Comics a v němž zazněly písně jako Evening Rain od Mobyho a Bring Me to life od Evanescence.

Jména jako Tame Impala a James Blake se v soundtracích k blockbusterům objevují i dnes, ale už jen ve spojení s miliardářskými popovými hvězdami. To není nic ve srovnání se svobodou, kterou si nezávislé filmy dovolují daleko od očekávání Hollywoodu nebo některých režisérů.

Sofia Coppola si například jako headlinery svého francouzského dvora ve filmu Marie Antoinetta vybrala The Strokes, Aphex Twin, The Cure, Siouxsie and the Banshees, New Order, Radio Dept a další indie rockové hudebníky, zatímco ve filmu The Virgin Suicides převládají zvuky 70. let s Albertem Hammondem Jr. a francouzská elektronika Air. Hudba ve filmech je dnes spíše další marketingovou strategií než nástrojem uměleckého vyjádření a zejména pro Hollywood je tlak na úspěch tak velký, že nelze nic ponechat náhodě.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best