Pokud pravidelně navštěvujete posilovnu, pravděpodobně jste o kreatinu slyšeli. Tento doplněk je však stále populárnější i mimo fitness bublinu. Ale co to vlastně kreatin je? Kreatin je přírodní látka, kterou si tělo vyrábí samo a která se ukládá především ve svalech. Podporuje tělo při krátkodobé a intenzivní zátěži. Například při silovém tréninku s činkami.
Až o 15 procent vyšší výkon
Pokud užíváte kreatin navíc - ve formě kapslí nebo prášku zamíchaného do nápoje - máte k dispozici více energie a méně se unavíte. Užívání kreatinu jako doplňku stravy může zvýšit výkonnost vašeho těla o deset až patnáct procent. A to může vést k rychlejším a lepším výsledkům.

Kreatin je řecké slovo a znamená maso. A skutečně, tělo kreatin vstřebává konzumací masa, stejně jako ryby a mléčné výrobky. Většinu z něj tělo opět rychle vyloučí. A dále: Pro doporučené dávkování pro sportovce byste museli denně sníst přes kilogram hovězího masa bez doplňků - nemožné. U sportů, které vyžadují krátkodobou intenzivní námahu, jako je silový trénink a box, může mít proto dodatečný příjem kreatinu smysl.
Tři až pět gramů kreatinu denně
Za orientační dávku se považuje přibližně tři až pět gramů kreatinu denně navíc. Někteří odborníci doporučují takzvanou několikadenní zátěžovou fázi, během níž užíváte podstatně více kreatinu. Jiní takovou fázi považují za zbytečnou. Na otázku, kdy je nejlepší kreatin užívat, také neexistuje jednoznačná odpověď: Na základě studií s různými výsledky neexistuje jasný důkaz, že jedna konkrétní doba příjmu je lepší než jiná. Doporučuj se užívat ho hned po probuzení nebo těsně před intenzivní aktivitou.

Důležité: Pokud užíváte kreatin jako doplňkový přípravek, musíte dostatečně pít. Kreatin totiž zajišťuje, že se ve svalech ukládá více vody. Doporučují dva a půl až tři litry vody denně. Mimochodem, ukládání vody ve svalech může také způsobit, že během užívání kreatinu trochu přiberete. Tuto váhu však opět ztratíte, když suplementaci ukončíte.
Jinak se stížnosti téměř nevyskytují, pokud není překročena doporučená dávka. V případě nadměrné konzumace se však mohou objevit nežádoucí účinky, jako je průjem, bolesti břicha nebo zápach z úst.
Upozornění: Článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje názor odborníka.