Home  /  Entertainment  /  Transatlantic: Nový historický seriál na Netflixu

Transatlantic: Nový historický seriál na Netflixu

Nový historický seriál na Netflixu vypráví příběhy útěku z období 2. světové války.
18.04.2023
Text: Daniel Schieferdecker
Foto: Netflix

Téma útěku a migrace je staré jako lidstvo samo. Historický seriál nastavuje zrcadlo Němcům. Vždyť nacisté byli během druhé světové války zodpovědní za jednu z největších uprchlických vln všech dob. O to důležitější je nyní pomáhat uprchlíkům, kteří jsou sami prokazatelně vyháněni ze svých zemí. Seriály jako Transatlantik rozhodně pomáhají zvýšit pochopení pro podobné problémy mezi obyvatelstvem (alespoň mezi těmi, kteří nejsou zcela zaslepení).

Transatlantic: Upoutávka na nový historický seriál na Netflixu

O čem je historický seriál Transatlantic na Netflixu?

Seriál se zaměřuje na práci ERC (Emergency Rescue Committee), záchranné sítě, která za druhé světové války pomáhala lidem prchajícím před nacisty. Zejména Mary Jayne Gold (Gillian Jacobs), Varian Fry (Cory Michael Smith) a Albert Hirschman (Lucas Englander) dělají vše pro to, aby pomohli co největšímu počtu lidí uprchnout. Z Marseille operují v ilegalitě a musí se bránit nejen proti nacistům, ale také proti francouzské policii a zaslepeným Američanům, jako je generální konzul Graham Patterson (Corey Stoll).

Na čem je postaven seriál Transatlantic na Netflixu?

Sedmidílný seriál vychází z románu The Flight Portfolio od Julie Orringer, který byl sám inspirován skutečnými událostmi. I on je především o newyorském novináři Varian Fry, který se v roce 1940 proti vůli svého otce vydává do Marseille, aby především zachránila spisovatele, jako byli Max Ernst a Walter Benjamin, ze spárů gestapa.

V jakém jazyce byl natočen historický seriál Transatlantic na Netflixu?

Nový seriál Transatlantic společnosti Netflix byl natočen v různých jazycích, podobně jako seriál 1899, a to v národním jazyce mezinárodního obsazení, tedy v angličtině, němčině, italštině a francouzštině. To samozřejmě uslyšíte pouze v případě, že si seriál pustíte v originálním zvuku - což byste stejně měli vždy udělat. V každém případě to pomáhá autentickému podání - i když některé dialogy působí trochu, no, strnule a někdy trochu připomínají divadlo. To se jistě nelíbí každému, ale alespoň to pomáhá poněkud zmírnit závažnost tématu.

Když už jsme u mezinárodního obsazení: Kdo v seriálu Transatlantic hraje?

V hlavním obsazení je například Gillian Jacobs, která je nejen herečkou (Aquaman: King Of Atlantis, The Contractor, Fear Street), ale také režisérkou (More Than Robots, The Seven Faces Of Jane). Cory Michael Smith, který hraje Variana Frye, je známý z Utopie, Gothamu a Call Jane, Lucas Englander ze Zaklínače a Parlamentu. V seriálu se ale objeví i opravdu špičkoví herci, a to ve vedlejších rolích, které se hodí do týmu - například Corey Stoll (Ant-Man, Homeland, Bourne Legacy), Moritz Bleibtreu a Alexander Fehling.

Novinky Netflix: Které filmy vám Transatlantic připomíná?

Nejspíš film George Clooneyho Monuments Men, přinejmenším co se týče lehkonohého tempa na vážném pozadí. A trochu i Grand Budapest Hotel Wese Andersona. Pokud se vám tyto filmy líbily, mohl by se vám líbit i Transatlantic.

Jaký je tedy Transatlantic na Netflixu?

Jak už bylo zmíněno výše, na poměrně odlehčený styl vyprávění vážného tématu a někdy trochu divadelní inscenaci je třeba si trochu zvyknout. Pokud s tím ale nemáte problém, rozhodně byste se na Transatlantic měli podívat - seriál je totiž rozhodně zábavný.

Transatlantic je na Netflixu k dispozici od 7. dubna.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best