1. Maso nechte odležet
Dáváte maso z lednice rovnou na gril? Špatně! Grilované pokrmy - kromě ryb a drůbeže - nechte půl hodiny odležet při pokojové teplotě. Pokud se studené jídlo položí přímo na uhlíky, zvenku se rychle upeče, ale uvnitř je stále napůl syrové. A výsledek? Nahoře huj a dole fuj. Tedy na povrchu krásně ugrilované a uvnitř syrové.
Mimochodem: Pro přímé grilování je vhodný vysoký žár (220-280°C); menší kousky se pokládají rovnou nad žhavé uhlíky na rošt. Střední teplota (180-220°C) je vhodná pro nepřímé grilování, pokrm se neumisťuje přímo nad žhavé uhlíky.
2. I váš grilovací rošt potřebuje péči
Většina lidí oplachuje pánev po každém vaření. Pokud jde o grilovací rošt, mnozí se řídí jinou strategií: grilují dál na zbytcích z předešlého grilování. To se ale nedělá! Na marinádách a jiných zbytcích se brzy začnou množit nejrůznější bakterie a čerstvě ugrilované potraviny se na ně budou lepit. Gril je nejlepší čistit bezprostředně po každém grilování. Pro vás a vaše hosty přece jen to nejlepší!
3. Méně je více
Maso grilované při příliš vysokých teplotách bývá vysušené. Rozdělte si gril na teplejší a chladnější zónu: Horká zóna je určena k tepelné úpravě - nezapomeňte: nemusí být rozpálená na maximum - a zóna s nepřímým žárem slouží jako parking plocha pro hotové kusy či přípravu zeleniny, žampionů nebo grilovaného sýra.
4. Stop propichování
Stručně řečeno: Nikdy maso před upečením nepropichujte vidličkou ani nekrájejte. Míru propečení je nejlepší určit pomocí teploměru na maso. Jediné, čeho mučením vidličkou dosáhnete je, že z masa vyteče šťáva a vaše drahocenné grilované jídlo se nešťastně vysuší.
5. Pivo je tu jen proto, aby uhasilo vaši žízeň
Plameny šlehají příliš prudce a vy je rádi hasíte pivem? Někdo vám řekl, že s ním můžete grilovaným pokrmům dodat extra chuť? To je bohužel nesmysl. Vaše snaha tak maximálně rozvíří popel. A ten nelze považovat za aromatickou látku. Kromě toho prudce snižujete teplotu grilování. Lepší bude, když své lahůdky zaparkujete do odpočinkové zóny a necháte teplotu klesnout samovolně.
6. Příliš mnoho otáčení
Pokud maso obracíte příliš často, může se rychleji vysušit. A také se vám nevytvoří pěkný otisk roštu. Když na něj ještě občas přitlačíte, vymačkáte z večeře poslední zbytky šťávy. Platí pravidlo, že maso a steaky obracejte maximálně čtyřikrát, klobásy pouze jednou. Bon Appétit!