Home  /  Lifestyle  /  Cestování v roce 2023 podle National Geographic

Cestování v roce 2023 podle National Geographic

25 cestovatelských destinací pro rok 2023 podle National Geographic. Od Via Appia Antica po řecké přírodní divy.
08.11.2022
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Do konce roku 2022 zbývá ještě pár týdnů, ale mnozí už začali snít o tom, jaké cesty podniknou v novém roce, a sestavují virtuální seznamy míst, která chtějí objevit, výstav a památek, které chtějí navštívit, jídel, která chtějí ochutnat, a oblečení, které si chtějí zabalit. Možností je nepřeberné množství a pro ty, kteří si nevědí rady s tím, jak zkombinovat množství měst a zemí, je tu seznam destinací sestavený časopisem National Geographic, rozdělený do kategorií kultura, příroda, dobrodružství, komunita a rodina, který navrhuje nejzajímavější varianty pro každý styl cestování se zaměřením na ekoturistiku, udržitelnost a inkluzivní cestování.

Je zde Švýcarsko, země proslulá čokoládou, lyžařskými sjezdovkami a pěší turistikou; Ghana se svou fascinující historií, která je pro mnohé stále neznámá; Nový Zéland nabízející několik vysněných míst pro outdoorové dobrodružné sporty; ale také Busan, druhé největší město Jižní Koreje. Ti, kteří jsou unaveni obvyklými destinacemi, mohou prozkoumat Dodekanéské ostrovy; divočinu Skotské vysočiny; Milwaukee ve Wisconsinu; Via Appia Antica nebo biodiverzitu Botswany.

Zde je 25 cestovatelských destinací pro rok 2023 podle National Geographic:

Kultura

Jestliže je pro vás dovolená jako pro nového Indiana Jonese synonymem pro proniknutí do kultury, mezi archeologickými nálezy, památkami, historií a různými relikviemi je jedno místo, o kterém jste jistě snili, že ho za svůj život uvidíte: Egypt. Od Abydosu, královského pohřebiště prvních faraonů, až po nedávno obnovenou Avenue of the Sphinxes v Luxoru, je zde mnoho míst, která můžete obdivovat, ale od listopadu přibylo nové místo, které stojí za to vidět. Je jím Grand Egyptian Museum (GEM), areál o rozloze 500 000 m2 na pokraji pyramid v Gíze, který bude obsahovat 24 000 m2 stálé výstavní plochy, včetně všech Tutanchamonových zlatých pokladů. Zůstanete-li na východě, proč se nezastavit u jeskyní Longmen v čínské provincii Che-nan, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO? V nesčetných jeskyních ve vápencových útesech vysoko nad řekou Yi je ukryto více než 100 000 postaviček věnovaných buddhismu, vytesaných převážně mezi 5. a 8. stoletím našeho letopočtu. Z Číny do Koreje je to jen kousek. Cíl cesty? Pusan, druhé největší jihokorejské město, které je proslulé jak svými horami a plážemi, tak prestižním Mezinárodním filmovým festivalem v Pusanu a výrobou craftového piva z fazolí a chmele. Na Západě se naopak nabízí dva kulturní výlety: Charleston ve Spojených státech a Via Appia Antica v Itálii. Největší město Jižní Karolíny má tu výhodu, že je lehce přístupné pěšky a nabízí typickou venkovskou kuchyni, ale od 21. ledna budou moci ti, kteří se pro něj rozhodnou, navštívit také International African American Museum a seznámit se s příběhy Afričanů zotročených pro práci na plantážích i s příběhy národa Gullah Geechee, který dodnes žije podél pobřeží Atlantiku od Karoliny po Floridu a udržuje některé africké tradice svých předků. Úplné ponoření do historického, archeologického a architektonického dědictví Itálie nabízí Via Appia Antica se svou 2300letou historií. Byla navržena v roce 312 před Kristem s cílem rychle spojit Řím s Capuou pro přesun vojsk na jih během druhé Samnitské války a později byla prodloužena až do přístavu Brindisi, čímž bylo zajištěno přímé spojení s Řeckem, Východem a Egyptem.

Příroda

National Geographic zve všechny, kdo touží uniknout z města a ponořit se do přírody obklopené pouze flórou, faunou a čistým vzduchem, aby si do svého cestovatelského sešitu zapsali Big Bend National Park, odlehlou a vyprahlou část západního Texasu, která je domovem více druhů kaktusů než kterýkoli jiný národní park, a také savců a ptáků; Scottish Highlands, která je proslulá svou strohostí, snadno narazíte na stáda ovcí a památky vhodné pro Instagram; a Botswanu, jihoafrickou zemi plnou rozsáhlých národních parků a rezervací, které nabízejí speciální zážitky, jako jsou týdenní kurzy sledování stop zvířat a dovednosti přežití v buši. Ti, kteří chtějí zůstat na starém kontinentu, se mohou rozhodnout pro Azorské ostrovy. Toto sopečné souostroví, známé také jako Havaj Evropy, leží uprostřed Atlantiku asi tisíc kilometrů od pobřeží Portugalska a skládá se z devíti velmi odlišných ostrovů, které jsou však proslulé pozorováním velryb, horkými prameny a oceňovanými programy udržitelného rozvoje. Mezi dlouholetými lídry v oblasti udržitelného cestovního ruchu nelze nezmínit Slovinsko, které odjakživa nabízí turistům širokou škálu ekologických výletů a kombinuje sportovní aktivity, jako je cyklistika, s gastronomickými pobyty, během nichž mohou ochutnat typické pokrmy.

