Home  /  Lifestyle  /  Cvičení "12-3-30" má spalovat tuk a budovat svaly. Je to ale pravda?

Cvičení "12-3-30" má spalovat tuk a budovat svaly. Je to ale pravda?

Pokud nesnášíte jogging, ale chcete spalovat tuk a budovat svaly, možná vám nyní bude vyhovovat trénink 12-3-30.
19.06.2023
Text: Philipp Köpp
Foto: Getty Images

Všichni už víme, že chůze je zdravá. Nicméně skutečnost, že chůze může být i skutečným sportem, který spaluje tuky a buduje svaly, je možná pro mnohé novinkou. "12-3-30" je cvičení, které je v současné době trendem na TikToku a které lze ideálně začlenit do každodenního života. Co přesně ale číselný kód znamená a jaké jsou výhody tohoto sportovního trendu? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace.

12-3-30: O co při cvičení jde

Tato tři čísla v podstatě neznamenají nic jiného než nastavení běžeckého pásu. Takže: 12 je sklon, 3 je rychlost (zde se myslí 3 míle, v českých jednotkách je to 4,8 km/h) a po dobu 30 minut. Běžecký pás je tedy nastaven odpovídajícím způsobem a po dobu 30 minut pak chodíte do kopce rychlejším tempem. Dobré na tomto tréninku je, že takto lze nastavit každý běžecký pás a trénink trvající 30 minut lze snadno začlenit do každodenního života, alespoň jednou za několik dní.

Proč je trénink 12-3-30 tak účinný?

Největší výhodou tohoto tréninku je jistě to, že je mnohem šetrnější ke kolenům než běžný běh, zejména pokud s cvičením teprve začínáte. Jediná jednotka 12-3-30 slibuje spálení až 300 kalorií, přičemž se spalují hlavně tuky, svaly se neodbourávají, v oblasti hýždí lze pomocí tréninku 12-3-30 svaly dokonce vybudovat. Alespoň taková je teorie, a právě proto je tento sportovní trend na TikToku tak virální. Ale není to tak docela pravda.

Kritika

Zdá se, že cvičení 12-3-30 je účinné pro udržení kondice. To, co se týká spalování tuků a budování svalů, však vyvolává na síti diskuse. V podstatě je toto tvrzení pravdivé - ale má to hodně společného s výživou. Protože nakonec je trénink 12-3-30 také normálním kardio tréninkem, který nenahrazuje silový trénink. Pod palbou kritiky je také tvrzení, že při cvičení 12-3-30 spálíte více kalorií než při jiných trénincích - a ani to není úplně pravda. Protože samozřejmě záleží na tom, jaký je alternativní kardio program. Například tréninky HIIT obvykle spalují více kalorií a jsou skutečně velmi účinné, pokud jde o souběžné budování svalové hmoty. Jsou však také odsouzené k tomu, aby se prováděly nesprávně a způsobovaly zranění kloubů a kolen.

Závěr k tréninku 12-3-30

Trend TikTok má jistě určité výhody, protože jakmile máte členství v posilovně, je velmi snadno proveditelný a především dobře zapadá do vaší každodenní rutiny. Ale mýtus, že během několika týdnů můžete získat tělo svých snů, aniž byste museli kromě toho dělat cokoli jiného, asi není zcela pravdivý. Co se z toho tedy dozvídáme: nevěřte všemu, co TikTok říká.

Článek vyšel v originále na Esquire.de

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best