Home  /  Lifestyle  /  6 tipů, jak mluvit o nevěře ve vztahu

6 tipů, jak mluvit o nevěře ve vztahu

Přiznat se k románku je pravděpodobně jeden z nejnepříjemnějších rozhovorů, které můžete vést.
17.04.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Paramount

Měl jste románek, byl jste nevěrný. Hloupost, žárlivost, nuda, podráždění nebo příliš mnoho skleniček. Ať už byl důvod jakýkoli, prostě se to stalo. Citový svět je jako jízda na horské dráze. Je to směs euforie, viny a studu. Ego je posíleno, ale zároveň se objevují výčitky svědomí a otázka, zda se k nevěře přiznat, nebo o ní raději pomlčet. V průměru až jedna třetina svého partnera alespoň jednou podvedla. Většina žen uvádí jako důvod, že jejich partner není dostatečně pozorný. Dalším důvodem, na který si stěžují, je nedostatek komunikace. Muži si sice také stěžují na nedostatek komunikace, ale nevěru zdůvodňují především touhou po uspokojivějším sexu.

Podvádění může vyjádřit, že ve stávajícím vztahu už nejste šťastní, ale může mít i opačný účinek a jasně ukázat, že v tomto vztahu chcete nadále zůstat. Někdy se otevřenému rozhovoru o nevěře nevyhnete. Zvláště pokud druhá osoba již tuší, že se něco děje. Jestliže už jednou taková myšlenka vznikne, nebudete schopni se z této situace vylhat. Na otázku, zda se má člověk k nevěře přiznat, nebo ji zatajit, nemůžeme dát jednoznačnou odpověď. Ale pokud tak učiníte, doufejme, že vám tento článek pomůže vysvětlit druhému člověku, co se stalo, a také vést potřebný rozhovor o stavu vztahu.

6 tipů, jak mluvit o partnerské nevěře

Zhluboka se nadechněte a jděte na to. Hodně štěstí.

1. Neprotahujte nejistotu, mluvte o nevěře přímo

Právě jste se rozhodli. Pak není důvod protahovat nepříjemnosti. Čím rychleji si uděláte pořádek v myšlenkách, tím lépe. Diskuze s přáteli nebo známými by se měly konat až ve chvíli, kdy je u toho přítomen ten, o kterého se jedná. Pokud nejprve dlouze diskutujete s přáteli a pak do toho teprve zasvětíte dotyčnou osobu, málokdy to dopadne dobře. Rychle totiž vznikne podezření, že všichni už to vědí - kromě podvedené osoby. Nikdo nechce být předmětem pomluv. To, že jste ani na chvíli nezaváhali nad potřebou vyjasňujícího rozhovoru, je prvním krokem k férovosti.

2. Žádné výmluvy pro nevěru

Ano, existuje mnoho různých důvodů pro zálet. Pokud se ke svému přešlapu přiznáte, nevyhnutelně vyvstane otázka, proč jste to udělali. To je důležitý moment, protože to je jádro věci. Vyvolávat v druhém člověku pocit viny je špatná taktika. "Nikdy nemáš čas, nechceš sex nebo se kvůli tobě cítím nechtěná". To může být pravda, ale ten druhý vás nepodvedl. Vy jste měli úlet. Takže raději "cítila jsem se zanedbávaná, mé potřeby nebyly naplněny, cítila jsem se sama". Co chybělo, že k tomu vůbec došlo? Jedině tak se dá situace změnit. Pokud toho druhého zahltíte obviněními, jako by to byla jeho vina, dojde jen k dalšímu zranění.

3. Vzít si z aféry ponaučení

Z každé situace se lze poučit. Jak již bylo zmíněno, můžete si uvědomit, že takhle dál žít nechcete nebo že jste neviděli, co doma máte. Promluvte si o tom, proč nechcete ztratit druhou osobu a jak se změníte k lepšímu. Jak chcete, aby se problémy vyřešily? Co jste ochotni udělat, abyste toho dosáhli? "Všechno" není odpověď, je to jen fráze. "Beru rande a schůzky vážně, mluvím o tom, co mě trápí, a chci znát tvůj názor nebo chci vědět, co by mělo jít lépe v posteli" by byly možné odpovědi. Upřímnost není zárukou záchrany vztahu, ale může konverzaci trochu uvolnit. Když se přemůže prvotní hněv.

4. Žádné extrémní kroky k odčinění aféry

Ze své podstaty vyplývá, že když se chcete udobřit, zacházíte do extrémů. Stane se z vás fanatik, který se neustále omlouvá nebo dává nečekaně štědré dary (zejména pokud jste nikdy předtím nic takového neudělali). Vaše nervózní pokusy vymazat incident z partnerovy paměti se mohou obrátit proti vám a jen zvýší podrážděnost a zoufalství. Po rozhovoru a přiznání následuje podle očekávání nejprve slzavé údolí. Aktivismus spočívající v uskutečnění toho dlouho plánovaného výletu do New Yorku nebo v tom, že konečně budete moci každý večer nosit domů kytici květin, bude mít zcela jistě opačný účinek.

5. Vyrovnat se s aférou vyžaduje čas

Prostorový, ale určitě i určitý fyzický odstup bude na každodenním pořádku. Rozhovor nestačí. Chce to prostor na rozmyšlenou a prostor na to, aby zklamání a slzy mohly volně proudit. Záplava pozornosti druhého člověka pak o tento prostor připraví. Přiznali jste se k nevěře, prozřeli jste a nastínili, co chcete změnit. V angličtině se říká: The ball is in his/her court. Nyní je řada na druhé straně, aby reagovala. Není na vás, abyste partnera tlačili do odpovědi nebo rozhodnutí. Tohle musíte vysedět. Je však také v pořádku navrhnout přibližný čas, kdy si opět sednete. Možná je třeba nejdříve vše znovu nastartovat a přestavět. Někdy to může vést k pevnějšímu a delšímu vztahu.

6. Odpuštění je možné a možná je vztah po aféře přesto na konci

Odpustit nevěru je možné. Neznamená to však, že vztah může být zachráněn. Když vám někdo odpustí, nedělá to proto, aby vám prokázal laskavost, ale pro sebe. Připravte se na to, že vaše chyba mnohé zničila a že druhý člověk už s vámi nechce být. I to by pro vás pak bylo poučením, které by si z toho odnesete.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best