Home  /  Entertainment  /  Těchto 10 filmů s nominací na Oscara si můžete pustit doma už teď

Těchto 10 filmů s nominací na Oscara si můžete pustit doma už teď

Letošní, již 95. ročník udílení Oscarů se uskuteční 12. března v Dolby Theatre v Los Angeles. Všichni si tedy musíme ještě pár dní počkat, než se dozvíme, které filmy získají jednoho (nebo více) z prestižních Oscarů. Pokud si ale chcete trochu toho oscarového pocitu dopřát už předem doma, máte k tomu příležitost již dnes.
10.03.2023
Text: Daniel Schieferdecker
Foto: Netflix

Ceny Akademie 2023: 10 filmů nominovaných na Oscara, které si můžete pustit hned teď

Díky četným poskytovatelům streamování už existuje celá řada filmů nominovaných na Oscara, o jejichž kvalitě se můžete přesvědčit doma již dnes.

1. Top Gun: Maverick

Málokdo by si pomyslel, že se skutečně dočkáme pokračování amerického akčního dramatu Top Gun z roku 1986 - ale loni konečně nadešel ten správný čas. A nutno říct: film je opravdu zábavný a nabízí spoustu strhujících kaskadérských kousků a napětí. A o čem je druhý díl: Maverick (Tom Cruise) nikdy neměl dostatek příležitostí k velké kariéře. Nebylo to však ani tak kvůli jeho schopnostem pilota stíhačky, jako spíš kvůli jeho problému s autoritami. To dojde tak daleko, že je degradován na leteckého instruktora, kde má učit lidi, jak splnit téměř neproveditelný úkol: zničit nukleární program cizí země. Tom Cruise tak ve filmu Top Gun: Maverick opět zachraňuje svět a přinesl tímto filmem do kin první postkoronový trhák.

 • Poskytovatel streamingu: Paramount+
 • Nominace na Oscara: 6
 • Nominován za: Nejlepší film, Nejlepší adaptovaný scénář, Nejlepší filmová píseň, Nejlepší střih, Nejlepší zvuk, Nejlepší vizuální efekty

2. Na západní frontě klid

Již více než rok je téma války v našich zeměpisných šířkách aktuálnější než po dlouhou dobu. Důvodem je, jak všichni víme, ruská invaze na Ukrajinu, která zuří od 24. února loňského roku, vyžádala si nespočet obětí a jejíž konec je v nedohlednu. Popkulturní přehodnocování takových bitev proto někdy působí poněkud netakticky, zvláště když se diskuse odehrává u popcornu a vychlazeného nápoje na bezpečném gauči doma. Přesto je důležité, protože nejen zprostředkovává současnou historii, ale také nás poučuje o hrůzách takových válek. A přesně to se děje u německého kandidáta na Oscara Na západní frontě klid. Jedná se o adaptaci stejnojmenné literární klasiky Ericha Marii Remarqua. V jejím centru stojí mladý voják Paul Bäumer (Felix Kammerer) a jeho kamarádi (hrají je mimo jiné Albrecht Schuch a Edin Hasanovic), kteří zprvu euforicky odcházejí na odvod do první světové války, ale brzy na vlastní kůži poznají, kolik brutality, krutosti a utrpení taková válka vždy přináší. A to vše je vyprávěno tak famózně, že tvůrci rozhodně mohou mít oprávněnou šanci získat jednoho či dva Oscary - tím spíš, že německý film ještě nikdy nezískal tolik oscarových nominací jako právě "Im Westen nichts Neues".

 • Poskytovatel streamingu: Netflix
 • Nominace na Oscara: 9
 • Nominován za: Nejlepší film, Nejlepší mezinárodní film, Nejlepší adaptovaný scénář, Nejlepší kamera, Nejlepší scénický obraz, Nejlepší make-up a účes, Nejlepší hudba, Nejlepší zvuk, Nejlepší vizuální efekty

3. Elvis

Filmová tvorba režiséra Baze Luhrmanna je, slušně řečeno, kontroverzní, zejména kvůli jeho výraznému příklonu ke kýči. Úspěch však jednoznačně mluví za něj a loni vytvořil se snímkem Elvis jeden z velkých filmů roku. O čem je? No přece o samotném králi rock'n'rollu Elvisi Presleym. To, že v takovém životopisném filmu jde spousta prvků přirozeně stranou, není na závadu. Ale především Austin Butler podává tak působivý výkon, že ho lze (spolu s Brendanem Fraserem ve filmu The Whale) rozhodně zařadit mezi hlavní favority na Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.