Dobrodružství

Pokud si dovolenou představujete tak, že pořád spíte, dopřáváte si dobré jídlo nebo se maximálně koupete v moři, pak těchto pět destinací není pro vás. Například Choquequirao vyžaduje dobré plíce a trénované nohy. Toto incké naleziště patří k nejodlehlejším v peruánských Andách a je vhodné pro milovníky trekingu, kteří dokáží překonat 18 kilometrů strmých cest potřebných k přístupu k rozsáhlému komplexu chrámů, teras a plošin. Díky pěti národním parkům a osmi národním památkám si i milovníci outdoorových aktivit, kteří se rozhodnou pro Utah, budou moci vybrat ideální místo, kde si užijí sport a nová dobrodružství. Nejoblíbenější? Zion National Park, známý svými velkolepými kaňony, 30 mílemi nových tras pro horská kola a 40 mílemi turistických stezek. Mezi výlety, které se vyplatí přidat dobrodružným a sportovně založeným lidem, patří také rakouské Alpy, oblíbená mekka lyžařů, turistů, horolezců a jednodenních návštěvníků. Pokud vás vzdálenosti neděsí, radíme vám koupit si letenku na Nový Zéland. Ještě lepší je Queenstown, město na břehu jezera s asi 15 000 obyvateli, které ožívá turisty, kteří se sem hrnou na lyže, pěší túry nebo cyklistické výlety Queenstown Trails Trust. Milovníci oceánu, potápění a mořského života by naopak měli zamířit do mexického Revillagigedo National Park, kde se nachází největší koncentrace tropické mořské megafauny na kontinentu, od žraloků kladivounů po keporkaky, díky čemuž si vysloužil přezdívku mexické Galapágy.

Komunita

Plánujete výlet s přáteli? Sbalte si kufr do Ghany, kde "je vždycky něco pestrého, hlučného nebo barevného", a můžete vyrazit na nákupy do Akkry, centra módy západní Afriky. Hledáte něco méně chaotického? Vyzkoušejte Dodekanéské ostrovy, jako jsou Leros, Patmos a Kos, s krásným výhledem na moře a směsicí řeckých, římských, osmanských a italských vlivů, které zanechaly stopy ve všem od architektury až po jídlo. Milovníci hor se mohou rozhodnout pro Albertu. Tento region Kanady je proslulý přírodními divy, jako je Athabasca Glacier a Banff National Park, a jeho rozlehlé prérie se střídají s moderností měst, kterým dominuje sklo a ocel, jako jsou Calgary a Edmonton. Pokud zůstaneme v Severní Americe, město, které stojí za to prozkoumat, je Milwaukee, kde se natáčel kultovní televizní seriál Happy Days. K zajímavostem patří muzeum Harley-Davidson, rušná čtvrť Deer District, prohlídka historické čtvrti Third Ward, bývalé průmyslové čtvrti plné cyklistických stezek, a Milwaukee Public Market s řemeslným pivem. Pěší turistika nebo projížďka na kajaku podél řeky je nutností. Posledním tipem na zajímavou dovolenou je fascinující Laos s buddhistickými kláštery a malebnými výhledy na řeku Mekong.

Rodina

Cestování s rodinou je jednodušší, pokud máte k dispozici včas jedoucí vlaky, nádherné hory, chutné sušenky a dokonce i čokoládový výlet ve stylu Wonky jako ve Švýcarsku. Plus? Cenově výhody, jako je Swiss Family Card, železniční průkaz, který umožňuje všem mladším 16 let cestovat zdarma nebo s 50% slevou. Další zajímavou trasou pro rodiče i děti je San Francisco Crosstown Trail, která se v délce téměř 17 mil vine diagonálně městem, od jeho jihovýchodního cípu až po severozápadní cíp. Mezi nimi se nacházejí zahrady, kopce, městské ulice a malebný výhled na slavný most Golden Gate. Pokud jsou vaše děti fanoušky Disneyho filmu Encanto, pak si sbalte kufr do Kolumbie, abyste objevili jihoamerickou zemi bohatou na biologickou rozmanitost, kde můžete obdivovat Sierra Nevada de Santa Marta , nejvyšší pobřežní pohoří planety; méně prozkoumané pohoří Perijá; národní park Tayrona na karibském pobřeží. Aktivita, kterou můžete podniknout jako rodina? Pozorování ptáků. Nemáte rádi ptáky, ale mořské želvy jsou pro vás neodolatelné? Na Trinidadu a Tobagu jich můžete potkat stovky, zejména v období hnízdění od března do srpna, kdy se na pobřeží země vyskytuje odhadem 6 000 až 10 000 želv. Pokud se vám nechce podnikat tak dlouhou cestu, zaletěte si do anglického Manchesteru, sídla slavného fotbalového klubu Manchester United, kde se v létě 2023 otevře Factory International, nový kulturní prostor navržený architektonickým studiem Rema Koolhaase.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best