Home  /  Lifestyle  /  8 důvodů nevěry a podvádění

8 důvodů nevěry a podvádění

Podle studie existuje osm důvodů nevěry a podvádění - sex je až na sedmém místě.
26.10.2022
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Zjištění, že vás partner podvedl, zasáhne každého jako úder do žaludku. Mnozí se propadají do prázdna a myšlenkový kolotoč se točí stále rychleji. Vždy se do popředí dostává jedna otázka: Jak mohlo dojít k takovému hrubému porušení důvěry?

V mnoha případech neexistuje pouze jeden důvod, který vedl ve vztahu k nevěře. Studie Marylandské univerzity to podle všeho potvrzuje.

Láska je složitá - stejně jako nevěra. Toto jsou její důvody

Tři američtí vědci z University of Maryland, Indiana University a Stony Brook University spojili své síly a provedli online průzkum, aby zjistili, co vede lidi k nevěře. Za tímto účelem bylo dotazováno téměř 500 osob, které alespoň jednou podváděly. V 77 otázkách chtěli zjistit pouze motiv - a je zajímavé, že jen velmi málo záletů mělo něco společného se sexem. V množství odpovědí se týmu podařilo identifikovat osm klíčových motivů.

Vztek

Typickým motivem nevěry je potlačený hněv vůči partnerovi. Obvykle již došlo ke konfliktu nebo k ostré hádce. Důvodem však může být i podvádění, a v takovém případě se uplatní princip „já ti ukážu“ nebo „něco za něco“.

Zvyšování sebevědomí

Pokud lidé v každodenních vztazích postrádají ocenění a potvrzení druhé osoby, může to mít fatální následky. Druhým nejčastějším důvodem, proč lidé podvádějí, je podle studie nedostatek sebeúcty. „Chtěl jsem se cítit lépe“, „Dalo mi to pocit nezávislosti“ - to jsou některé z odpovědí, které lidé v této studii uvedli.

Pocit nedostatku lásky

Dalším důvodem k aféře nebo úletu je podle respondentů pocit nejistoty ohledně toho, co cítíte k osobě, se kterou jste ve vztahu. Z odpovědí například vyplynula klíčová věta: „Nevěděl jsem, jestli je to opravdu ten pravý člověk pro mě.“ Výzkumný tým zjistil, že ti, kteří podváděli kvůli nedostatku lásky, se častěji snažili o publicitu své aféry. Lidé chodili do restaurace nebo do kina, kde je viděli ostatní. Tajné schůzky a úniky zde byly běžnější. Líbání na veřejnosti a jiné veřejné projevy náklonnosti byly častější u lidí, kteří byli motivováni nedostatkem lásky a chtěli si zvýšit sebevědomí. Měli jen malé obavy, že budou přistiženi, a někteří si tajně přáli, aby aféra praskla. To by potom představovalo východisko ze stávajícího vztahu, zdůvodňovali.

Co je to vlastně „my“?

Podle studie, pokud není ve vztahu jasně sděleno a definováno, jak vážně to obě strany s partnerstvím myslí, zvyšuje to zřejmě pravděpodobnost, že jedna osoba bude jezdit po dvou kolejích. Existuje pocit, že se nemusíte vázat nebo že „teoreticky“ žádný vztah neexistoval.

Touha po změně

Na vztazích je třeba pracovat a někdy se do nich vkrádá nuda, monotónnost a nedostatek rozmanitosti. To otevírá cestu k novému dobrodružství. Dotazovaní uváděli také tyto důvody. Jiní však pravděpodobně nepochopili základní koncept monogamního vztahu, protože pro ně byla v popředí touha po mnoha sexuálních partnerech.

Odmítnutí

Pokud máte pocit, že se ke svému partnerovi (už) nemůžete dostat, nebo se cítíte citově a fyzicky odmítnuti, je pravděpodobnější, že budete vyhledávat blízkost jiné osoby. Mnoho respondentů tak jako důvod své nevěry uvedlo výroky typu: „Můj partner byl citově odtažitý“ nebo „nedovolil mi se sblížit“.

Sexuální touha

Sex je pro nevěru charakteristický, ale ne vždy je hlavním důvodem. A odpovědi lidí, kteří již podváděli, ukazují: Pokud člověk pociťuje nedostatek sexuálního života v partnerství, je pravděpodobnost, že bude podvádět, mnohem vyšší. Pokud jde o sexuální aktivity v milostných vztazích, respondenti uvedli, že na prvním místě je líbání (86 %) a mazlení (72 %). Něco, co lidé vnímají jako intimnější než skutečný sex. K pohlavnímu styku došlo v 53 procentech případů.

Příležitost

Příležitost dělá zloděje, nebo v tomto případě podvodníky. Jako osmý motiv podvádění studie označila situační, psychickou situaci, které nahrávalo přílišné množství alkoholu nebo nadměrný stres. Pokud se naskytla příležitost, většinou šlo o vztah na jednu noc. „Když lidé podváděli kvůli hněvu, nedostatku lásky nebo rozmanitosti, byly jejich aféry delší, zatímco ti, kteří byli motivováni situací, měli kratší aféry,“ uvedl výzkumný tým.

Nevěra je komplikovaná

Těchto osm důvodů nevedlo jen k záletům. Určily také délku a intenzitu afér. To platilo zejména pro ty, kteří podváděli kvůli nedostatku lásky a zanedbávání. Jeden z deseti románků dokonce přerostl ve vážný vztah. Skupina účastníků studie Marylandské univerzity byla přehledná a tvořila jen zlomek všech nevěrníků. Přesto se ukazuje, že aféra nebo vztah na jednu noc není jen o sexu. I když v tom hraje roli neuspokojivý sexuální život, jde o víc. Hluboká nespokojenost se sebou samým a se vztahem hraje stejnou roli jako to, že vás partner „nevidí“. Zda se má člověk k nevěře přiznat, záleží na každém člověku.

Pouze třetina účastníků studie přiznala, že podváděla. Ženy se přiznávaly častěji než muži. Určitě existují výhody i nevýhody. Pokud to však uděláte, měli byste být připraveni odpovědět na otázku „proč“. Dlužíte to osobě, které jste ublížili, a také sami sobě. Protože pokud jste si důvody neanalyzovali sami, uděláte stejnou chybu znovu. 21,8 % odpustilo svému partnerovi milostný poměr s někým jiným a zůstalo s ním. 28,3 procenta se o něm nedozvědělo vůbec. Znalost „proč“ je důležitá pro vyrovnání se se vztahem nebo pro odpuštění.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best