Koncem června se uskutečnil první komerční let kosmické lodi SpaceShipTwo VVS Unity, Galactic 01, který zahájil skutečný turistický byznys ve vesmíru. Tato zpráva přichází jen několik dní poté, co americká pobřežní stráž oznámila tragickou smrt pěti pasažérů ponorky OceanGate, kteří zahynuli během vyhlídkové plavby do hloubky 3800 metrů, aby prozkoumali vrak Titaniku. Zdá se, že výběr turistických cílů, které jsou pro člověka nedosažitelné nebo alespoň notně nebezpečné, je oblíbenou zábavou miliardářů; dotýkají se vrcholu Mount Everestu, zkoumají méně známá místa Antarktidy a nyní dokonce pozorují Zemi z vesmíru. Zdá se nemožné si myslet, že dovolená v kůži astronauta by mohla být odpočinková, přesto kouzlo extrémní turistiky stále přežívá jakoukoli tragédii.
Cesta lodi SpaceShipTwo VVS Unity posloužila především k dokončení některých výzkumů a na palubě se nacházel téměř výhradně italský tým: Walter Villadei, plukovník italského letectva, Angelo Landolfi, podplukovník a lékař italského letectva, a Pantaleone Carlucci, inženýr a výzkumný pracovník Národní rady pro výzkum. Po dokončení jejich cesty předpokládá program společnosti Virgin Galactic v prvním srpnovém týdnu start lodi Galactic 02, který je určen pro soukromé osoby a jenž umožní těm nejodvážnějším absolvovat suborbitální let v ceně 450 000 dolarů za letenku s odletem z kosmodromu v Novém Mexiku. To je značný cenový rozdíl ve srovnání s výpravou na ponorku Titan, která stála pět pohřešovaných osob po 250 000 dolarech, i s tím, co se požaduje od těch, kteří se chtějí odvážit na vrchol Everestu, kolem 46 000 dolarů, nebo na K2, okolo 39 000 dolarů.
Cena, kterou je třeba zaplatit, aby bylo možné se na tyto výlety dostat, je stejně vysoká jako nebezpečnost zážitku, což je možná jeden z aspektů, který činí tyto výlety tak obohacující pro ty, kterým se podaří se na ně dostat. Kromě toho, že si miliardáři mohou dovolit tak drahou dovolenou, milují riziko; podle studie The personality traits of self-made and inherited millionaires, kterou loni zveřejnil Institut pro ekonomický výzkum v Berlíně a univerzita v Münsteru, je vyšší tolerance k riziku jedním z hlavních rysů spojených s lidmi s nejvyššími příjmy na světě. Jak studie vysvětluje, "narcismus, jeden z nejvýraznějších rysů bohatých jedinců, souvisí s větší ochotou riskovat", což je vlastnost ještě výraznější u self-made milionářů a miliardářů, tedy těch, kteří získali rekordní bohatství, aniž by ho zdědili. Studie šla dokonce tak daleko, že ukázala, že "čím více byli jedinci self-made a tolerantnější k riziku, tím vyšší bylo jejich bohatství".
Technologický pokrok umožnil, že expedice, které kdysi sloužily výhradně k výzkumu, se staly pro člověka zdánlivě bezpečnějšími a rozšířily trh s extrémní turistikou do té míry, že se z ní stala prosperující oblast: podle zpráv Mezinárodní antarktické asociace se od roku 2014-15 do roku 2019-20 celkový počet příjezdů na antarktický kontinent zdvojnásobil z 26 na 55 tisíc, přičemž je třeba mít na paměti, že let na jižní pól s přenocováním na jižním pólu stojí 65 000 dolarů, přestože po příletu ani nemůžete vystoupit z letadla. Rezervovat si dovolenou na nejchladnějším místě světa je nyní jednoduché - plavbu na ledoborci, jako je například Ruta40, s cenou přes 30 tisíc eur na osobu, lze prakticky objednat jedním kliknutím -, ale rizika takového zážitku nevyváží veškerý komfort, který brožury garantují. A krása pro ty, kteří se rozhodnou riskovat život zaplacením přemrštěných částek, spočívá právě v tomto.