Home  /  Entertainment  /  Žádnou moc drogám: Tohle je 10 nejlepších písní o kokainu, heroinu, trávě a spol.

Žádnou moc drogám: Tohle je 10 nejlepších písní o kokainu, heroinu, trávě a spol.

Přestože je jejich užívání odmítáno - jejich škodlivost pro zdraví byla mnohokrát prokázána - jsou všudypřítomnou součástí naší popkultury. Vybrali jsme několik nejznámějších skladeb na toto téma.
12.09.2022
Text: Daniel Schieferdecker
Foto: Snoop Dogg/Getty Images

Tento seznam je logicky jen špičkou ledovce, protože písní o drogách je skutečně neuvěřitelné množství a mnohé z nich jsou i dobré. Tento seznam obsahuje pouze hluboce subjektivní výběr deseti písní a klasiky jako Lucy In The Sky With Diamonds od Beetles, Sister Morphine od Rolling Stones nebo Alcohol od Herberta Grönemeyera v něm ani nenajdete.

1. New Order: True Faith

New Order, pokračovatelé Joy Division, kteří vznikli ze zbývajících členů kapely po sebevraždě Iana Curtise, vytvořili několik skvělých písní. Nejznámější je určitě jejich superhit Blue Monday z roku 1983, na jejíž úspěch sice kapela s True Faith nedosáhla, ale i tak je to skvělá píseň - a v roce 1987, kdy vyšla, byla kontroverzně diskutována. Koneckonců jde o uspokojení z drogové závislosti, i když text nechává prostor pro interpretaci.

2. Metallica: Master Of Puppets

První tři alba Metallicy Kill `Em All, Ride The Lightning a Master Of Puppets jsou považována za velkolepá, ne-li dokonalá thrashmetalová alba. A jednou z jejich nejlepších písní je titulní skladba alba z roku 86, 8,36minutový skvost o tom, jak tě drogy dělají podivným.

3. Cypress Hill: Insane In The Brain

Žádný seznam písní o drogách se neobejde bez alespoň jedné rapové skladby. Jistě by se dalo vyjmenovat nespočet dalších, od White Lines (Don't Do It) od Grandmaster Flash And The Furious Five po Addiction od Kanye Westa nebo každá druhá píseň od Snoop Dogga. Velký hit Insane In The Brain od Cypress Hill je tedy pouze zástupcem nesčetných amerických hiphopových písní, které se tematicky točí kolem užívání různých drog.

4. Guns'n'Roses: Mr. Brownstone

Brownstone je (nebo byl) slangový výraz pro heroin. Píseň, která je na albu Guns'n'Roses Appetite For Destruction, napsali dva kytaristé kapely Slash a Izzy Stradlin, když seděli ve Stradlinově bytě a povídali si o tom, jak moc oba v té době trpěli závislostí na heroinu.

5. Miami Yacine: Kokaina

Žánr Deutschrap je také plný písní o drogách a jednou z nejznámějších je určitě Kokaina od člena KMN Gangu Miami Yacine, se kterou v roce 2016 obrátil Deutschrap naruby. KMN Gang v té době spojoval atmosféru Balkánu s atmosférou francouzských banlieues, kombinoval dancehall, trap a pop a s oblibou vyprávěl příběhy, jako je tento o kvetoucím byznysu s omamnými látkami.

6. Jimi Hendrix: Purple Haze

Jasně, Jimi Hendrix: když v roce 1970 zemřel, byl silně závislý na drogách. Nezemřel však na předávkování, ale udusil se zvratky ve spánku poté, co předtím požil vysokou dávku prášků na spaní a alkoholu. Píseň Purple Haze je nejen jednou z nejslavnějších drogových hitovek vůbec, ale je také považována za jednu z nejlepších kytarových písní všech dob.

7. Amy Winehouse: Rehab

Osobní a nesmírně tragický drogový příběh Amy Winehouse je zdokumentován lépe než u kterékoli jiné popové hvězdy. Nadané zpěvačce bylo pouhých 27 let a mnoho z nich bojovala se závislostí na drogách. Píseň Rehab je o tom, že odmítla jít na odvykací kúru, což jí důrazně doporučovala nejen její rodina, ale i nahrávací společnost. A měla je poslechnout, protože o pět let později byla Winehouse mrtvá, zemřela na otravu alkoholem. Měla 4,16 promile.

8. Falco: Ganz Wien

Sotva existuje jazyk, ve kterém by se dalo zpívat o drogách tak skvěle jako v rakouské němčině, přesněji řečeno ve vídeňštině. A jedním z těch, kteří to zvládli obzvlášť dobře, byla samozřejmě vídeňská superstar par excellence: Falco. Jeho píseň Mutter, der Mann mit dem Koks ist da (Matko, muž s koksem je tady), kterou vydal dva roky před svou smrtí, byla drogovým songem a hitem zároveň, ale svým nicneříkajícím techno beatem je téměř neposlouchatelná. Mnohem lepší je Falcova dřívější drogová píseň Ganz Wien z jeho prvního alba Einzelhaft (samovazba) z roku 1982, v níž obviňuje své rodné město z problémů s heroinem. Velmi pěkná je také coververze písně od Der Nino aus Wien.

9. Georg Danzer: War das etwa Haschisch?

A protože poslouchat písničky o drogách ve vídeňském nářečí je opravdu zábavné, přinášíme vám další: "War das etwa Haschisch?" Georga Danzera z roku 1977 - znovuobjevený zasvěcený tip na písničky o drogách. Nejkrásnějším veršem je však tento text: "Nikdy nechodím na párty, protože se na nich vždycky nudím." (I never go to parties/because I'm always bored at parties). Tak jednoduché, tak geniální. etwa Haschisch?

10. The Ramones: I Wanna Be Sedated

A nakonec další klasika od punkových ikon Ramones. Jejich I Wanna Be Sedated z roku 1980 je také skvělá drogová píseň - jak už název napovídá. Mimochodem, kolegové z časopisu Rolling Stone ji v roce 2004 zvolili jednou z 500 nejlepších písní všech dob, a to na 144. místě.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best