Během spánku si dobíjíte baterky. Tělo a psychika si odpočinou, zážitky se zpracují a imunitní systém se posílí. Spánek je jednou ze základních lidských potřeb. Proto se důsledky nedostatku spánku projevují ve všech oblastech života. Co se ale přesně děje, když nespíte?
1. Nedostatek spánku způsobuje nesoustředěnost
Příliš málo spánku snižuje vaši koncentraci. Nemůžete se soustředit. Je těžké plnit úkoly a dělat správná rozhodnutí. Možná budete mít dokonce problémy s hledáním správných slov v rozhovorech. Je to proto, že přetížený mozek již nedokáže přepínat mezi krátkodobou a dlouhodobou pamětí.
2. Vzrůstá ochota riskovat
Podle studie Curyšské univerzity se lidé, kteří trpí nedostatkem spánku, častěji rozhodují riskantně. Zajímavé je, že účastníci studie sami sebe nehodnotili jako ochotnější riskovat. Často si totiž ani sami nevšimnete, jak moc vás nedostatek spánku ovlivňuje.

3. Dochází k poškození buněk a ke vzniku nemocí
Univerzita v Surrey ve své studii ukázala, jak nedostatek spánku ovlivňuje zdraví. Pokud účastníci studie spali během týdne pouze šest hodin nebo méně, došlo k narušení vylučování hormonů ve 24hodinovém rytmu, což narušuje lidské vnitřní hodiny. V důsledku toho se buňky v celém těle hůře regenerují, imunitní systém je oslaben a stres se hůře kompenzuje, což může vést k mnoha onemocněním.

4. Více zapomínáte
Kromě sociálního chování ovlivňuje nedostatek spánku psychiku i jinak: snižuje se kapacita paměti, člověk se rychle stává podrážděným a nesoustředěným. Deprese také úzce souvisí s nedostatkem spánku. Nedostatek spánku může vyvolat depresivní nálady. Lidé, kteří trpí depresí, často špatně spí, což je začarovaný kruh.
Kolik spánku potřebujeme?
Spánek je individuální. Dospělí potřebují sedm až devět hodin spánku za noc - až na výjimky. Ve výzkumu spánku se již šest hodin považuje za "málo spánku". To, zda jste se dostatečně a dobře vyspali, poznáte podle toho, že jste během dne plní energie a cítíte se vyrovnaně. Všímejte si sami sebe během dovolené: Po kolika hodinách spánku vstáváte odpočatí bez budíku?
Spánkové poradny často přirovnávají účinky příliš krátkého spánku k účinkům alkoholu: kdo spí méně než šest hodin několik nocí po sobě, je ve stavu, jako by mu v krvi kolovalo promile alkoholu, čímž se zhoršuje rychlost reakcí, úsudek a paměť.
5. Nedostatek spánku nás činí sobeckými
Když málo nebo špatně spíme, jsme méně ochotní pomáhat druhým. Vyplývá to z nové studie Kalifornské univerzity. U účastníků studie byly po probdělé noci zřetelné změny v mozku. Právě ty oblasti mozku, které nám umožňují soucítit a chápat potřeby druhých, byly méně aktivní než obvykle. Naštěstí tento efekt není trvalý - po dobrém spánku byla empatie a vstřícnost stejně výrazná jako předtím. Dopřejte si tedy kvalitní spánek, vaše tělo i vaši bližní vám za to poděkují.
S těmito triky se konečně dobře vyspíte
Masky na spaní zabraňují přístupu světla do očí a podporují tak vlastní produkci spánkového hormonu melatoninu, který tělu pomáhá rychleji usnout.
Špunty do uší vám pomohou uvolnit se a spát celou noc navzdory okolnímu hluku.
Přípravky s kozlíkem lékařským jsou relaxační, nenávykové, a proto se doporučují více než prášky na spaní.
Meditační aplikace nebo ASMR vás unaví a umožní vám snadno usnout.