Home  /  Lifestyle  /  5 nejdražších whisky na světě

5 nejdražších whisky na světě

Cennější než zlato.
10.11.2022
Text: Mario Mirschberger
Foto: Getty Images

Whisky je destilát pro všechny milovníky. Kvalitní pití není jen lihovina, je to vůně, aroma, kus historie. A stejně jako u všech znaleckých kousků i zde existují cenové rozdíly, které se pohybují od regálu v supermarketu až po exkluzivní aukci v Sotheby's. Whisky už není jen destilát. Některé vzácné láhve jsou přísně limitované, někdy dokonce jedinečné a absolutně unikátní sběratelské kousky. Ne každý je však může sbírat, protože jejich ceny jsou nesmírně vysoké. Nejdražší whisky na světě mohou dosahovat sedmimístných částek v eurech a být více než půl století staré. Představujeme pět nejexkluzivnějších, nejušlechtilejších a nejdražších whisky na světě.

1. Macallan 1926 Fine & Rare

Tato luxusní single malt whisky je v současnosti držitelem rekordu v ceně nejdražší whisky na světě. Jedná se o whisky, která byla destilována v roce 1926 a stáčena do 40 lahví ze sudu číslo 263 v roce 1986. Pouze 14 z těchto lahví bylo opatřeno klasickou etiketou Fine & Rare. Zbývající lahve se staly uměleckými edicemi nebo byly ručně malovány. Nejdražší láhev s etiketou Fine & Rare však byla vydražena za neuvěřitelných 1,7 milionu eur (asi 42 milionů korun).

2. Macallan 1926 Michael Dillon

Druhá nejdražší whisky na světě je vlastně úplně stejná jako ta nejdražší. Jediný rozdíl je v designu obalu. Tento jedinečný kus ručně namaloval irský umělec Michael Dillon. Ilustrace zobrazuje Easter Elchie House společnosti Macallan, dominantu této světoznámé značky whisky. Tato vzácná láhev whisky se vydražila v aukční síni Christie's za celých 1,35 milionu eur (přibližně 33 milionů korun).

3. Yamazaki 55 let

Yamazaki 55 je směs vzácných single maltů. Její složky byly destilovány v roce 1960 pod dohledem zakladatele Suntory Shinjiro Toriiho a poté zrály v dubových sudech Mizunara a v roce 1964 byly destilovány pod dohledem druhého master blendera Suntory Keizo Saji a poté zrály v sudech z bílého dubu. Tato whisky je nejstarší lahví v historii domu Suntory. Přísné limitované množství je navíc jedním z důvodů, proč je tato whisky tak cenná. V samotném Japonsku se prodalo 100 lahví. Whisky byla vydražena v aukční síni Bonhams v Hongkongu za přibližně 670 000 eur (téměř 17 milionů Kč).

4. Karuizawa 52 Jahre Zodiac Rat Cask

Název této mimořádně vzácné whisky může znít trochu zvláštně. Ve skutečnosti však na hrdle láhve visí řezba ve tvaru malé krysy. Označuje rok 1960, kdy byla whisky lahvována ze sudu číslo 5627 - rok krysy. Mimochodem, dřevo na tuto řezbu pochází ze samotného sudu číslo 5627. To samo o sobě přináší přidanou hodnotu. Čtvrté místo mezi nejdražšími whisky na světě má však i jiné vysvětlení: Karuizawa 52 Years Zodiac Rat Cask byla stáčena do pouhých 41 lahví a palírna whisky zavřela své brány v roce 2001. Pro jednoho asijského sběratele měl tento fantastický příběh hodnotu 430 000 eur (přes 10 milionů korun).

5. Dalmore 62 let

Pro 62letou whisky The Dalmore vybral mistr Richard Paterson čtyři různé druhy whisky z let 1868, 1878, 1926 a 1939. Dnes je tato směs nejdražší, jakou kdy tato tradiční palírna prodávala. Do lahví bylo stočeno pouhých dvanáct lahví. V aukci společnosti Sothebys byly nabízeny lahve číslo dvě a číslo pět, které byly rovněž pokřtěny jako The Mackenzie a The Cromarty. Každá z těchto dvou lahví se prodala za nebývale vysokou cenu 299 000 eur (asi 7,5 milionů korun).

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best