Home  /  Entertainment  /  Tyto kapely se rozpadly kvůli sporům

Tyto kapely se rozpadly kvůli sporům

Členové kapely se mezi sebou opravdu hádají a dokonce se i navzájem mlátí, což se zdá být téměř stejně nevyhnutelné jako vypadávání vlasů. Důvody jsou různé. Jde o peníze, ženy, žárlivost nebo odlišné umělecké názory.
27.02.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Zde je 10 příkladů kapel, které se rozpadly - některé z nich velmi veřejně. Je to zkrátka špatné, když se hádky odehrávají na pódiu či veřejnosti a všichni to vidí. Ne každý rozpad kapely je naštěstí trvalý, ale některé se rozejdou navždy.

10 kapel, které se rozpadly kvůli sporům

Rozpad kapely je pro fanoušky opravdu nepříjemný tím, že býváme potrestáni spoustou sólových projektů, které jsou ve většině případů již předem odsouzeny k neúspěchu.

1. Tic Tac Toe

Tisková konference německé dívčí skupiny Tic Tac Toe v listopadu 1997 se zapsala do hudební historie. Již nějakou dobu se proslýchalo, že mezi ženami bude panovat napětí, a toto vystoupení před novináři v Mnichově mělo ukázat jednotu. To se ale šeredně vymstilo. Jedním z důvodů, proč se o nich tolik psalo, byla série reportáží o samotných zpěvačkách. Věk byl uváděn špatně, jedna z nich už byla provdaná a manžel již nežil, psychické problémy, pak se objevily fotografie z bordelu a turné bylo zrušeno. Trvalo jen pár minut, než si všechny tři ženy pořádně vjely do vlasů. "Kdybychom byly kamarádky, nedělala bys takové kraviny. Všechno nám zničíš, přísahám!" zněla legendární věta. Ricky reagovala: "Teď zase přijdou slzy jako po stisknutí tlačítka. To už známe z dřívějška." S pověstí kapely byl konec. Po hádce došlo k polovičatému pokusu zkusit to znovu, ale už bez úspěchu.

2. The Eagles

V roce 1980 byli The Eagles v USA na vrcholu své kariéry, ale jejich úspěch se na šesti členech kapely strašlivě podepsal. Někteří členové trpěli zkratovitostí, jiný bral tvrdé drogy a často se opíjel. Není divu, že atmosféra v zákulisí byla brzy silně podrážděná. Během jejich posledního turné se napětí stupňovalo, a když se pak měli zúčastnit benefičního koncertu pro jednoho senátora, vypukla mela. Dva členové se na pódiu uráželi přes mikrofony a také si vyhrožovali, že se navzájem zmlátí. "Ještě tři, kámo," řekl Glenn Frey a odpočítával počet písní, které jim zbývaly na setlistu, než se chtěl pustit do svého kolegy v zákulisí. Ještě než k tomu došlo, Felder utekl v limuzíně. Teprve 14 let po hádce se The Eagles vrátili na scénu.

3. Oasis

Co jiného se dá dělat, když spolu nejen vyrůstáte jako bratři, ale také spolu pracujete? Tomu se nedá uniknout, a když se to na pódiu zvrtne a vy se znovu vidíte u nedělní večeře u maminčina jídelního stolu, je jasné, že atmosféra v určitém okamžiku skutečně vzplane. Je skoro legrační, že jedním z největších hitů Oasis byla skladba "Don't look back in anger". Protože pokud jde o vztek, bratři Gallagherové si nedali nic zadarmo. Oasis vydávali nové album každé dva nebo tři roky a hráli pro fanoušky ve velkých halách po celé Evropě, když Noel a Liam Gallagherovi ještě vypadali jako noví Lennon a McCartney. V srpnu 2009 však dvě desetiletí frustrace vyvřely a na festivalu v Paříži se strhla rvačka. Zprávy se různí, ale bratři se do sebe pustili poté, co jeden z nich zničil kytary toho druhého. Kapela poté zrušila svůj koncert. Krátce nato Oasis skončili. Noel Gallagher napsal stručné prohlášení: "Lidé si píšou a říkají, co chtějí, ale já už jsem s Liamem prostě nemohl pracovat ani jeden den." Od té doby spolu nemluvili.

4. N. W. A.

Když se rozpadne rapová kapela, může to být velmi nepěkné. N. W. A. je toho příkladem. V prosinci 1989 toho měl Ice Cube dost. Byl přesvědčen, že honoráře nejsou rozdělovány spravedlivě, a skupinu opustil. Zbývající členové skupiny se mu pomstili tím, že ho na dvou albech uráželi, včetně toho, že ho nazvali Benediktem Arnoldem. Poté Ice Cube opakovaně vrátil úder několika diss songy. "No Vaseline" je jen jedním z nich. V roce 1992 se pak bývalý rapper NWA Dr. Dre a Eazy-E dostali do dalšího sporu, který trval až do Eazyho předčasné smrti na AIDS o tři roky později.

