Home  /  Lifestyle  /  Chcete se ubytovat ve vesmírném hotelu? "Vesmírná odysea" se brzy stane skutečností
Vesmírná odysea

Chcete se ubytovat ve vesmírném hotelu? "Vesmírná odysea" se brzy stane skutečností

Hotel Voyager Station bude prvním hotelem na oběžné dráze Země. Na první dovolenou ve vesmíru byste se tak mohli vypravit již v roce 2025.
30.06.2022
Text: Josef Šlaich
Foto: Getty images

Dovolená ve vesmíru se stane skutečností dříve, než se očekávalo. Začátkem tohoto týdne oznámila společnost Orbital Assembly Corporation plány na vybudování dvou vesmírných stanic, které by poskytovaly ubytování turistům. Projekt zahrnuje dvě stanice, stanici Pioneer, která pojme 28 osob, a mnohem větší stanici Voyager s kapacitou 400 osob. Zatímco otevření stanice Voyager bylo stanoveno na rok 2027, podle dalších informací by stanice Pioneer měla být v provozu již v roce 2025.

O vesmírné turistice se mluví už dlouho, ovšem jako o budoucích projektech výstředních miliardářů. To vše se před několika lety zdálo být nesmírně vzdálené. Projekt společnosti Orbital Assembly Corporation (OAC), "první velké vesmírné stavební společnosti", nám však ukazuje, jak blízko jsme k tomu, abychom mohli zaletět na dovolenou do vesmíru.

Pohled na orbitální stanici připomíná film "2001: Vesmírná odysea". A není to náhoda, protože jeden z architektů zodpovědných za projekt, Tim Alatorre, se nechal inspirovat slavným filmem Stanleyho Kubricka.

Hotel Voyager Station je místem splněných přání všech, kteří o cestě do vesmíru někdy v životě snili. Pokud bude realizován (a to "pokud" je samozřejmě nutné, protože financování hotelu je stále nejasné), bude se jednat o první hotel ve vesmíru.

Vesmírná stanice bude umístěna na nízké oběžné dráze ve výšce 300 až 1 000 km nad povrchem Země a bude navržena tak, aby vytvářela různě se měnící umělou gravitaci. To znamená, že se hosté nebudou vznášet ve stavu beztíže, ale budou se také moci držet nohama pevně na zemi.

Voyager Station

Vesmírná turistika s veškerým pozemským komfortem

Největší člověkem vytvořená stavba ve vesmíru by mohla být podpůrnou základnou pro kosmické agentury. Turisté, kteří se zde rozhodnou ubytovat a prožít nejúžasnější zážitek svého života, se však nemusejí obejít bez všech myslitelných vymožeností. Vily, apartmány, posilovna a koncertní sál.

Zapomeňte na kóje a lyofilizovanou stravu, na kterou jsou astronauti zvyklí. V hotelu Voyager Station najdete vše, co potřebujete k pohodlnému pobytu. V první řadě se můžete těšit na velké obytné prostory. Mluvíme o vilách o rozloze 500 metrů čtverečních se třemi ložnicemi, kuchyní a celkem 16 lůžky, které si lze pronajmout na týden nebo měsíc a které si lze i koupit. Pro osamělé cestovatele nebo páry jsou k dispozici apartmány o rozloze 30 m² s vlastní koupelnou.

Plánují se i další společné rekreační prostory, například tělocvična s basketbalovým hřištěm pro hru v nulové gravitaci a běžeckou dráhou s výhledem na Zemi, kino a dokonce i koncertní sál, kde - jak Voyager oznamuje - "budou hrát ti nejlepší hudebníci na Zemi". K dispozici bude také Sky bar a luxusní restaurace, kde si můžete objednat čerstvé pokrmy. Zboží i lidé budou na základnu dopravováni díky novým vesmírným transportérům, jako je ShapeShipTwo společnosti Virgin Galactic nebo Space X CrewDragon Elona Muska. 

Kolik bude pobyt ve vesmíru stát?

Výše nákladů na dovolenou ve vesmíru zatím nebyla stanovena. Webové stránky však ujišťují, že "nejsou přehnané, jak byste mohli očekávat". Zážitek jistě nebude dostupný pro každého, protože se k němu přidají i náklady na cestu do hotelu. Jedno je však jisté: dovolená v hotelu Voyager Station rozhodně bude jako z jiného světa.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best