 • Poskytovatel streamingu: Sky
 • Nominace na Oscara: 8
 • Nominován za: Nejlepší film, Nejlepší herec v hlavní roli, Nejlepší kamera, Nejlepší výprava, Nejlepší kostýmy, Nejlepší make-up a účes, Nejlepší střih, Nejlepší zvuk

4. Everything Everywhere All At Once

Všichni o tom mluví nejpozději od letošního roku: multiversum. A právě s touto okolností si pohrává film "Všechno, všude, najednou", který lze právem označit za nejlepší film o multiversu současnosti; okolnost, které zřejmě vzdává hold i porota Akademie. S potrhlým humorem, ale i velkou dávkou lásky je snímek Everything Everywhere All At Once jedním láskyplným vyznáním kinematografii a osciluje mezi rodinným příběhem imigrantů a akčním filmem o bojových uměních. Ale jakkoli to celé zní bláznivě, je to stejně dobrý - naprosto nedoceněný film, alespoň do doby udílení Oscarů. Protože s jedenácti oscarovými nominacemi nemůže tento film odejít s prázdnou.

 • Poskytovatel streamingu: Sky
 • Nominace na Oscara: 11
 • Nominován za: Nejlepší film, Nejlepší režie, Nejlepší herečka v hlavní roli, Nejlepší herec ve vedlejší roli, 2 x Nejlepší herečka ve vedlejší roli, Nejlepší původní scénář, Nejlepší kostýmy, Nejlepší hudba, Nejlepší filmová píseň, Nejlepší střih

5. Black Panther: Wakanda Forever

První film Black Panther je dodnes považován za jeden z nejlepších filmů společnosti Marvel - a bylo nutné na něj navázat dalším pokračováním. A je třeba říct, že se to povedlo. O čem je film Black Panther: Wakanda forever? Bývalý Černý panter, král T'Challa (Chadwick Bosemann), je mrtvý. Královna Ramonda (Angela Bassett), Shuri (Letitia Wright), M'Baku (Winston Duke), Okoye (Danai Gurira) a Dora Milaje ( mimo jiné Florence Kasumba) proto bojují za ochranu svého národa před světovými mocnostmi, které si chtějí Wakandu podrobit - včetně národa, který žije kdesi hluboko pod hladinou oceánu. Po nicneříkajícím snímku Thor: Láska a hrom se Marvel naštěstí vrátil do zajetých kolejí - a snímkem Black Panther 2: Wakanda navždy se opět odklání od obvyklého marvelovského vyprávění. Film je poměrně temný, což je dáno nejen smrtí hlavního hrdiny, ale také dokonale zapadá právě do této okolnosti i do celkového stavu současného světa. Příběh o pokračování a přežití Wakandy je vyprávěn nesmírně intimním a emotivním způsobem, což filmu velmi sluší, a tak se již nesoustředí pouze na akční a bojové sekvence. Film je méně podívanou, více zrcadlem světa a dojemným pohledem do jeho nitra. Chapeau, Marvel - tohle se vám v této podobě povedlo poprvé.

 • Poskytovatel streamingu: Disney+
 • Nominace na Oscara: 5
 • Nominován za: Nejlepší herečka ve vedlejší roli, Nejlepší kostýmy, Nejlepší make-up a účes, Nejlepší filmová píseň, Nejlepší vizuální efekty

6. The Batman

Na seznamu nominací na Oscara je opět film o Batmanovi - tentokrát s Robertem Pattinsonem. Jde o následující: Miliardář Bruce Wayne (Robert Pattinson) už dva roky bojuje za posílení spravedlnosti a proti zločinu ve svém rodném městě Gotham City jako Batman - je to však osamělá a nevděčná práce. Zejména kvůli korupci, která ve městě vládne. Když však jednoho dne některé z těchto zkorumpovaných zločinců zlikviduje záhadný vrah, jsou zapotřebí Batmanovy detektivní schopnosti, které ho zavedou hluboko do podsvětí Gotham City. A tam se Batman setkává s řadou pochybných postav, včetně Catwoman (Zoë Kravitz), Tučňáka (Colin Farrell) a Hádankáře (Paul Dano). Na Batmanovi je pozoruhodné zejména to, že nepůsobí jako typický blockbuster, ale jako inteligentně inscenovaný kriminální thriller, v němž je Batman v některých ohledech dokonce dekonstruován, aniž by byl porušen. Batman v režii Matta Reevese je zdařilým omlazením franšízy, které už teď vyvolává touhu vidět pokračování - a dává filmu tři oscarové šance.

