Vše je otázkou míry uvážení, a to platí i pro úsilí běžce. Uběhnout maraton je těžké. A pak je tu otázka "Myslíš to vážně?". Do této kategorie spadá běh na 300 kilometrů, který vyžaduje takové převýšení, že máte pocit, že se můžete dotknout nebe. Běh v extrémním horku pouštním pískem nebo při -20 stupních po ledu od vás bude požadovat úplně všechno. Stejně tak běh džunglí, kde se vám kvůli vlhkosti špatně dýchá - vždy s vědomím, že váš další krok může vést na jedovatého hada. Vítejte ve světě brutálních ultraběhů.
Tyto ultramaratony jsou považovány za nejtěžší na světě.
A my jsme přitom spokojeni, už když uběhneme jedno kolo! Tyto běhy nemají s joggingem nic společného. Mají co do činění s absolutní vůlí a schopností vydat ze sebe víc, než se zdá být v lidských silách.
1. Jungle Marathon
Uběhnout jeden maraton je vyčerpávající, ale hned šest? Na šesti etapách se běžci potýkají s 254 kilometry v džungli, včetně přechodu bažin a řek, kde číhají anakondy, kajmani a piraně. Výraz "běžet jako o život" tu dostává zcela nový význam. Účastníky Maratonu džunglí jihoamerickým deštným pralesem pronásledují jaguáři, budí je opice a koušou mravenci. Aby to nebylo málo, na účastníky čekají pavouci, komáři, štíři a pijavice. Pokud vás neodradí ani to, pak možná neuvěřitelně vysoká vlhkost, kvůli které musíte pít obrovské množství vody.
2. Yukon Arctic Ultra
Máte to rádi vychlazené? Můžete mít, když se zúčastníte Yukon Arctic Ultra v Kanadě. Účastníci se pohybují v extrémních a někdy až děsivých mrazech. Některé trasy jsou kvůli všemu sněhu tak měkké, že postup je pomalý a 700 kilometrů do cíle se zdá být nekonečných. Přežít zde je úspěch sám o sobě, protože teploty se pohybují v průměru mezi -12° a -25 °C. Každá chyba je potenciálně smrtelná, stejně jako zapomnětlivost. Každý účastník totiž musí za sebou na saních táhnout vlastní vybavení a jídlo. Podchlazení, omrzliny a vyčerpání jsou vysokou cenou za medaili.
3. Dragon’s Back Race
Závod ve Walesu ve Velké Británii se jmenuje "Dračí hřbet", protože trať vede po ostrých horských svazích, které připomínají hřbet draka. Závod trvá pět dní a je třeba urazit vzdálenost 300 kilometrů. Některá stoupání dosahují výšky až 15 000 metrů, takže za příznivého počasí je z vrcholu nádherný výhled. Musíte však bojovat, abyste je viděli. Ovce, které se vám pletou do cesty, jsou tím nejmenším problémem. Každý závod dokončí jen polovina běžců. Zbytek se probojovává drsným a především neznačeným terénem, mokrem a chladem. První závod se konal v roce 1992 a trvalo 20 let, než se konal další.
4. Grand Raid Reunion
Ti, kteří mají problémy se závratěmi ve výškách, by měli Grand Raid Reunion vynechat. Trasa měří 164 kilometrů po ostrých sopečných skalách. V jednu chvíli prudký déšť, vzápětí hustá mlha a k tomu extrémní horko, které od běžce vyžaduje opravdu nadlidské výkony.
5. Tor des Géants
Tor des Géants je závod pro masochisty. TDG, zkráceně "brány", se obávají i zkušení ultraběžci a statistiky hovoří jasně: 336 km, 24 000 m stoupání, 25 horských průsmyků nad 2 000 m - jen 50 procent z nich dokončí. Rekordní čas je tři dny. Podmínky jsou často hrozivé. Představte si mráz a silné poryvy, které se vás snaží z hory odfouknout. Déšť, sněžení, kroupy, hromy, blesky a dlouhé temné noci. Pak je tu ještě nedostatek spánku a halucinace, protože ti nejlepší běží nonstop! Plusy: zažijete východy slunce, noci plné hvězd, údiv, vztek, strach, zoufalství, slzy i radost.
6. La Ultra
V oblasti, kde nejsou všude ani zpevněné cesty, se koná jeden z nejbrutálnějších závodů. La Ultra vede přes indický Himálaj. Přezdívka tohoto závodu je "The High". Kromě extrémní nadmořské výšky musí běžci překonat 333 km za necelých 72 hodin a musí se vypořádat s nebezpečím výškové nemoci, která může v krajním případě vést až ke smrti a "zfetování". Na cestě do cíle je třeba zdolat tři pětitisícové průsmyky. Výhled však za ten pot a bolest stojí. Možná...
7. Spartathlon
Spartathlon v Řecku je vrcholnou zkouškou fyzické síly a vytrvalosti a jedním z nejprestižnějších ultras na světě. Zde se vydáte po stopách legend. Tento 246 km dlouhý závod z Atén do Sparty dokončí pouze 40 % závodníků. Tempo je rychlé a příležitostí k odpočinku je málo, protože závod musí být dokončen během 36 hodin.
8. Marathon de Sables
Písek, písek a nic než jemný písek. To je to, co čeká na každého při tomto maratonu přes Saharu. Šest etap měří 240 kilometrů a je třeba je zvládnout během sedmi dnů. Jeden den je přestávka. Kromě toho si účastníci musí nést na zádech zásoby. Před spalujícím horkem, které v některých dnech dosahuje až 50 stupňů, je nic nechrání.