Home  /  Entertainment  /  Proč stále více popových hvězd ruší své koncerty?

Proč stále více popových hvězd ruší své koncerty?

Justin Bieber v březnu 2023 do pražské O2 Areny nepřijede. Zpěváci stále častěji ruší svá turné, protože se potýkají s psychickými problémy a necítí se dobře. Odborníci vysvětlují, proč se po pandemii na umělce tolik zvýšil tlak.
11.10.2022
Text: Josef Šlaich
Foto: Getty Images

Holý hrudník plný tetování, růžová čepice na hlavě a třpytivý stříbrný řetěz na krku. Justin Bieber zpívá baladu Love Yourself na svém koncertě v brazilském Riu na začátku září. Mezi ním a jeho publikem okamžitě vzniká spojení, které je cítit i z videí na Youtube. Tisíce fanoušků zpívají celou píseň, zatímco popová hvězda hledí do moře zářících očí a zářících fotoaparátů mobilních telefonů.

Na nějakou dobu to byla Bieberova poslední show. Dva dny po vystoupení v Riu oznámil svým fanouškům na Instagramu, že přerušuje své světové turné. „Po odchodu z pódia jsem byl vyčerpaný a uvědomil jsem si, že moje zdraví musí být nyní prioritou,“ napsal. Bieber zrušil i další koncerty a v březnu 2023 do 02 Areny Praha nepřijede. Dává si pauzu, aby se mohl soustředit na své duševní a fyzické zdraví. Potřebuje čas na odpočinek a uzdravení.

Nedostatek energie nepostihl jen jeho. V posledních měsících přerušili svá turné kvůli psychickým problémům mimo jiné Shawn Mendes, Arlo Parks, Russ, Sam Fender a Howard Lawrence z Disclosure. V minulosti také Demi Lovato, Selena Gomez nebo Solange Knowles.

„Jsem zničená“

Arlo Parks napsala v polovině září na Instagram. „Lidé kolem mě si začali dělat starosti, ale já jsem zoufale toužila po úspěchu a bála jsem se, že zklamu své fanoušky i sebe,“ uvedla britská zpěvačka. Její duševní zdraví se zhoršilo až do úplného vyčerpání. Musela zrušit několik koncertů v USA. „Taková rozhodnutí nedělám lehce, ale jsem vyčerpaná a opravdu se o sebe musím postarat.“

Americký rapper Russ na konci srpna zklamal své fanoušky v Evropě, když krátce před začátkem svého turné zrušil koncerty. „Cítím se psychicky na hovno,“ napsal na Instagram. „Pro jednou musím dát přednost sobě.“

Podobně se v létě vyjádřil i Shawn Mendes, když zrušil několik koncertů svého světového turné. Zpěvák se svým fanouškům omluvil dlouhým textem na Instagramu. „Začal jsem toto turné s očekáváním, že po dlouhé pauze způsobené pandemií budu konečně zase hrát naživo,“ napsal. „Ve skutečnosti jsem ale vůbec nebyl připraven na to, jak náročné bude koncertování po tak dlouhé pauze.“

Důsledky pandemie 

Letos vyšly různé studie, které ukazují, že mladí lidé jsou pod velkým psychickým tlakem. Trpí zejména důsledky pandemie a nyní se objevují nové hrozby, jako je válka na Ukrajině. Z mnoha zrušených koncertů vyplývá, že ani popové hvězdy nejsou ušetřeny.

Německý psychiatr Borwin Bandelow se ve své knize zabýval duševním zdravím hvězd. „Mnoho z těchto lidí se honí za endorfiny, protože jsou labilní a usilují o okamžiky štěstí,“ říká Blick. Nepřekvapuje ho, že se umělci v průběhu své kariéry dostanou do fáze, kdy se kvůli obtížným okolnostem mohou potýkat s psychickými problémy.

Rostoucí tlak na umělce

Zdá se, že je to v současné době poměrně častý jev. Joe Hastings z britské organizace Help Musicians, která se zabývá duševním zdravím hudebníků, zaznamenal výrazný nárůst konzultací. „Po dlouhém období klidu se na nás obrací stále více hudebníků kvůli stresu, úzkosti a obavám z výkonu,“ uvedl v rozhovoru pro britský deník The Guardian. Důvodem je podle něj rostoucí tlak na umělce. Kvůli pandemii stále přetrvává určitá zdrženlivost veřejnosti, což má vliv i na organizátory a ceny vstupenek.

Podle Hastingse je důležité, aby hvězdy mluvily o svých problémech. „Způsob, jakým umělci sdílejí své zkušenosti, nebyl před pěti lety tak běžný,“ řekl. Otevřená diskuse na sociálních sítích o problémech v tomto odvětví může podle něj přispět k většímu porozumění mezi promotéry, manažery a fanoušky.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best