Home  /  Lifestyle  /  7 tipů, jak získat více energie

7 tipů, jak získat více energie

Táhne vás mlhavé počasí dolů, nebo máte jen odpolední útlum? Tyto kroky to pomohou změnit.
10.11.2022
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

1. Méně kávy

Stresový hormon adrenalin umožňuje našemu tělu lépe zvládat nebezpečné situace. Právě tento hormon uvolňuje káva - i když jen sedíme u počítače nebo si v neděli čteme noviny. Když adrenalinová vzpruha ustoupí, tělo reaguje vyčerpaně, unaveně, bolestmi hlavy nebo podrážděností. Důsledek? Máte chuť na další kávu - a začarovaný kruh začíná nanovo. Stále se nemůžete vzdát kávy? Pak se řiďte následujícími tipy pro konzumaci kávy bez stresu.

2. Příliš netopte

Pořádně zapnout topení, protože se rádi cítíte útulně ve svých čtyřech stěnách: V zimách, kdy nebyla energetická krize, to bylo normální. Horko vás však může uspat. Při určité teplotě tělo myslí na příjemné chvíle a je připraveno usnout. Proti tomu pomáhá čerstvý vzduch a pravidelné větrání.

3. Pravidelný spánkový rytmus

Základ spánkového rytmu: Vždy choďte spát a vstávejte ve stejnou dobu. Zpočátku to může být nezvyklé a neobvyklé, ale z dlouhodobého hlediska to pomáhá dostat tělo do rutiny a udržet tak stálou hladinu energie.

4. Výživoví pomocníci pro relaxaci

Vybírejte potraviny s nízkým glykemickým indexem, jako jsou celozrnné obiloviny, luštěniny a místní zelenina a ovoce, a také dostatek potravin bohatých na bílkoviny a zdravé tuky. Tyto potraviny vyrovnávají hladinu cukru v krvi a udržují vás dlouho syté a aktivní.

5. Žádná zbytečná rozhodnutí

Co si dnes vezmu na sebe? Co si dám k snídani? Mám jít běhat, do posilovny nebo si vzít den volna? Snažte se od sebe odvést co nejvíce rozhodnutí pomocí konkrétních týdenních plánů. Napište si do diáře, kdy půjdete na jógu, místo abyste se rozhodovali spontánně. Večer předtím si nachystejte oblečení a v neděli si třeba uvařte večeři na pondělí. Pevné rutinní postupy vám pomohou mít více energie na věci, které v životě nemůžete předvídat.

6. Neseďte příliš dlouho

Ať už jste doma nebo v kanceláři, pravidelně vstávejte a protřepávejte celé tělo. Příliš mnoho sezení škodí vašemu duševnímu zdraví a způsobuje únavu. Možná si také můžete dopřát cvičení jógy u pracovního stolu jako aktivní přestávku? Ať už se rozhodnete jakkoli: Pouhých 15 minut cvičení denně vám pomůže zvýšit hladinu energie a náladu.

7. Zastavte kolotoč myšlenek

Máte také vnitřního kritika, který k vám promlouvá přísným hlasem? Neustálé trápení se nad věcmi nebo přemýšlení o detailech, kterých si nikdo kromě vás nevšimne, může být velmi frustrující a únavné. Zastavte věčný kolotoč myšlenek a nedumejte: raději si častěji připomínejte, jaké jsou vaše silné stránky a co se vám na sobě líbí. Pokud na sebe nebudete příliš přísní, projdete životem uvolněněji a fit - a to nejen na podzim.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best