Home  /  Entertainment  /  Vyšetřování okultní vraždy v novém filmu Bledé modré oko

Vyšetřování okultní vraždy v novém filmu Bledé modré oko

Pro fanoušky morbidních příběhů: Netflix zveřejnil první upoutávku na mysteriózní thriller Bledé modré oko.
03.01.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Netflix

Co všechno se musí stát, aby člověk přišel o rozum? Jak velký tlak se musí vytvořit, aby člověk vybuchl a uměl si pomoci jen násilím? Jak mohou být slušnost, morálka a etické zásady najednou bezcenné? Těmito otázkami se ve svých textech opakovaně zabýval americký spisovatel Edgar Allan Poe. Žádný z jeho textů nebyl vtipný. Naopak, byly temné, děsivé a na konci byli mrtví lidé. To je v podstatě rámec, který tvoří hororový krimi příběh Bledé modré oko, který bude k vidění na Netflixu od 6. ledna.

O čem je Bledé modré oko?

Akademie West Point je dodnes kadetní školou, kde se z mladých kadetů stávají vojáci. V roce 1830 tomu není jinak. Pro rodinu je čest, že tam může poslat svého syna. Jednoho říjnového večera se však stanou hrozné věci. Na přehlídkové ploše je nalezeno tělo mladého kadeta. V přísném vojenském režimu bohužel není sebevražda ničím výjimečným. Hrůzné události však ještě neskončily. Zatímco tělo leží v jedné místnosti, někdo se vplíží dovnitř a vyjme mu srdce. Nyní je třeba povolat odborníka, a tak na scénu vstupuje vyšetřovatel August Landor, který je ve skutečnosti již v důchodu.

Ve vyšetřování se však daleko nedostane a kvůli přísnému kodexu mlčenlivosti vojenské akademie mu hrozí, že selže. Záhy se setkává s dalším kadetem jménem Edgar Allan Poe, který nejenže projevuje velký zájem o Landorovy vyšetřovací metody, ale zdá se, že je také výrazně fascinován morbidními jevy. Ten pochopí celou hloubku osobnosti pachatele a stane se informátorem vyšetřovatele.

Předlohou pro tento film je kniha Louise Bayarda The Pale Blue Eye. Události nejsou založeny na skutečných událostech, ale kniha využívá fikci ke zjišťování pravdy, kterou dobře zná každý, kdo se seznámil s povídkami Edgara Allana Poea: opravdová hrůza má zřídkakdy jednoduché vysvětlení.

A přitom ne všechno v příběhu je vymyšlené. Edgar Allan Poe skutečně krátce studoval na West Pointu. Christian Bale už Oscara má a role Augusta Landora ukazuje, proč si ho zaslouží. Nezapomenutelný případ pana Poea nabízí působivý seznam herců. Kromě Balea se ve filmu objeví také Gillian Anderson a Robert Duvall.

Bledé modré oko se objeví na Netflixu již 6. ledna 2023. 

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best