Home  /  ESQUIRE MAN  /  Jiří Výmola: Nedělám grillz jen pro rappery

Jiří Výmola: Nedělám grillz jen pro rappery

Když Jiří Výmola uviděl před pěti lety na Ibize videoklip známého rappera, hned ho zaujaly jeho grillz. V Česku nic podobného nikdy neviděl a jak posléze zjistil, nikdo u nás grillz ani nevyráběl. To znělo jako dobrý byznys plán...
25.10.2022
Text: Marek Hlava
Foto: Benedikt Renč

Kategorie: Business

Jiří Výmola (Yo Grillz) @yo_grillz

Výrobce grillz, šperkař  

S kamarádem Draganem založil firmu Yo Grillz a kovové násady na zuby postupně zdokonaloval. Mezitím se zlaté grillz staly hodně populární na rappové scéně a patří mezi nejdiskutovanější šperky posledních let.

Děláte grillz i pro někoho jiného než pro rappery a jejich fanoušky?

Teď už ano. Běžně se stává, že za mnou přijde maminka se synem, že by chtěl zlatý zub. A jedné holčičce jsem dělal zlatou násadu v pěti letech, měla grillz jako dárek, když šla do první třídy. Viděla ho u nějakých zpěváků a moc po něm toužila.

Jak jste se ke grillz dostal?

Před pěti lety jsem na Ibize viděl klip rappera Tekashiho 6ix9ine, kde jezdí v drahých autech a měl v puse grillz. Dost mě to zaujalo. Říkal jsem si, že tohle bude hit a za chvíli to bude chtít každý. Ptal jsem se, kdo to vyrábí v Česku nebo na Slovensku. Nikdo. Pro celou Evropu, pro stovky milionů lidí, byli dva výrobci. Takže jsem do toho šel.

Jak se o vás umělci dozvěděli?

Začátek je nejtěžší. Založíte si Instagram, máte dvacet sledujících... Ale potom stačí, když vás někdo známý označí na svém profilu. Na Instagramu mi pomohl britský rapper, který má osmdesát milionů views na Youtube. To potom jde samo.

Vyrábíte i jiné šperky?

Kompletně všechny, některé hodně drahé s diamanty i jinými kameny. Letos dělám myslím největší prsten, který v Česku a Slovensku vznikl. Má mít 900 až tisíc diamantů. A to bylo hodně těžké.

Pro koho jste ho dělal?

Pro Rytmuse. Vyrobil jsem první verzi, která měla dvacet gramů a Patrik mi řekl, že chce dvakrát větší. Takže je obří, hodně náročná práce.

Dostáváme se k technice výroby. Jak jste vlastně získal know-how?

Obcházel jsem pražské zlatnické firmy, ale každý mi řekl: „Bohužel, nevíme, jak se to vyrábí, to se nikde nevyučuje." Takže jsem musel jít zubařskou cestou. Jedna paní mě naučila dělat otisky zubů a to, jak se vylejí sádrou. Tak se dělají keramické zuby.

Asi budete manuálně zručný, když něco začnete vyrábět, máte úspěch.

Občas jsem nemotorný, ale zručný určitý způsobem asi jsem. Ale to podle mě není to zásadní. Pokaždé jsem začínal od nuly a chtěl dělat něco jinak, než ostatní. Když dokážete najít potřebu zákazníka a to potřebu uspokojit, automaticky budete prodávat.

Co je pro vás vrcholem vaší kariéry?

Asi to, že z vesničky u Uherského Hradiště jsem se přesunul do Prahy, kde mám v centru prodejnu na prostoru 120 m2 a chodí ke mně hvězdy showbyznysu.

Co velkého plánujete do budoucna?

Pracuju na zdravotnickém robotovi. Je to hodně komplikovaná záležitost, ale pokud se povede, každý ho bude chtít. Nic podobného neexistuje.

Co bude ten robot dělat?

To vám zatím nemůžu říct. Ale je to něco, co používáme všichni každý den. Dělám na tom s vedoucími katedry na ČVUT.

Kandidujete letos na Esquire Mana. Co ve 21. století definuje muže?

Nedokážu úplně definovat, jaký je, protože každý chce být nějakým způsobem zajímavý a jedinečný.

Co pro vás znamená úspěch?

Dosáhnout svých snů a udělat svou rodinu šťastnou.

Co vám zaručeně rozpumpuje krev v žilách?

Když na něčem pracuju a nedaří se to podle mých představ. A to bývá často, protože jsem věčně se vším nespokojený a ve všem hledám chybu. Málokdy se stane, že řeknu: Tohle je přesně, co jsem chtěl.

Za co se vyplatí připlatit?

Za kvalitu. S nápadem.

Jaká je poslední rada, kterou jste někomu dal?

Ani se nesnažím lidem radit. Říkám jim vlastní názor, svůj podhled na věc a ať si z toho vezmou svoje.

Co jste dělal v poslední době úplně poprvé?

Dneska mi poprvé v životě česala slečna obočí. Na focení pro Esquire.

Posloucháte rozum, nebo instikt?

Instikt.

Kde nacházíte vnitřní klid?

Na Jižní Moravě, uprostřed lesů na Smraďavce v oblasti Buchlovic. Máme tam chatku, kde není nic slyšet, jen ptáci. Když už toho mám v Praze moc, tak volám domů - půjčte mi na víkend klíčky.

Co ráno uděláte jako první?

Bohužel zapnu telefon. A je to hodně brzo ráno, poslední dva roky mám problémy se spánkem. Ať je to neděle nebo Vánoce, vstávám v sedm ráno.

Bojíte se něčeho?

Že nesplním své cíle, své poslání. Nejsou to jen grillz, šperky, ale mám nějakou představu, kde chci být za deset let, co chci udělat pro lidi ve svém okolí.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best