Home  /  Lifestyle  /  Chcete lépe spát? Pak jezte tyto potraviny

Chcete lépe spát? Pak jezte tyto potraviny

Hluboký a klidný spánek je důležitý pro celkovou pohodu. Správná strava vám může pomoci lépe spát.
30.03.2023
Text: Josef Šlaich
Foto: Esquire UK

Vypínejte včas televizi a mobilní telefon, meditujte a čtěte si - správná spánková hygiena může přispět ke klidnému spánku. Rozhodující však může být i to, co jíte nebo pijete. A nemusí to být vždy jen známé medové mléko: Vědci zjistili, že dobrý spánek mohou zajistit i jiné potraviny.

Melatonin pro spánkový rytmus

Hormon melatonin má v tomto procesu zásadní význam. Jedná se o poselskou látku, která reguluje náš denní a noční rytmus. Když se setmí, hladina melatoninu se automaticky zvýší. A vy tomu můžete svému tělu pomoci. Aby se melatonin vůbec mohl tvořit, potřebuje tryptofan - esenciální aminokyselinu - a také vitamin B3, hořčík a vitamin B6. Následující potraviny vám mohou pomoci lépe usnout a ráno se probudit svěží.

Banány

Banány jsou snadno stravitelné a bohaté na draslík, hořčík a tryptofan. Pomáhají vašim svalům uvolnit se. A pomáhají vám dobře spát. Mimochodem, zelená zelenina, jako je špenát, mangold a hrášek, je také dobrým zdrojem hořčíku.

Vejce

Domněnka, že vejce jsou nezdravá, je dávno překonaná. Nyní víme, že zdroj bílkovin nejen pomáhá hubnout, ale může také přispívat ke klidnému spánku - částečně díky tryptofanu.

Třešně

I když si třešně hned nespojíte s dobrým spánkem: obsahují melatonin - a mohou tak podpořit vaše tělo a denní a noční rytmus. Pokud zrovna není sezóna třešní, může být dobrou alternativou višňová šťáva.

Celozrnné výrobky a luštěniny

Zdrojem hořčíku jsou komplexní sacharidy, například v celozrnných výrobcích. Poskytují také dlouhotrvající pocit sytosti, který pomáhá dobře spát. Luštěniny, jako je čočka a cizrna, jsou také bohaté na tryptofan a vitamin B6, takže jsou dobrým pomocníkem při usínání.

Ořechy

Ořechy jsou nejen dobrým zdrojem bílkovin a rozumnou svačinkou mezi jídly, ale také vítanou podporou, pokud jde o spánek. Pistácie a vlašské ořechy se doporučují zejména proto, že obsahují melatonin, i když v malém množství.

Mléčné výrobky

Nemusíte se vzdávat ani starého dobrého medového mléka: Mléčné výrobky totiž také obsahují tryptofan, a mohou tak fungovat jako urychlovač spánku. Pozor však na sýry: fondue může tížit žaludek a mít přesně opačný účinek.

Načasování je klíčové

Mimochodem, spánek neovlivňuje jen to, co jíte, ale také jak a kdy to jíte. I když nás obrovské porce jídla ihned po jídle uspí, nezajistí hluboký a klidný spánek, protože tělo je příliš zaměstnáno trávením.

Je lepší jíst menší porce. A to už ke snídani. Ranní konzumace jídla bohatého na bílkoviny stabilizuje hladinu cukru v krvi a podporuje tvorbu melatoninu v pozdějších fázích dne - což následně zajišťuje dobrý spánek. Poslední jídlo byste měli sníst přibližně dvě až tři hodiny před spaním.

Pokud však máte krátce před spaním ještě hlad, měli byste něco sníst - protože jít spát hladový rozhodně neusnadňuje usínání. V takovém případě může pomoci několik oříšků, miska jogurtu nebo banán.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best