5. Queensrÿche

Nic neurychlí rozpad kapely tak rychle jako hádka mezi jejími členy. Metalová kapela Queensrÿche se rozchází v názorech na to, jak došlo ke rvačce, při níž létaly pěsti před koncertem v brazilském Sao Paulu v dubnu 2012. Jedna z verzí zní takto: Kapela řekla frontmanovi Geoffu Tateovi, že jeho žena už nemůže být manažerkou Queensrÿche. Věta "Vyhodili jsme tvou rodinu a ty jsi další na řadě" prý vyvolala rvačku. Příběh skončil tak, že nakonec vznikly dvě kapely s názvem Queensrÿche a soud musel rozhodnout, kdo si název ponechá.

6. Sex Pistols

Konec britské punkové kapely spadá do kategorie "sex, drugs and rock'n'roll". Svou roli sehrály i ženy, ale žádná z nich neměla vztah s členem kapely. Začátkem ledna 1978 skupina absolvovala turné po USA, ačkoli Sid Vicious byl v té době již silně závislý na heroinu. Stalo se tedy to, co muselo přijít: došlo k četným excesům. Sid Vicious mimo jiné na pódiu simuloval orální sex s mladou ženou - jeho komentář: "Takové ženy se mi líbí." Zmlátil také fotografa a plival krev do obličeje ženě, která během vystoupení vtrhla na pódium a udeřila ho do obličeje. Ostatní členové kapely byli jeho výlevy zděšeni. Kromě toho zpěvák Johnny Rotten (alias John Lydon) zažaloval manažera kapely Malcolma McLarena o vyplacení honoráře a budoucí používání jména Johnny Rotten - což byl odkaz na stav jeho zubů.

7. The Mamas and the Papas

Zraněné city a Mick Jagger byly pravděpodobně důvodem rozpadu skupiny The Mamas and the Papas. Proslýchá se, že všichni v kapele věděli, že jedna z žen v kapele, Cass Elliotová, byla hluboce zamilovaná do Micka Jaggera, frontmana skupiny Rolling Stones. Přesto, nebo možná právě proto, ji její kolega z kapely John Philips na večírku v říjnu 1967 před zraky její lásky urazil a odhalil její tajemství. Cass byla k neutěšení a ještě téhož večera ze skupiny odešla, ale kvůli smluvním závazkům musela pracovat na posledním albu. Cass svému kolegovi tuto hádku neodpustila až do své smrti v roce 1974 - co na to řekl Mick Jagger, bohužel není známo.

8. Black Flag

Na začátku 80. let patřili Black Flag k nejlepším kapelám na světě. Reunion hardcorových ikon Black Flag trval v roce 2013 jen krátce: na koncertě v Austrálii byl zpěvák Ron Reyes před shromážděným publikem vyhozen. Mike Vallely, hudebníkův přítel, mu se slovy "večírek skončil" vytrhl mikrofon z ruky. Reyes o několik dní později na Facebooku popisuje hádku jako "úlevu".

9. Guns N’ Roses

Když dáte dohromady feťáky a megalomana v kapele, netrvá dlouho a průser je na světě. V případě Guns N' Roses to přišlo docela rychle. Vydání alba Appetite for Destruction v roce 1987 vyneslo kapelu na výsluní a jen o tři roky později donutilo původního bubeníka Stevena Adlera odejít z kapely kvůli jeho těžké drogové závislosti. Guns N' Roses pokračovali, ale frontman Axl Rose se trochu předváděl a na koncerty chodil jen absurdně pozdě. Podle Slashe a Duffa McKagana odmítl jednoho večera vyjít na pódium, dokud na něj nepodepsali práva na pojmenování kapely. (Axl to vždy popíral). Ať už je pravdivá kterákoli verze, konec turné Use Your Illusion v roce 1993 byl zároveň koncem kapely. Axl veřejně nadával Slashovi, že je jako rakovina, a když byla kapela uvedena do Rock and Rollové síně slávy, odmítl být v jedné místnosti se svými bývalými spoluhráči. Comeback po hádce se zdál téměř nemožný a pak se přece jen dali dohromady na několik koncertů.

10. The Police

Skupinu The Police založil v roce 1997 bubeník Stewart Copeland, který do ní přivedl Gordona Sumnera (známého také jako Sting) a Andyho Summerse. Od začátku šla kariéra kapely strmě vzhůru. Po necelém roce se kapela vypracovala. Ačkoli si na úspěch nemohli stěžovat, Summers a Sumner nebyli spokojeni s Copelandovým vedením kapely. Tvrdili, že s nimi jednal spíše jako se svými zaměstnanci, a ne jako s rovnocennými členy úspěšné rockové kapely. Čím úspěšnější skupina byla, tím horší se zdály být jejich vztahy. Později Gordon Sumner přiznal, že největším problémem bylo, že neměli nic společného. V roce 1984 skupinu opustil a stal se světovou hvězdou jako Sting. Přestože se skupina ještě v roce 2007 sešla na několika koncertech, čas The Police skončil.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best