Home  /  Lifestyle  /  10 věcí, které by muži měli vědět o menstruaci

10 věcí, které by muži měli vědět o menstruaci

Aby již nešlo o tabuizované téma, měli by být i muži seznámeni s nejdůležitějšími fakty o menstruaci.
11.09.2023
Text: Sarah Thiele
Foto: Getty Images

Je několik věcí, o kterých byste měli vědět. Jednou z nich je politika. Měli byste být schopni vyjmenovat alespoň nejdůležitější ministry - ano, i když se o politiku nezajímáte. Podobně je to s menstruací. Kromě toho, že menstruace může být někdy docela politická, měli byste znát tvrdá fakta - koneckonců menstruuje polovina lidstva. Nevědět o tom v roce 2022 už prostě není vůbec sympatické, a proto se to menstruujícím nelíbí. Přinášíme vám rychlokurz menstruace, který vám objasní nejdůležitější otázky.

1. Menstruační krev ve skutečnosti není krev

Tady to začíná. Menstruační krev je vlastně pouze z poloviny krev. Druhou polovinu tvoří odloučená děložní sliznice, poševní tekutina a neoplozené vajíčko, které se vylučuje během menstruace. Menstruační krev proto není vždy tak červená, jako by například kapala z rány. Její barva se pohybuje od světle červené po hnědou. Vědomosti pro nerdy: Hladinu estrogenu lze určit podle barvy.

2. I během menstruace je možné otěhotnět

Kolikrát vám bylo řečeno, že během menstruace se kondomy používat nemusí? Určitě se to už někdy stalo, že? Pokud během menstruace máte nechráněný pohlavní styk, můžete otěhotnět. Mnohé menstruující ženy to samy nevědí. Pokud dojde k ovulaci krátce po menstruaci, může teoreticky dojít k otěhotnění, pokud se nepoužívá hormonální antikoncepce. Spermie mohou v pochvě přežívat až šest dní. Oops. V otázce antikoncepce se proto vždy řiďte vlastní hlavou.

3. Menstruací začíná nový cyklus

Takže zde je další lekce týkající se cyklu: Cyklus má 21 až 35 dní. Plodná fáze je zhruba v první polovině a vede k ovulaci, tj. fázi v měsíci, kdy je menstruující osoba plodná - to je jen maximálně šest dní. Nový cyklus začíná vždy znovu prvním dnem menstruace, a proto můžete také otěhotnět. Kruh se tak uzavírá. Doslova.

4. Menstruační bolest může být srovnatelná s infarktem

To zjistil v roce 2016 profesor John Guillebaud z University College v Londýně. Lékař se pak přimlouval za to, aby se menstruační bolesti dostaly do centra pozornosti vědy stejně jako jiné nemoci. Menstruující ženy nepřehánějí, když si stěžují na bolest. Lidé, kteří trpí tak silnou bolestí, jsou totiž zvyklí na zcela jinou úroveň bolesti, což může být nebezpečné u jiných zdravotních problémů, protože například příznaky nejsou brány vážně.

5. Silná bolest není normální

Protože menstruace je tabu, jsou ženy a dívky zvyklé na bolest a další závažné vedlejší účinky, jako je zvracení, migrény apod. Často to však není tak normální, jak se předpokládá. V mnoha případech stojí za silnými menstruačními křečemi jiná onemocnění, například endometrióza. Endometrióza je jedním z nejčastějších gynekologických onemocnění, ale bývá diagnostikována velmi pozdě - protože bolesti při menstruaci jsou považovány za normální. Ženy a dívky trpící endometriózou mají výrůstky, které obvykle prorůstají mimo děložní dutinu do okolních orgánů a tkání. Postižení se často dozvědí diagnózu až po letech, kdy poprvé vyhledali lékařskou pomoc.

6. Sex během menstruace může pomoci zmírnit křeče

Při opravdu normální bolesti břicha může pomoci sex, láhev s horkou vodou nebo orgasmus. Orgasmus zmírňuje nápory křečí. Kromě toho se během vyvrcholení uvolňuje hormon oxytocin, který dokáže zázraky proti bolesti.

7. Hloupé hlášky o menstruaci jsou nepřijatelné

Jakýkoli hanlivý výrok o menstruaci, například „Co je s tebou? Máš menstruaci?“ je prostě nepřijatelné. Tečka.

8. Jak moc menstruace skutečně krvácí

Přestože menstruace často vypadá jako potoky krve, za celou dobu jejího trvání obvykle ztratíte pouze 30 až 60 ml krve. Tedy tolik, kolik se vejde do malého šálku na kávu. Opravdu, člověk by přísahal, že to bylo víc.

9. Nejen ženy menstruují

Proč tady pořád mluvíme o menstruačním cyklu? Protože nejen ženy menstruují. Menstruovat mohou i lidé jiného pohlaví, například translidé nebo nebinární osoby.

10. Každá menstruující osoba je ráda, že má na toaletě odpadkový koš

Milí lidé, kteří nemenstruují: malý odpadkový koš na toaletě nám velmi usnadňuje život. A je opravdu sexy, když máte pro návštěvníky i menstruační potřeby. Není nic hezčího než být osvícený a ohleduplný. Vůbec nic.

Článek vyšel v originále na Esquire.de

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best