 • Poskytovatel streamingu: Sky
 • Nominace na Oscara: 3
 • Nominován za: Nejlepší vizuální efekty, nejlepší make-up a účes, nejlepší zvuk

7. Glass Onion: A Knives Out Mystery

V pokračování filmu Knives Out - Murder is a Family Affair se soukromý detektiv Benoit Blanc (Daniel Craig) opět potýká s novou výzvou. Tentokrát musí vyřešit zapeklitý případ v Řecku, který opět zahrnuje vraždu. Technologický miliardář Miles Bron (Edward Norton) totiž pozval na řecký ostrov lidi jako podnikatelku Andi (Janelle Monáe), návrhářku Birdy (Kate Hudson) a několik dalších, když najednou někdo zemře. A všichni mají motiv k vraždě.

 • Poskytovatel streamingu: Netflix
 • Nominace na Oscara: 1
 • Nominován za: Nejlepší původní scénář

8. Blonde

Protože její matka trpí schizofrenií, vyrůstá mladá Norma Jeane (Lily Fisher) v dětských domovech a u pěstounů - až se jednoho dne pokusí prosadit v Hollywoodu. Tam však brzy zjistí, že filmový průmysl řídí muži, kteří bezmezně využívají svého mocenského postavení. Jako Marilyn Monroe (Ana de Armas) se však stává ikonou a sexuálním symbolem, který sklouzává z jednoho toxického vztahu do druhého. Před kamerou vždy imituje oslnivou hollywoodskou dívku, ale v zákulisí to vypadá mnohem temněji. Autorka románu, podle něhož byl film natočen, Joyce Carol Oatesová, i režisér Andrew Dominik udělali dobře, že svá díla nenazvali Marilyn nebo Monroe - to by bylo vskutku zavádějící. Blondýna totiž není ani tak o hvězdě Marilyn Monroe, jako o soukromé osobě, která se za ní skrývá. Andrew Dominik dokázal vytvořit fascinující portrét ženy, která navzdory svému úspěchu nikdy nenašla sama sebe a celý život strávila zcela dezorientovaná, navenek napodobující věčně usměvavou ikonu - pravděpodobně svou nejlepší, i když hluboce tragickou roli. A herečka Ana de Armas má také plné právo doufat v Oscara.

 • Poskytovatel streamingu: Netflix
 • Nominace na Oscara: 1
 • Nominován za: Nejlepší herečka v hlavní roli

9. Guillermo Del Torro's Pinocchio

Pinocchio je obecně známý jako postava příběhu pro děti. Když se ale takové postavy ujme někdo jako Guillermo del Toro, logicky se ukáže, že je to dost temné a je to maximálně něco pro starší děti. O čem to je, by mělo být všeobecně známo: V třicátých letech minulého století vytvoří truhlář Gepetto dřevěnou figurku Pinocchia, který překvapivě ožije - je to taková náhrada za syna bezdětného truhláře. Pinocchio má však v hlavě jen hlouposti - a dokonce se ve filmu Guillerma Del Torra Pinocchio přidá na stranu nacistů. Oscar za nejlepší animovaný film by mohl být na spadnutí.

 • Poskytovatel streamingu: Netflix
 • Nominace na Oscara: 1
 • Nominován za: Nejlepší animovaný film

10. RRR

RRR se odehrává v Indii v době britské okupace. Guvernér (Ray Stevenson) a jeho žena (Alison Doody) unesli z jedné vesnice dívku, a tak je bojovník Bheem (Rama Rao Jr.) vyslán, aby dívku zachránil. Řekněme to takhle: pro západní oči a uši je RRR v mnoha ohledech jistě trochu přehnaný (příliš mnoho akce, krkolomný příběh, velmi dlouhé detailní záběry na části těla), ale celé je to zase tak šílené, že si to možná budete chtít zapnout. A kdo ví: možná se RRR brzy stane i oscarovým filmem.

 • Poskytovatel streamingu: Netflix
 • Nominace na Oscara: 1
 • Nominován za: Nejlepší filmová píseň
EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best