Home  /  Entertainment  /  Velké korejské kino

Velké korejské kino

Těchto sedm korejských filmů by měl vidět každý filmový fanoušek
06.04.2023
Text: Mario Mirschberger
Foto: PR

Korejské filmy si v posledních letech získaly celosvětovou proslulost. Korejské filmy nabízejí širokou škálu žánrů a příběhů, od napínavých thrillerů po romantické komedie. Každoročně získávají a jsou oceňovány nejvýznamnějšími mezinárodními filmovými cenami. Některé filmy se dokonce podle filmové databáze IMDB řadí mezi 100 nejlépe hodnocených filmů všech dob. Zde je sedm nejlepších korejských filmů, které by měl vidět každý filmový fanoušek.

1. Parasite

Tento korejský thriller získal Zlatou palmu na festivalu v Cannes. Mistrovské dílo režiséra Bong Joon-hoa. Příběh se točí kolem dvou rodin z různých společenských vrstev a následků, které vznikají při jejich vzájemném ovlivňování. Film Parazit, ve kterém se mísí komedie, drama a napětí, je filmem, který musíte vidět a který nakonec získal i Oscara za nejlepší film a je zařazen mezi 100 nejlépe hodnocených filmů na IMDB.

2. Burning

Burning, další korejský film režiséra Lee Chang-donga, pojednává o vztahu tří mladých lidí, které spojuje záhadná událost. Film vrhá kritický pohled na společnost a je plný narážek, podnětů k zamyšlení a kontrastů. Na tento film byste si měli udělat čas. Přesněji celých 148 minut. Burning navíc nefunguje prostřednictvím rychlého vypointovaného vyprávění, ale pomalého vývoje.

3. Decision to Leave

Korejský film Decision to Leave režiséra Park Chan-Wooka pojednává o smrti, která se zdá být jasná: amatérský horolezec spadl - došlo k tragické nehodě. Policista Hae-joon (Park Hae-il) má však o této teorii pochybnosti. Místo toho brzy začne podezřívat truchlící vdovu. Může však být mladá žena, jejíž celý život ukazuje na velmi nevinnou osobu, skutečně tak chladnokrevnou vražedkyní? Hae-joon je tímto případem posedlý a nedá si pokoj. Co se na hoře skutečně stalo?

4. Okja

Okja je o geneticky zmanipulovaném obřím praseti, které vyšlechtila korporace, aby zachránila masný průmysl, který se zcela vymkl kontrole. Prase vyrostlo v horách a stalo se nejlepším přítelem malé holčičky Miji. Když však má být prasátko Okja odvezeno na porážku, Mija se brání a začíná dobrodružný hon proti pochybné korporaci. Film Okja zdánlivě pranýřuje masný průmysl a spíše mimochodem je úspěšnou a satirickou komedií, která je navíc fantasticky obsazena herci, jako jsou Jake Gyllenhaal a Tilda Swinton. Korejsko-americká koprodukce.

5. Old Boy

Mistrovské korejské dílo režiséra Park Chan-wooka: Oldboy je brutální thriller o pomstě. Film vypráví příběh muže, který byl 15 let držen v zajetí a poté se vydává na cestu pomsty. Díky nečekaným zvratům a dechberoucímu finále udrží Oldboy všechny diváky v napětí.

6. Train to Busan

Horor ve vlaku? Ano! Vlak do Pusanu režiséra Yeon Sang-hoa je adrenalinová jízda od začátku do konce. Když se ve vlaku objeví virus, cestující musí bojovat o přežití. Film nabízí akci, horor a také emotivní příběh - vše, po čem filmové srdce touží. Zároveň je Vlak do Pusanu považován za jeden z nejlepších korejských hororů vůbec a v subžánru zombie hororů je naprosto nezastupitelný.

7. Unlocked

Snímek Unlocked, který Netflix natočil, je původním korejským filmem. Mladá žena ztratí mobilní telefon. Naštěstí pro ni ho najde muž, který jí ho chce okamžitě vrátit. Se štěstím to ale nakonec nemá vůbec nic společného. Do mobilního telefonu byl nainstalován špionážní software, z něhož lze vyčíst všechna data. Ale ani to hackerovi zřejmě nestačí. Unlocked je docela napínavý thriller, kvůli kterému si v budoucnu bude každý přelepovat své kamery.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best