Home  /  ESQUIRE MAN  /  Pavol Dendis: Muž dnes ustupuje ze své toxické maskulinity

Pavol Dendis: Muž dnes ustupuje ze své toxické maskulinity

Pavol Dendis je úspěšným módním návrhářem z Bratislavy. Reálnými prvky moderního oděvu jsou v jeho vnímání symbolismus, tradice a udržitelnost. A na jeho práci je to vidět. Inspiruje se mytologií, duchovním životem, ale také folklórem svého rodného kraje Oravy.
09.10.2022
Text: Marek Hlava
Foto: Benedikt Renč

Kategorie: Fashion

Pavol Dendis @dendis_official

módní návrhář 


Na čem právě teď pracujete?

Dělám na kostýmech pro Slovenské národní divadlo a věnuju se novým kolekcím, které půjdou ven na podzim a před Vánoci. Ale nejvíc se soustředím na divadlo, je to pro mě nová zkušenost.

Jak se poznamenaly poslední nejisté roky na vaší tvorbě?

Vše se téměř zastavilo. Ale momentálně bych řekl, že už zase jedeme po covidu naplno. Možná se toho dělá trochu méně, trochu jinak, ale podle mě je to pro celý módní byznys jen dobře.

Jaký je vrchol vaší dosavadní kariéry?

Snad to bude ta opera, protože to je tři sta kostýmů pro Slovenské národní divadlo. Což je hodně a velmi se těším. Z minulosti těžko říct... Celkově bych řekl, že každá nová zkušenost je lepší než ta předcházející.

Jaká je první věc, kterou ráno uděláte?

Zkontroluju telefon.

Jaký je muž 21. století?

Otevřený, má respekt k ostatním lidem a dalším pohlavím. Ustupuje ze své chlapské, toxické maskulinity.

Co pro vás znamená úspěch?

To je velká část mého života, jsem "success drive" osoba. Znamená úspěch mezi kamarády, v rodině, díky němu se vždy dokážu naladit na nový projekt, vždy se znovu postavit na ulici.

Měla by být práce zábava, nebo povinnost?

Oboje. Produkuje nějaký zisk, na kterém je člověk finančně závislý, a zároveň je to věc, kterou dělá každý den, takže musí s ní být v pohodě. Někdy vás baví víc, někdy míň, ale mělo by to být vyvážené.

Co vám zaručeně rozpumpuje krev v žilách?

V dobrém slova smyslu je to cvičení, kterým se vždy vybudím do nového dne. V tom špatném nevyžádaná, nevhodná kritika. A také lidská hloupost a nerespekt k druhému.

Za co se vyplatí připlatit?

Za kvalitu a za dosáhnutí cíle nebo snu.

Co je podle vás v životě nejdůležitější?

Vztah s rodinou. Ten definuje i to, jaké další vztahy budete mít do budoucna.

Jakou poslední radu jste dal?

Myslím, že to bylo mojí asistence: vždy se zaměřuj na sebe a podívej se na svůj vlastní osobní a finanční profit ze situace. A pokud se v ní necítíš komfortní, nedělej to. Jsi mladá a ještě bude hodně situací, do kterých tě život dotlačí.

Je něco, k čemu jste byl dotlačený vy, i když jste to nechtěl dělat?

Samozřejmě. Někdy jsem byl zákazníky tlačený na hranici svých možností, i přes ní a ve finále jsem nebyl s výsledkem a celým procesem spokojený. Někdy je zdravé říct na začátku nebo v průběhu: to nedávám, skončeme to.

Posloucháte spíš rozum, nebo instinkt?

Počítám, kalkuluju, takže rozum. Možná je to u umělce překvapení, ale mně musejí věci vždy dávat smysl. Někdy však neposlechnu sám sebe a jdu do risku.

Při čem nacházíte klid?

Procházky se psem, čas s ním. Případně cesty z Bratislavy, kde mám byznys, na Oravu za rodinou. A také při běhu.

Po čem na konci dne toužíte nejvíc?

Abych rychle usnul.

Je něco, čeho se bojíte?

Tmy. A ticha. Mám na mysli mezilidské ticho, když se mi někdo neozývá. Já nepálím mosty a nechci ztrácet lidi, na které jsem navázaný.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best