Home  /  Lifestyle  /  Bývalý komorník krále Karla vám poradí, jak správně jíst croissant

Bývalý komorník krále Karla vám poradí, jak správně jíst croissant

Myslíte si, že jste měli v dětství dobrou rodinnou výchovu? Grant Harrold, bývalý komorník britské královské rodiny, se na sociálních sítích dělí o své tipy, jak se správně chovat u stolu.
17.02.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Grant Harrold pracoval pro královskou rodinu v letech 2005 až 2011 - mimo jiné pro současného krále Charlese a královnu Camillu v jejich domácnosti v Highgrove House. Dnes si říká " kouč královských etikety" a školí další zaměstnance domácností ve Velké Británii.

Na svých účtech na sociálních sítích si říká The Royal Butler a pravidelně nahrává videa, ve kterých ukazuje, jak správně jíst a pít. Jedno z jeho moudrých slov: Mléko se dává do čaje až nakonec, jen děti dostávají mléko jako první.

Jak správně krájet sýr

Podle Harrolda platí i pro pití z plastové láhve zásada dítěte: vůbec ne. Koneckonců dospělí už nejsou krmeni z láhve. Zajímavá je i jeho poučka, že ze sýra se neukrajuje od špičky, ale vždy jen ze stran. Věděli jste to? Nebo je vám to úplně jedno?

Plánované nehody


Každé video s královským komorníkem má stejnou formu: začíná oslovením "Dámy a pánové", zaujímá vzpřímený postoj a nasazuje vážný výraz. Pak následuje poměrně samozřejmá rada ohledně stolování a chování u stolu, po níž následuje ironický výraz obličeje se zdviženým obočím.

Občas se mu stane nějaká nehoda - samozřejmě záměrně -, když se s vámi dělí o svá moudra o správném chování. Pak drží telefonní sluchátko vzhůru nohama nebo jeho, jak říká, "královský" jezevčík olizuje sklenici se šampaňským.

Pečivo se půlí

Nejvíce se v médiích diskutovalo o Harroldově videu, v němž vyzývá své příznivce, aby k snídani snědli pouze jeden croissant nebo mini pečivo. V komentářích jsou lidé šokováni tím, že mohou sníst jen jeden kousek: "Takže jeden kousek za druhým, ne?" ptá se někdo.

Harroldovy followers znepokojuje i to, že se o své sušenky musí nutně podělit: Podle odborníka byste ji měli nejprve nabídnout lidem ve svém okolí. "Bojím se, že nejdřív něco nabídnu ostatním a nakonec mi nezbude nic pro sebe," píše se pod příspěvkem. Budete si tedy muset v budoucnu koupit několik croissantů, abyste mohli vždy jeden nabídnout kolegům v práci, než se do něj sami zakousnete? Zjevně ano.

A sendvič k obědu prosím jezte nožem a vidličkou: "Dámy a pánové, nezapomeňte, že takový pěkný sendvič může být docela velký a my nejsme anakondy," říká královský komorník a dodává: "Nikdy nepoužívejte ruce - pokud ovšem nejste Fred Flintstone nebo třeba sup.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best