Home  /  Lifestyle  /  Cože, vůně se nemají uchovávat v koupelně?

Cože, vůně se nemají uchovávat v koupelně?

Z těchto šesti mýtů o parfémech se můžeme poučit všichni.
23.03.2023
Text: Leonard Pack
Foto: ddp

Bez parfému ani ránu. Lidé jsou schopni vnímat asi bilion různých vůní. Nejraději máme líbivé vůně v lahvičkách. Pokud zvolíme správný parfém - mohou působit i jako afrodiziakum - a také nám už nejednou spravily náladu. Ale věděli jste, že s parfémy můžete hodně věcí udělat špatně? Úkol číslo jedna, najít správnou vůni pro správnou příležitost a pro správnou osobu, je ve skutečnosti jen polovina úspěchu. O parfémech a jejich používání koluje mnoho mýtů, které jsme vždy brali za bernou minci. Jsou to však naprosté nesmysly. Naštěstí máte nás. Objasníme vám nepravdivá fakta o vůních, z nichž některým jste pravděpodobně léta věřili. You can thank us later.

6 mýtů o parfémech, kterým všichni uvěřili

Ano, přiznat si chybu bolí. Ale ne tak bolestivě, jako když svou vůni už dlouho skladujete a používáte špatně. Z těchto šesti parfémových mýtů se můžeme všichni přiučit:

Mýtus č. 1: Parfémy se mají třít mezi zápěstími

Stříknout na vnitřní zápěstí a pak elixír pěkně rozetřít mezi vnitřní pravou a levou dlaní, tak jsme se to naučili. Nechceme vám kazit vzpomínky na dětství, pokud vás tenhle postup učili rodiče. Ale my musíme! Protože tahle voňavkářská praxe je mýtus a navíc dost hloupý. Pak vůni ani nemusíte používat, nebo ji můžete rovnou vyhodit. Protože: Pokud si vnitřní zápěstí třeme o sebe, abychom parfém rozetřeli po obou stranách, na krátký okamžik krásně a intenzivně voní - a pak vonět přestane. Tímto postupem se vůně zničí. Je lepší ji nastříkat a pak nechat volně rozvinout!

Mýtus č. 2: Pravidlo 5 bodů

Většina lidí stříká vůni na pět konkrétních míst na těle: dva střiky na vnitřní stranu obou zápěstí, jeden střik na levou stranu horní části krku, jeden na pravou a poslední závěrečný jde na zadní stranu krku. Na jednu stranu jsou tato místa dobře zvolená a ne náhodou, protože právě tam se nejlépe rozvinou. Na druhou stranu to může být i docela nebezpečné, protože hormonální proudy, které tudy probíhají, mohou být ovlivněny složkami vysokých dávek parfémů. Lepší je nastříkat si parfém na oděv!

Mýtus č. 3: Parfémy se nemohou znehodnotit?

Parfémy se nemohou zkazit? Jaký hloupý mýtus - ano, mohou! Stejně jako všechny kosmetické výrobky mají i parfémy přirozenou dobu použitelnosti. Ta však neběží tak rychle jako u potravin v lednici. Přesto byste měli svou oblíbenou vůni vypotřebovat a neskladovat jako uhlí ve sklepě. Pravidlo zní: většina parfémů má průměrnou dobu trvanlivosti mezi jedním a třemi lety - a po pěti letech byste již vůni neměli používat. A my se stejně divíme, kdo vydrží tak dlouho používat jeden flakón.

Mýtus č. 4: Parfémy voní stále stejně

Dobrá, všechny ostatní mýty, kterým jste (a ano, i my) dosud věřili, si můžeme odpustit. Ale že parfémy nevoní vždy stejně, to snad ví většina lidí. Pokud ne, zaostřete si brýle na čtení: dobré parfémy jsou mimořádně mnohotvárné vůně. Začíná to už v parfumerii s papírovými testovacími proužky. Tam většina vůní voní úplně jinak než na vaší kůži. Ale i na kůži jsou rozdíly (i když jsme se je už naučili stříkat na oblečení). Například v létě nebo při sportu každý parfém voní úplně jinak než v zimě. I v průběhu dne se vůně neustále mění. Je to způsobeno reakcí mezi parfémovou vodou a potem, která dodává parfému jiný nádech. V teple se navíc vůně rozpínají a lidé je vnímají silněji. V červenci tedy nevadí, když ráno stříknete méně, v tělocvičně byste si měli ověřit, zda je váš parfém kompatibilní s vaší mastnou pokožkou.

Mýtus č. 5: Nemíchejte parfémy

Že nesmíte míchat parfémy? Nesmysl. Jak myslíte, že vznikly ty noblesní vůně ve vašich flakonech? Parfémy se skládají z mnoha vůní smíchaných dohromady. Kolem dokonalé směsi existuje celá věda. Ale jestli byste měli s výslednými produkty experimentovat doma, je samozřejmě jiná otázka. Proč míchat Chanel Bleu s Dior Homme, když oba parfémy zatraceně dobře voní samy o sobě? Jistě, vždycky je můžete vyzkoušet. A kdo ví, třeba najdete bezkonkurenční kombinaci, která vám bude vyhovovat. Všechno je možné! Ale my raději necháme tyto hrátky na odbornících.

Mýtus č. 6: Parfémy by měly být uloženy v koupelně

Tento fakt nás překvapil nejvíce: to, že by se parfémy měly skladovat v koupelně, je pouhý mýtus - a podle všeho i hloupý nápad. Guilty as charged, i my jsme to pochopili špatně. Důvody, proč je lepší parfémy skladovat na jiných místech v domácnosti, jsou dva: Teplo a vysoká vlhkost. V důsledku toho se také vůně v koupelně rychleji rozkládají a vůně se proto rychleji šíří a přetváří. V dobře utěsněné koupelnové skříňce se nemusíte ničeho obávat. Pokud si však chcete být jisti, je lepší vyhledat jiné místo v bytě - daleko od topení, oken a světla. Abyste i v budoucnu cítili příjemnou vůni, abyste i nadále zůstali voňaví!

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best